En İyi Doğa Belgeselleri

En İyi Doğa Belgeselleri

Yaşadığımız gezegen öylesine büyük ve biz onunla kıyaslanınca o kadar küçüğüz ki Dünya’nın tüm sırlarını deneyimleyerek keşfetmemiz pek olası değil. Ancak yine de doğanın büyüleyici işleyişini, her gün ufak tefek nüanslarla fark edebiliyoruz. Oysa bu küçük ‘nüanslar’, yalnızca dev bir okyanustaki küçük su damlacıkları. Dünya ve doğa, ona yalnızca kısa bir süreliğine dahi olsa dikkatlice baktığınızda sizi şaşırtacak bir şey bulabilir. Siz de şaşırmaya hazır ve gönüllüyseniz sizi gelmiş geçmiş en iyi doğa belgeselleri ile tanıştıralım. Uzun yıllardan beri gezegenimizi ve birlikte yaşadığımız canlıları bize tanıtan, birbirinden ilgi çekici ve sürükleyici doğa belgeselleri listemiz karşınızda!

Mutlaka İzlemeniz Gereken 15 Doğal Yaşam Belgeseli

En İyi Doğa Belgeselleri

Mutlaka izlenmesi gereken doğa belgeselleri listesini hazırlarken herhangi bir kronoloji veya öneri sırasına göre hareket etmedik. Her biri Dünya’nın olağanüstü ekosistemine farklı açılardan bakan, kimi yer altındaki yaşamı kimi ise denizlerdeki saklı dünyayı inceleyen bu doğal yaşam belgeselleri önerilerimizin hepsi, bizce izlemeye değer!

Planet Earth | 2006 | IMDB:9.4

En İyi Doğa Belgeselleri

Doğa belgeselleri ilgi alanınızdaysa bu konuyla ilgili bir liste okurken sık sık aynı isimle karşılaşacağınızı muhtemelen tahmin ediyorsunuzdur: David Attenborough! 

İngiliz yayıncı ve natüralist David Attenborough imzalı bir yapım olan Planet Earth, BBC tarafından çekilen bir doğa belgeseli serisi. 2006 yılında seyircilerle buluşan belgesel dizisi, 11 bölümden oluşuyor. En yüksek bütçeye sahip doğa belgeselleri arasında bulunan Planet Earth’ün çekimleri tam beş yıl sürmüş ve yapım aynı zamanda HD olarak çekilen ilk doğal yaşam belgeseli olma unvanına sahip.

Editör Notu: Planet Earth, doğa belgeselleri izlemeye yeni başlıyorsanız harika bir başlangıç olabilir. Pek çoklarına göre çekilmiş en iyi doğal yaşam belgeseli olan yapım, kendisinden sonra hazırlanan pek çok belgesele de ilham olmayı başarmıştı! 

Planet Earth II | 2016 | IMDB: 9.5

Planet Earth II ise tahmin edeceğiniz üzere 2006 yılında çekilen ve neredeyse herkes tarafından çokça beğenilen Planet Earth serisinin devamı niteliğinde. Yine Attenborough imzalı bir yapım olan Planet Earth II, ilk seriden sonra aradan geçen 10 yılın nimetlerinden faydalanıyor. 2016 yapımı bu belgesel serisinde bu kez Ultra HD görüntüler bizi bekliyor ve tabii ki dünyanın çok farklı coğrafyalarında yolculuklara çıkıyoruz.

Life | 2009 | IMDB: 9.1

Life Doğa Belgeseli

Yine Attenborough ve BBC imzalı bir doğa belgeseli olan Life, 2009 yılında yayınlandı. Orijinal versiyonunda Oprah Winfrey’nin seslendirdiği yapımı Türkçe dublajlı versiyonunda Tuncel Kurtiz’in  seslendirmesiyle izleyebilirsiniz. Her bir bölümünde farklı canlı türlerinin yaşamına odaklanan seri, en yüksek IMDB puanına sahip doğa belgeselleri arasında yer alıyor.

March of The Penguins | 2005 | IMDB: 7.5

Luc Jacquet imzalı bir yapım olan March of The Penguins (İmparatorun Yolculuğu), son derece ses getirmiş doğa belgesellerinden bir tanesi. Belgesel, imparator penguen (aptenodytes forsteri) adı verilen ve penguengiller familyasının en büyük cinsi olan bir penguen türünün yaşamına odaklanıyor. Pek çok doğa belgeselinin aksine İmparatorun Yolculuğu, penguenlerin yaşamını kişileştirme yöntemini kullanarak anlatmayı tercih ediyor.

The Biggest Little Farm | 2018 | IMDB: 8.0

Devasa ekosistemler yerine küçük bir ekosisteme odaklanan ve bu işleyişteki doğal süreçlerden ilham veren sonuçlar çıkarmayı hedefleyen bir yapım var sırada. ABD’nin California eyaletindeki Apricot Lane Farms’ın hikayesini anlatan The Biggest Little Farm, Molly ve John Chester çiftinin şehir yaşamından sıkılarak kendi küçük çiftliklerini kurmaya karar vermeleri ile başlıyor. Chester ailesinin köpek Todd ve geleneksel tarım uzmanı Alan York ile çıktıkları yolculuk, doğanın ne denli güçlü olduğunu gözler önüne seren bir hikayeye dönüşüyor.

