Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Villa tatili, son yıllarda hem ailelerin hem de arkadaş gruplarının sıklıkla tercih ettiği bir seçenek haline geldi. Geniş kullanım alanı, kalabalıklardan uzak oluşu, sağladığı özel alan ve daha pek çok avantaj, bu tatil türünün trendini hızla yükseltti. Villa tatili yorumları olumlu oldukça, birçok insan da ilk kez bu yeni deneyimi yaşamak istemeye başladı.

Bu aşamada en çok sorular soru kiralık villa nerede bulunur olsa da aslında daha önemlisi villa tatili hakkında bilmemiz gerekenler olabilir. Bu yepyeni deneyimin birçok bilinmezi olabileceği için güzel anılar biriktirmek yerine beklenmedik bir sürprizle de karşılaşılabilir. Biz de tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için bir liste hazırladık. İşte villa tatili hakkında bilmeniz gereken 7 şey…

İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | Ярослав Алексеенко

Villa tatili öncesi ihtiyaçlarınızı iyi belirlemeniz önemli. Öncelikle nasıl bir tatil istediğinize karar verin ve araştırmalarınızı buna göre yapın. ‘Kaç kişisiniz? Nasıl bir tatil hayal ediyorsunuz? Havuz veya deniz sizin için ne kadar önemli?’ gibi soruları kendinize sorar ve cevaplarını belirlerseniz villa arayışınız sırasında doğru tercihleri kolayca yapabilirsiniz. 

Villalar genel olarak özel havuzlu olsa da bazen site içerisinde kiralık villa ilanları da karşımıza çıkabiliyor. Böyle durumlarda ise çoğunlukla ortak site havuzu kullanılıyor. Eğer kendiniz için özel bir alana ihtiyaç duyuyorsanız havuz olanakları ile ilgili bilgi almanızda yarar var. 

Konum Önemli

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | vu anh

Villa tatili sırasında denize kolayca gidip gelmek istiyorsanız kiralama öncesi mutlaka konum hakkında detaylı bilgi almaya çalışın. Denize yakın villa bulmak her zaman kolay olmadığı için özel aracınızla veya toplu taşıma ile denize ulaşmanız gerekebilir. 

Benzer bir durum alışveriş için de geçerli. Unutmayın ki villada temel malzemeler olsa bile sık sık markete gitmeniz gerekebilir. Bu nedenle yakınlarda alışveriş yapabileceğiniz büyük market, alışveriş merkezi gibi imkanların olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı sağlık merkezleri ve hastanelerin de konaklayacağınız yere yakın olmasını isteyebilirsiniz. 

Kiralık villa nerede sorusunu her zaman market veya deniz için sormamız gerekmez. Bazen de diğer villalara ne kadar uzak olduğu da önemli olabilir. Bunun temel sebebi ise genelde gürültüdür. Hem sizin yapabileceğiniz gürültünün başkalarını rahatsız etmemesi, hem de başkalarının gürültüsünün uykunuzu bölmemesi için kalacağınız yerin diğer villalara göre konumunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yalnız unutmayın; izole bir alanda olan villanın çevre olanaklarına da uzak olması ihtimali çok yüksek. 

Evcil Hayvan ve Çocuk Güvenliği

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | Alexandr Podvalny

Evcil hayvanı olan kişiler için çoğu zaman tatil planı, ilk olarak bu dostlarına bakacak birini bulmaya çalışmakla başlar. Fakat özellikle köpek sahibi olanlar villa kiralama yaparken köpeklerini yanlarında götürmek isteyebilir. Bu durumda evcil hayvan dostu villa bulmak tek başına yeterli olmayabilir. Villanın bahçesi ve çevresinin köpeğinizin rahatça dolaşabileceği ve başka bir yere kaçmasına imkan vermeyecek şekilde çevrilmiş şekilde olmasına dikkat etmek gerekir. 

Çocuklu aileler içinse villaların güvenlik önlemleri biraz daha detaylı olabilir. Çocuk havuzlu villalar, tatil boyunca çocuğunuzun doyasıya eğlenmesi için oldukça önemli. Fakat havuz dışında evdeki güvenlik önlemlerine de dikkat etmek gerekir. Villalar genellikle birden fazla kata sahip olduğu için küçük çocuğu olan aileler merdiven korumaları konusunda detaylı bir araştırma yapmak isteyebilir. Trabzanların yapısı veya çocuğun merdivene çıkmasını önleyecek engeller, tatiliniz boyunca endişeden uzak olmanıza yardımcı olur. Ayrıca odaların kapılarının kilitlenebilmesi, çocuğun çarpabileceği eşyaların az olması veya yerinin değiştirilebilmesi gibi ek önlemler de talep edebilirsiniz. 

Ücrete Dahil Hizmetler Neler?

