Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Tek bir sözünüzle ya da basit bir sosyal medya paylaşımınızla milyonları ve hatta milyarları etkileyebildiğinizi düşünün… Yaşadığımız gezegende böyle bir güce sahip olan çok sayıda insan var. Farklı sanat dallarında faaliyet gösteren sayısız ünlü, yalnızca basit mesajlarla küresel çapta toplumsal farkındalık yaratabiliyor. Üstelik bazıları, yalnızca mesaj vermekle kalmayıp hem maddi hem de manevi olarak aksiyon alarak toplumsal yarar sağlayacak pek çok çalışmaya da imza atıyor. Yaşadığımız dönemin en büyük küresel sorunu olan iklim değişikliği konusunda da çalışmalar yürüten, bu alanda elini taşın altına koyan ünlü isimler var. Gelin, tüm dünyada tanınan en ünlü sürdürülebilirlik ve çevre aktivistleri kimlermiş, birlikte bakalım…

Dünyadan Ünlü 10 İklim Aktivisti

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Takipçileri milyonları aşan, milyarları zorlayan, farklı alanlarda yakaladıkları başarılarla tüm dünya tarafından tanınır hale gelmiş dünyaca ünlü iklim aktivistleri listemiz karşınızda!

Leonardo DiCaprio

Oldukça başarılı bir çocuk oyuncu olarak hayatımıza girdi ve geçen yıllar boyunca sayısız unutulmaz filme imza attı… Ancak DiCaprio’nun neredeyse her kesim tarafından sevilmesinin nedeni, yalnızca beyaz perdedeki başarılarıyla sınırlı değil.

Dünyaca ünlü aktör, 1998 yılında Leonardo DiCaprio Vakfı adında bir STK kurdu. Yaban hayatı, tehlike altındaki ekosistemler ve tabii ki iklim krizi üzerine çalışmalarını sürdüren vakıf, 50 ülkede 200’den fazla yerel kuruluşla birlikte çalışıyor. Nesli tehlike altındaki kaplanların korunması, fil dişi ticaretinin yasaklanması gibi doğal yaşamın devamlılığında önem taşıyan pek çok farklı konuda çalışmalarını sürdüren DiCaprio Vakfı, sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratacak projeler ortaya koyuyor.

Leonardo DiCaprio, yalnızca kurduğu vakıfla değil 2007 yılında çektiği ve iklim krizini konu alan The 11th Hour isimli uzun metrajlı belgeseliyle de iklim değişikliğiyle mücadele konusunda önemli bir farkındalık oluşturmuştu. 

Sir David Attenborough

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Sürdürülebilirlik veya doğa belgeseli dendiğinde akla gelen ilk isim kuşkusuz Sir David Attenborough… Sürdürülebilir Yaşam by Garanti BBVA kategorimize özel olarak hazırladığımız En İyi Doğa Belgeselleri listemizde de çok sayıda Attenborough imzalı yapıma yer vermiştik. Bir diğer deyişle küresel sorunların toplumsal kitlelere anlatısında 96 yaşındaki İngiliz yapımcı, adeta yaşayan bir efsane…

Attenborough imzalı belgesel serileri adeta saymakla bitmeyecek kadar fazla… Planet Earth serisi, 2009 yılında yayınlanan Life belgeseli, 1998 yapımı The Life of Birds, kutuplardaki yaşama ışık tutan Frozen Planet ve çok daha fazlası… Ancak “Sir” unvanı sahibi de olan İngiliz yönetmen ve yapımcı, çektiği belgesellerin yanında pek çok farklı STK’nin kuruluşunda da rol oynamış bir çevre aktivisti. 

World Wildlife Fund’ın kurucuları arasında yer alan, Flora ve Fauna International’ın başkan yardımcılığı görevini üstlenen Attenborough, bir asra yaklaşan ömrünün neredeyse tamamını gezegenimizi kurtarmak için harcamış… 

Greta Thunberg

En ünlü çevre aktivistleri listesinin son yıllardaki olmazsa olmazı Greta Thunberg ile devam ediyoruz… 2003 doğumlu İsveçli genç aktivist, özellikle son yıllarda iklim kriziyle ilgili farkındalık yaratmayı hedefleyen çalışmaların başrolünde yer alıyor. Küresel çapta tanınması 2019 yılındaki BM zirvesinde iklim krizi ile ilgili yaptığı konuşmaya dayanan Thunberg, o günden beri başta genç iklim aktivistlerinin oluşturduğu Fridays For Future hareketi olmak üzere çeşitli çalışmalarla farkındalık yaratmaya devam ediyor.

İklim kriziyle mücadele konusunda adeta bir simge haline gelen Greta, 2019 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiş ve aynı yıl Times dergisi tarafından “Yılın Kişisi” seçilmişti. Thunberg, çalışmaları süresince çeşitli ödüllerden elde ettiği 1 milyon dolarlık parayı da iklim kriziyle ilgili çalışmalarını sürdüren STK’lere bağışlamıştı.

