Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Güncelleme Tarihi: 9 Mayıs 2022

Sürdürülebilirlik kavramının günden güne yaygınlaşmasıyla çoğu kişi evsel atıkların geri dönüşümüne ve doğa dostu markalar kullanmaya önem göstermeye başladı. Fakat diş fırçası ve diş ipleri gibi gündelik hayatımızda kullandığımız ve doğaya etkisinin farkına bile varmadığımız ürünler var. Eğer tamamen sürdürülebilir bir hayata adapte olmak istiyorsanız işte sizin için hazırladığımız organik diş temizliği tavsiyeleri…

Organik Diş Fırçası

Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Fotoğraf: The Humble Co

Diş temizliği dendiğinde ilk akla gelen ürün elbette diş fırçası. Son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde oldukça yaygınlaşan organik diş fırçası çeşitleri, petrol türevi ürünlere sağlıklı bir alternatif olarak piyasaya sunuluyor. Genellikle bambu saplarından üretilen ve BPA(Bisfenol A) adı verilen çeşitli yan etkileri bulunan maddeyi içermeyen organik diş temizliği ürünleri, geri dönüştürülebilir ve atıksız bir hayatı da destekliyor. 

Organik Diş Fırçası Markaları

The Humble Co: Bambudan üretilen The Humble Co. çevre dostu diş fırçası, kendi kendine doğada geri dönüşebilme özelliğine sahip. The Humble Co. fırçaları; BPA içermeyen kılları, şık tasarımı ve farklı yaşlara uygun olarak tasarlanmış modelleriyle tüm kullanıcılara hitap ediyor. The Humble Co. ürünlerine Amazon ve Hepsiburada gibi alışveriş sitelerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Ekolojik Dönüşüm: Firmanın sayfası üzerinden ulaşabileceğiniz ABD menşeli bambu diş fırçası, BPA içermeyen naylon kıllardan ve bambu saptan üretiliyor. Orta sertliğe sahip bu diş fırçasını ömrü dolduğunda kompost edebilir ve geri dönüştürebilirsiniz. 

Dentbo: Hayvansal madde içermeyen Dentbo bambu diş fırçası, yumuşak yapılı fırçalardan hoşlananlar için organik diş temizliği alternatifi olabilir. Dentbo tarafından üretilen ekolojik diş temizliği ürünlerine dermoeczanem sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Nordics: Bambudan bir sapa ve yüksek kıl kalitesine sahip Nordics diş fırçası, orta sertlikte ekolojik diş fırçası arayanlar için uygun olabilir. Ürün ,tamamen geri dönüştürülebilir ve üç ay boyunca kullanılabilir. Nordics markasının ürettiği organik diş fırçası için Trendyol sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Organik Diş Macunu Tableti

Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Fotoğraf: Jardin Naturel

Organik diş macunu tabletleri, aslında alıştığımız diş macununun katı halde olanları. Diş tableti katı formda olduğundan herhangi bir koruyucu/zararlı madde(paraben ve SLS gibi) içermiyor. Her biri tek kullanımlık olan ve ekolojik yaşamı destekleyen çevre dostu diş macunu ürünlerinin kullanımı da oldukça kolay. Ürünün doğru kullanımı için ağzınıza bir tablet almanız, onu çiğnemeniz ve bu sırada dişlerinizi fırçalamanız yeterli.

Organik Diş Macunu Tableti Markaları

T-Brush: Organik tarımdan elde edilen ürünlerden meydana getirilen T-Brush diş macunu tabletleri, cam bir kap içinde sizlere sunuluyor ve her bir kutu içinde 90 adet tablet mevcut. Birbirinden farklı birçok aromaya sahip olan ekolojik diş tableti ürünlerine T-Brush üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Not: Bazı T-Brush ürünleri florür içerebilir. 

Jardin Naturel: Cam ile paketleme yöntemini kullanan ve atıksız bir üretim anlayışına sahip Jardin Naturel’in Crush&Fresh adlı diş macunu tableti, zararlı madde ve koruyucular içermiyor. Bir paket içinde 75 adet diş tableti bulunan ürünü satın almak için Jardin Naturel sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Baboon Natural: Sıfır atık projesini destekleyen ve zehirsiz bir ürün olan Baboon Natural tablet diş macunu, cam kavanoz içerisinde paketleniyor. Florür, SLS gibi zararlı maddeleri içermeyen organik diş macunu tabletine Baboon Natural üzerinden sahip olabilirsiniz. 

Organik Diş Macunu

Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Fotoğraf: Ekolojik Dönüşüm

Alışık olduğu diş macunu yapısından vazgeçmek istemeyenler için ekolojik diş macunu adeta bir kurtarıcı. Kremsi yapısıyla diş macununda aradığınız köpürme hissini bulabileceğiniz ekolojik diş temizliği ürünlerinin kullanım süreleri de diğer tabletlere göre daha uzun. Diş macununuzu kullanmak için kuru diş fırçanızı cam kavanoz içine daldırın ve bir miktar macunu aldıktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Uzun süreli kullanım için kavanoz içindeki macunun ıslanmamasına dikkat edin.

Organik Diş Macunu Markaları

Otama Kırkpınar: Sakarya’da Otama Kırkpınar tarafından sürdürülebilir şekilde üretilen diş macunları, sizlere 40 ml’lik cam kavanozlar içinde sunuluyor. İçinde zararlı koruyucular bulunmayan diş macunları için buraya tıklayın.  

Köyceğiz Ekolojik Bostan: Organik yağların bir araya gelmesiyle üretilen Köyceğiz Ekolojik Bostan diş macunu, cam kavanozlar içinde sizlere ulaştırılıyor. Temiz içerikli ekolojik diş macununa Good4Trust üzerinden ulaşabilirsiniz.

Organik Diş İpi

Ekolojik ve Organik Diş Temizliği Ürünleri Önerileri

Diş fırçasının ulaşamadığı küçük bölgelerdeki kalıntıları temizlemesi bakımından oldukça önemli olan diş ipi, ağız bakımının temel bir parçası. Piyasada büyük markalar tarafından satılan diş iplerinin çoğu hâlâ naylondan üretilmekte. Naylon diş ipine sağlıklı bir alternatif olarak üretilen organik diş temizliği ipleri ise maalesef henüz yaygınlanmış değil. 

Organik Diş İpi Markaları

The Humble Co: Mısır nişastasından diş ipi üreten Humble Co, ürün içinde hayvansal maddeler kullanmıyor ve hayvanlar üzerinde deney yapmıyor. Dayanıklı bir yapıya sahip olan diş ipi, plastik kullanımının azaltılması adına karton kutular ile paketleniyor. Ekolojik Humble Co diş ipine Vegan Dükkan üzerinden ulaşabilirsiniz.

T-Brush: Kömür içeren yapısı sayesinde diş aralarındaki artıkların temizlenmesinde büyük başarı sağlayan T-Brush ekolojik diş ipi, tamamen geri dönüştürülebilir ambalaja sahip. Mısır ipi, bitkisel balmumu ve nane aroması ile hazırlanan diş iplerine ulaşmak için Kozmela sitesini ziyaret edebilirsiniz.