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | Dimitris Kiriakakis

Kiralık villalar, farklı imkanlar ve özellikler sunabiliyor. Bunlar arasında gözden kaçan şeylerden biri ise genellikle alacağınız ücrete dahil hizmetler oluyor. Birçok villa, sabah saatlerinde günlük olarak havuz temizliği hizmeti verse de ne yazık ki bunun bir standardı bulunmuyor. Bu nedenle villa kiralama yapmadan önce havuz temizliğinin sıklığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bazı villalar, kullanılan elektrik ve su ücretlerini de ayrıca fiyatlandırmak isteyebilir. Bunun için bir sayaç takan işletmeler, tatil sonunda kullanımlarınızı hesaplayarak sizden ek bir ödeme talep edebilir. Bazı kiralamalarda ise bu tutarlar günlük ücret olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bütçenizi doğru planlama açısından ilk görüşme sırasında bu gibi konuların üzerinden geçmeniz ve karşılıklı olarak birbirinizi doğru anlamanız önemli. 

Tatil bitiminde villa temizliği için sizden bir ücret istenip istenmeyeceği de dikkat etmeniz gereken konular arasında. Temizlik tutarı, çoğu zaman kiralama ücretine dahil edilse de bazen ek bir ücret olarak da belirlenebiliyor. Ayrıca evde yaşanabilecek herhangi bir hasara karşı depozito alınması veya teslim sırasında eşyaların kontrol edilerek ek ücret çıkarılması ihtimali de var. Bu nedenle villaya giriş yaptığınız ilk anda tüm eşyaların sağlam ve çalışır durumda olduğunu mutlaka kontrol edin. Herhangi bir sorun olması durumunda bunu ilk anda bildirmeniz, daha sonra yaşayabileceğiniz anlaşmazlıkların önüne geçer. 

Gerekli Malzemeler Mevcut mu?

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | Becca Tapert

Villa tatili, sizin her açıdan rahat etmeniz için harika bir seçenek. Bunu bilen ev sahipleri veya şirketler, genellikle ihtiyacınız olabilecek tüm temel malzemeleri sağlar. Fakat bunun bir standardı olmadığı için eksik malzemelerle karşılaşmanız da olası.

Villa kiralamadan önce ihtiyaçlarınızı belirlerken kendinize bir malzeme listesi de oluşturabilirsiniz. Kiralamayı yapan kişi veya şirketle görüşürken sizin için elzem olan malzemelerin var olup olmadığını sorgulayabilir, dilerseniz tatile çıkmadan önce bu malzemeleri yanınıza alabilirsiniz. Örneğin; küçük çocuğunuzla tatile çıkıyorsanız kiralayacağınız villada çocuk mama sandalyesinin var olup olmaması, konaklama süreniz boyunca yaşayacağınız rahatlık veya zorluk açısından önemli bir unsur. Bir sürprizle karşılaşmamak için bu tür ihtiyaçlarınızla ilgili hazırlıklı olmak isteyebilirsiniz. 

Kuralları Önceden Öğrenin

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Ev sahipleri, evin ve çevrenin durumuna göre bazı kurallar koyabilir. Bunların belki de en başında ise gürültü gelir. Siz kalabalık bir arkadaş grubuyla eğlenceli bir tatil planlarken yanlışlıkla parti yapılmasına izin verilmeyen bir villa kiralayabilirsiniz. Tabii, aksi bir durum da mümkün. Siz sakin bir tatil geçirmek istiyorken komşunuz parti yapmak için villa kiralayan bir arkadaş grubu olabilir.

Gürültü dışında ise evde sigara içmek, gece havuza girmek, mangal yapmak, belirtilen sayıdan fazla misafir kabul etmek gibi birçok konu, sizin için mantıklı olmasa bile villa kuralları içerisinde yer alabilir. Bu nedenle kiralama öncesinde mutlaka kuralların yazılı olduğu bir dokümanı istemenizde ve dikkatli olarak incelemenizde yarar var. Eğer yasak olabileceğini düşündüğünüz bir konu varsa bunu kiralama öncesinde sormak da daha sonra yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçer. 

Kalacak Yer Yeterli mi? 

Villa Tatili Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Fotoğraf: Unsplash | Florian Schmidinger

Genellikle villalarda koltuklar da yatak olarak sayılıyor. Bu yüzden belirtilen yatak sayısı her zaman ayrı odalar olduğu anlamına gelmiyor. Eğer ortak alanlarda yatılması konusunda çekinceleriniz varsa villa kiralama yapmadan önce mutlaka oda sayısını öğrenin. 

Ayrıca odaların büyüklüğü, yatakların tek veya çift kişilik olması gibi detaylar da sizin için önemli olabilir. Her zaman tüm villanın detaylı fotoğraflarını görme şansınız olmayabilir. Fakat kalacağınız oda ve yatacağınız yer ile ilgili hassasiyetleriniz varsa villa kiralama sitesi içerisinde bulunmayan fotoğrafları da ek olarak talep edebilirsiniz. Böylece tatile gitmeden önce kimin nasıl bir alana ihtiyacı olduğunu ve nerede kalacağını belirleyebilirsiniz. 

Kapak fotoğraf: Unsplash | John Fornander