The Blue Planet | 2001 | IMDB: 9.0

Blue Planet Doğa Belgeseli

BBC doğa belgeselleri arasında yer alan ve 2001 yılında seyircilerle buluşan The Blue Planet, tahmin edeceğiniz üzere mavilikler altındaki yaşama odaklanıyor. Okyanuslardaki yaşamla ilgili çekilen en kapsamlı belgesellerden biri olarak kabul edilen yapım, her biri 50’şer dakikalık sekiz bölümden oluşuyor.

Life in the Undergrowth | 2005 | IMDB: 9.0

En İyi Doğa Belgeselleri

Yine David Attenborough, yine BBC ve yine harika bir doğa belgeseli… 2005 yılında yayınlanan Life in the Undergrowth’un odak noktası, yer altındaki yaşam ve dolayısıyla böcekler. Gezegenimizdeki en kalabalık nüfusa sahip bu topluluğun yaşamları, olağanüstü güzellikteki görüntülerle birleşiyor ve Attenborough, omurgasız canlıların hayatlarına ışık tutuyor.

Editör Notu: Böcek fobiniz varsa ve yenmek istiyorsanız Life in the Undergrowth’u izlemeyi denemelisiniz. Binlerce yıldır birlikte yaşadığımız bu ufak canlıların yaşamları hakkında bilgi sahibi oldukça onlarla daha güçlü empatiler kurabileceğinize eminiz! 

Our Planet | 2019 | IMDB: 9.3

Netflix doğa belgeselleri arasında yer alan ve 2019 yılında seyirciyle buluşan Our Planet, ekosistemin sürdürülebilirliği ve iklim değişikliğinin gezegenimize etkileri üzerine odaklanıyor. David Attenborough’nun bu kez yalnızca anlatıcı olarak yer aldığı yapım, sekiz bölümden oluşuyor.

My Octopus Teacher | 2020 | IMDB: 8.1

Doğa belgeselleri içerisinde başrol olmasına alışkın değilseniz şimdi sıkı durun! 2020 yapımı bir Netflix doğa belgeseli olan My Octopus Teacher, tam anlamıyla bir başrole sahip… Güney Afrika’da yaşayan bir ahtapot ile Craig Foster’ın dostluğunu ve ikilinin kısa sürede kurdukları olağanüstü bağı konu alan yapım, masalsı anlatımıyla adeta duygusal bir film niteliğinde.

Night on Earth | 2020 | IMDB: 8.1

Okyanusların derinliklerine indik, toprağın altını inceledik… Peki, ya geceleri doğal yaşam ne alemde?  Netflix belgeselleri içerisinde yer alan 2020 yapımı Night on Earth, tam olarak bu soruya cevap veriyor. Altı bölümden oluşan seri, farklı coğrafyalarda yaşayan çeşitli canlı türlerinin ‘gece hayatlarına’ odaklanıyor.

A Perfect Planet | 2021 | IMDB: 9.0

Dünya’nın üzerindeki yaşam, doğa belgesellerinin her zaman ana konularından biri olmuştur. Ancak Perfect Planet, bu kez direkt olarak Dünya’ya odaklanıyor ve beş farklı bölümde gezegenimizin büyüleyiciliğini ortaya koyuyor. Son yıllarda yayınlanan en iyi doğa belgeselleri içerisinde yer alan A Perfect Planet, yine BBC imzalı bir yapım ve tabii ki belgeselin anlatıcısı da David Attenborough.  

Moving Art | 2014 | IMDB: 8.6

Sanat ve doğa birbirinden ayrılması son derece güç iki kavram. Bunun farkında olan film yapımcısı Louie Schwartzberg, dünyanın dört bir yanını geziyor ve gezegenimizdeki sanatsal güzellikleri izleyicilerle buluşturuyor. Üç sezon ve 19 bölümden oluşan Moving Art, özellikle dinlendirici bir doğa belgeseli izlemek isteyenler için harika bir seçim!

Frozen Planet | 2011 | IMDB: 9.0

Frozen Planet Doğa Belgeseli

Doğa, ne kadar zorlu koşullar yaratırsa ortaya çıkan gerçeklikler de o kadar da büyüleyici sonuçlar doğuruyor. Frozen Planet, gezegenimizin yaşam koşulları açısından en zorlu coğrafyalarından birine, Kutup bölgelerine odaklanıyor. 2011 yapımı BBC imzalı bir doğa belgeseli olan Frozen Planet, sekiz bölümden oluşuyor.

Seven Worlds One Planet | 2019 | IMDB: 9.3

Yedi farklı kıta, yedi farklı bölüm… BBC Earth tarafından 2019 yılında yayınlanan Seven Worlds One Planet, Dünya’daki farklı coğrafyaların yaşam koşullarını ele alıyor. Canlı türlerinin yaşadıkları bölgelere sağladıkları uyum ve gezegenimizdeki büyüleyici çeşitlilik, Seven Worlds One Planet’i mutlaka izlenmesi gereken doğa belgeselleri arasına yerleştiriyor.

Surviving Paradise: A Family Tale | 2022 | IMDB: 7.5

En iyi doğa belgeselleri listemizdeki en genç yapım ise 2022 yılında yayınlanan bir Netflix belgeseli… Surviving Paradise: A Family Tale, Kalahari Çölü’ndeki Okavango Deltası’nda geçiyor. Bölgede yaşayan canlıların yaşam mücadelesini duygusal ve sürükleyici bir şekilde ele alan yapım, Rege-Jean Page tarafından seslendirilmiş.