Brad Pitt

Hollywood dünyasından tanıdığımız, kariyeri boyunca filmleriyle kendine hayran bırakan bir diğer ünlü çevre aktivisti ise Brad Pitt… ABD hükümetinin Paris Anlaşması’ndan çekilme kararını açıklamasının ardından katıldığı bir komedi televizyon programının skecinde hava durumu sunucusu olarak rol alan ünlü aktör, “There is no future!” (Gelecek yok!) sözüyle gündeme oturmuştu. 

Brad Pitt’in çevre sorunlarıyla ilgili bir diğer çalışması ise 2007 yılında kurduğu Make It Right vakfı… Vakıf, uzun yıllardan beri Katrina Kasırgası’nda evini kaybeden kişiler için çevre dostu evler inşa ediyor.

Stella McCartney

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Tekstil ve moda sektörünün sürdürülebilir hale gelmesi, iklim kriziyle mücadele konusunda en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri. Dünyaca ünlü İngiliz moda tasarımcısı Stella McCartney de sürdürülebilir moda ve çevre dostu tekstil ürünleri konusunda en önde gelen isimler arasında yer alıyor.

Stella McCartney, Endonezya’daki ekosistemleri korumak amacıyla faaliyet gösteren Stella McCartney Cares vakfının kurucusu olmakla birlikte, dünyaca ünlü moda markalarıyla yaptığı iş birliklerinde de sıklıkla sürdürülebilir kumaşlara yer veriyor ve koleksiyonlarını çevre dostu olacak şekilde tasarlıyor. 

Jane Fonda

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de tüm dünyada 1960’lı yılların başından itibaren sinema dünyasına damga vuran Jane Fonda da en ünlü iklim aktivistleri arasında yer alıyor. Günümüzde 85 yaşında olan sanatçı, özellikle kendi neslinin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda sürdürdüğü çalışmaların simgesi konumunda.

Jane Fonda, pek çok farklı sosyal medya platformu ve basın kuruluşu aracılığıyla sık sık iklim kriziyle ilgili demeçler vermesinin yanında, kendi kurduğu Fire Drill Fridays isimli kuruluş ile de protesto gösterilerine imza atıyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleşen İklim Acil Durum Toplantısı’nın çıkışında protesto gösterisi düzenleyen grup içerisinde Fonda, yine en ön saflarda yer alıyordu.

Mark Ruffalo

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Pek çokları için Avangers evreninin Hulk’ı olarak bilinen Mark Ruffalo, konu iklim değişikliği olduğunda da kolayca yeşile dönüşebiliyor. Yaklaşık 10 yıldan beri kurucuları arasında olduğu The Solutions Project kuruluşu altında iklim değişikliğine karşı mücadelelere destek veren Ruffalo, “EcoHulk” adıyla da anılıyor.

Dünyaca ünlü Amerikalı aktörün iklim değişikliğiyle ilgili sözleri de oldukça ilgi çekici:

“İklim değişikliği, bu gezegendeki kısa tarihimizde varlığımıza yönelik en büyük tehdit. Üstelik hiç kimse bunun etkilerinden sıyrılmayı satın alacak güce sahip değil.”  

Prens Harry

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Yalnızca Hollywood ünlüleri değil, İngiltere Kraliyet Ailesi’nin tanınmış isimleri de dünyaca ünlü çevre aktivistleri arasında yer alıyor. Eşi Meghan ile birlikte sık sık iklim değişikliği sorununu dile getiren ve hükümetlerin bu konuda yetersiz kalmasını eleştiren Sussex Dükü Prens Harry, özellikle Wilderness Foundation UK ve Surfers Against Sewage kuruluşlarıyla birlikte pek çok kampanyaya imza atıyor.

Meryl Streep

Dünyaca Ünlü Sürdürülebilirlik ve Çevre Aktivistleri

Gelmiş geçmiş en iyi kadın oyuncular arasında gösterilen, 21 Oscar adaylığı ve üç Oscar ödülü bulunan Meryl Streep de ünlü bir iklim aktivisti. 1980’li yılların başından itibaren çevreyle ilgili sorunları sık sık dile getirmekten çekinmeyen Streep, organik tarım üzerine çalışmalar yapan Mothers and Others isimli kuruluşun kurucu ortakları arasında yer alıyor. 

Dünyaca ünlü aktris, uzun yıllardan beri destek verdiği sosyal sorumluluk projelerinin yanında iklim değişikliğinin etkileri sonucunda ortaya çıkması muhtemel sosyal değişimleri konu alan 2023 yapımı Extrapolations dizisinde de rol alıyor. 

Blackpink

Son yıllarda popülaritesini giderek artıran ve özellikle gençlerin çok yakından takip ettiği K-Pop müziğinin temsilcileri de çevre aktivistleri olarak toplumsal farkındalık yaratmaya çalışıyor. Birleşmiş Milletlerin 2021 yılında düzenlediği, COP26 olarak da bilinen İklim Değişikliği Konferansı’nda iklim yüzü olarak seçilen Blackpink grubu, düzenlenen etkinlikte iklim değişikliği tehlikesine vurgu yapan ve sürdürülebilir kalkınmanın ne kadar önemli olduğunun altını çizen bir video yayınlamıştı.
Dünya çapında milyonlarca takipçisi bulunan bir diğer K-Pop müzik grubu BTS de tıpkı Blackpink gibi sık sık iklim değişikliği konusunda mesajlar veriyor ve hayranlarında bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyor.