İstanbul Barajları Alarm Veriyor: Kuraklık Kapıda

İstanbul Barajları Alarm Veriyor: Kuraklık Kapıda

Arka arkaya dünya çapında sıcaklık rekorlarının kırıldığı son günlerde su, en büyük ihtiyaçlardan biri haline geldi. Uzmanlar, uzun süredir Türkiye’de oluşabilecek kuraklığın haberini verirken ilk önemli kanıtlardan biri İstanbul barajlarında görüldü.

İSKİ verilerine göre barajlarda aynı dönemlere kıyasla son dokuz yılın en düşük doluluk oranı saptandı. Uzmanlar, önümüzdeki günlerde İstanbul’un kuraklıkla karşı karşıya kalabileceğini düşünüyor.

“Yeni Kaynaklar Şart”

İstanbul Barajları Alarm Veriyor: Kuraklık Kapıda
Fotoğraf: Unsplash | Skaterlunatic

Cumhuriyet’e konuşan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, bu yıl yaşanan aşırı sıcaklık artışının ilerleyen dönemlerde kuraklık üzerinde daha da etkili olacağını belirtti.

%47 seviyesindeki doluluk oranlarında dahi buharlaşmanın suyun azalmasında etkili olacağını söyleyen Kesici, “Su oranı çok düşen Kazandere ve Pabuçdere’den kesinlikle su alınmaması gerekiyor. Oradaki su dip suyudur. Bu suları ne kadar arıtırsanız arıtın suların kesinlikle içilmemesi gerekiyor, bu kuraklık bizim için ne kadar tehlike taşıyorsa canlılar için de oldukça tehlike taşıyor.” dedi.

Uzmanlar, barajlardaki tehlikeye karşın çeşitli su kaynaklarının yaratılması ve su yönetimiyle ilgili acil planların hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor. En büyük çekincelerden biri de yağışların yetersiz kalması.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden akademisyen Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise “İstanbul’da günde 3 milyon metreküpten fazla su tüketiliyor. Su bu şehre yetmiyor. Bu şehir artık obez ötesi bir şehir haline gelmiş durumda. Çok aşırı talep var ama buna arz edecek bir kaynağı yok. Bu şehir büyümeye devam ettikçe su problemi de onunla beraber büyüyecek.” dedi.

Son alınan verilere göre İstanbul barajları içerisinde Ömerli’de %46,9, Darlık’ta %16,8, Terkos’ta %14.7, Büyükçekmece’de ise %10.5 doluluk oranı kaydedildi.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Maes Josephine