Birleşmiş Milletler: "İklim Değişikliği Kontrolden Çıktı"

Birleşmiş Milletler: “İklim Değişikliği Kontrolden Çıktı”

Geride bıraktığımız günlerin oldukça sıcak olduğunu hissettiniz mi? Bu yalnızca sizin sahip olduğunuz bir his değil. Aslında son iki gün, dünya çapında şimdiye kadar kaydedilmiş en sıcak gün rekorlarını kırdı. Analizler ise bu rekorların devam edebileceğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, yaptığı açıklamada iklim değişikliğinin kontrolden çıktığını ve önümüzdeki  7 gün boyunca dünyanın en sıcak günü rekorunun yenileneceğini belirtti.

Geçen Yıla Kıyasla Çok Daha Sıcak

Birleşmiş Milletler: "İklim Değişikliği Kontrolden Çıktı"

İklim değişikliğinin etkileri, Güney Yarımküre için özellikle yaz aylarında oldukça sert bir şekilde ortaya çıkıyor. Zaten halihazırda neredeyse her sene en sıcak yaz rekoru kırılıyordu. Ancak 2023 yılı, beklentileri de aşacak şekilde sıcaklık artışı getirdi.

Yukarıda gördüğünüz Maine Üniversitesi tarafından oluşturulan raporda 2022 ve 2023 yıllarının aynı dönemlerinde sıcaklık farkının bir hayli arttığını ve 2023 Mayıs ayı itibarıyla rekor denebilecek bir ivmeyle yükseldiğini görebiliyoruz.

1979 yılına kadar uzanan grafik, iklim değişikliğinin küresel ısıtmaya etkisini en net ortaya koyan çalışmalardan biri. Üstelik bu grafiğin azalmak yerine artması ön görülüyor.

120 Bin Yılın En Sıcak Temmuz Ayı

Çarşamba günü yapılan ölçümlerde 17.18 derece selsiyus ortalama yüzey sıcaklığının yakalanmasıyla birlikte dünyanın en sıcak günü rekoru da resmen kırılmış oldu. Elde edilen verileri inceleyen ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, iklim değişikliği ve El Niño’nun birleşmesiyle birlikte dünya genelinde birçok bölgede rekor sıcaklıkların kaydedildiğini belirtti.

Leipzig Üniversitesi’nden atmosferik radyasyon alanında çalışmalar yürüten Dr. Karsten Haustein, “Muhtemelen temmuz ayı şimdiye kadarki en sıcak ay olacak. ‘Şimdiye kadar’ derken, Eemiyan’dan (buzul çağı arası dönem) yani 120 bin yıl öncesinden bahsediyoruz.” dedi.

Kaynak: The Guardian

Kapak Fotoğrafı: Wallpaper Flare