Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri

Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri

İnsanoğlu enteresan… Tüm yaşamı boyunca mutluluk ve huzur için çabalıyor ancak gerilim dolu duyguları yaşamaktan da anlaşılmaz bir keyif alıyor. Korku filmleri veya gerilim filmleri, uzun yıllardan beri en çok ilgi gören sinema türleri arasında. Bu cazibeli türün üstüne bir de seri katil hikayeleri eklenince ortaya gişe rekorları kıran, efsane filmler çıkıyor. O halde en iyi seri katil filmleri hangileriymiş birlikte bakalım ve madem gerilmeye niyetliyiz bu gerilimin hakkını verecek yapımları öğrenelim…

En İyi Seri Katil Filmleri

dedektif panosu

En dikkatli benim ve en iyi bulmacaları ben çözerim diyorsanız şimdi televizyon karşısına geçme ve dedektif rolünü üstlenme zamanı! Akıllıca kurgulanmış senaryolardan gerçek hikayelere kadar her biri birbirinden güzel ve heyecanlı seri katil filmleri, gerilim dolu bir gece için sizi bekliyor. 

Hazırsanız listemize başlayalım….

Se7en (1995) | IMDB: 8.6

TürSuç, Dram, Gizem
Süre2 s. 07 dk.
YönetmenDavid Fincher
OyuncularMorgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
PlatformApple TV

Bir yerde seri katil konulu filmler hakkında liste yapılıyorsa o listeye gözü kapalı yazılacak bir yapımla başlayalım. 1995 yapımı Se7en, yalnızca gerilim filmleri arasında değil tüm sinema tarihi içerisinde en çok beğenilen yapımlardan bir tanesi. Morgan Freeman ve Brad Pitt gibi iki usta oyuncunun bir araya geldiği film, dünyaca ünlü yönetmen David Fincher imzalı. Bu muhteşem kadroyu bir araya getiren Se7en’da, Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günaha kafayı takmış bir seri katilin hikayesine odaklanılıyor.

Zodiac (2007) | IMDB: 7.7

TürSuç, Dram, Gizem
Süre2 s. 37 dk.
YönetmenDavid Fincher
OyuncularJake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo
PlatformApple TV

David Fincher seri katil filmlerin seviyor ve biz de David Fincher’ı seviyoruz. En iyi seri katil filmleri listemizdeki ikinci yapım da yine David Fincher imzalı bir klasik. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Zodiac; Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo gibi usta isimleri bir araya getiriyor. Yapımda 1960’ların sonunda başlayan hikaye, tam 2 saat 37 dakikalık gerilim dolu bir maceranın ardından 2000’li yıllara kadar uzanıyor. Gerçek hikayeden uyarlanan filmlerden hoşlanıyorsanız 1960’lı yıllarda California’da birçok kişinin ölümüne neden olan Zodiac takma adlı katilin bu hikayesi, ilginizi oldukça çekebilir.

The Silence of the Lambs (1991) | IMDB: 8.6

TürSuç, Dram, Gerilim
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenJonathan Demme
OyuncularJodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn
PlatformAmazon Prime

Seri katil filmi dendiğinde neredeyse herkesin ilk aklına gelen imgelerden bir tanesinin ağzında bir tür kafes olan Anthony Hopkins’in canlandırdığı Hannibal Lecter karakteri olduğu bir gerçek. İşte bu karakteri sinema dünyasına kazandıran ve seri katil filmleri arasında benzersiz bir klasik olarak görülen The Silence of the Lambs, kurbanlarını öldürdükten sonra (veya önce) yemeyi seven bir katilin hikayesine odaklanıyor. Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın başrollerini paylaştığı film, türünün en iyileri arasında.

Perfume: The Story of a Murderer (2006) | IMDB: 7.5

TürSuç, Dram, Fantastik
Süre2 s. 27 dk.
YönetmenTom Tykwer
OyuncularBen Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman

Seri katil hikayeleri yalnızca modern dünyanın bir gerçeği değil. Perfume: The Story of a Murderer isimli yapım, 18.yüzyıl Fransa’sından alışılmadık bir caninin hikayesini bizlere taşıyor. Patrick Süskind’in 1985 yılında yazdığı Koku isimli romandan uyarlanan filmde Jean-Baptiste Grenouille isimli bir genç, mükemmel kokuyu yani parfümü ararken oldukça karanlık yollara sapıyor. Çarpıcı hikayesi ve ilgi çekici atmosferiyle Perfume, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında.

Memories of Murder (2003) | IMDB: 8.1

TürSuç, Dram, Gizem
Süre2 s. 11 dk.
YönetmenBong Joon Ho
OyuncularSong Kang-ho, Kim Sang-kyung, Roe-ha Kim

Geçtiğimiz yıllarda Parasite filmiyle En İyi Film dalında Oscar kazanan Koreli yönetmen Bong Joon Ho’yu artık hepimiz tanıyoruz. Parasite filmindeki sıra dışı hikayeyle adını duyuran yönetmenin 2003 tarihli Memories of Murder filmi, en iyi seri katil filmleri arasında gösteriliyor. 1980’lerin ortasında küçük bir Kore kasabasında geçen hikaye, arka arkaya gerçekleşen genç kadın cinayetlerinin failini bulmayı amaçlayan iki dedektifin macerasına odaklanıyor.

Monster (2003) | IMDB: 7.3

TürSuç, Dram, Biyografi
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenPatty Jenkins
OyuncularCharlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern

Biraz klişe olacak ama Charlize Theron’u hiç böyle görmediniz! Patty Jenkins’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu 2003 yapımı Monster, vizyona girdiği tarihte büyük ses getirmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü kadın seri katillerinden biri olan Aileen Wuornus’un hayatından esinlenerek beyaz perdeye taşınan Monster, bir hayat kadınının kısa sürede nasıl bir caniye dönüştüğünü anlatıyor.

American Psycho (2000) | IMDB: 7.6

TürSuç, Dram, Korku
Süre1 s. 42 dk.
YönetmenMary Harron
OyuncularChristian Bale, Justin Theroux, Josh Lucas
PlatformAmazon Prime

Kült haline gelmiş seri cinayet filmleri arasında yer alan American Psycho, 2000’li yılların başına adeta damgasını vurmuştu. Usta oyuncu Christian Bale tarafından canlandırılan Patrick Bateman karakterinin hikayesini anlatan film, daha sonraları çekilen pek çok seri katil filmi için de ilham kaynağı oldu. Zengin ve başarılı bir bankacı olan Bateman’ın alter egosu nedeniyle ne tip bir caniye dönüştüğünü görmek istiyorsanız American Psycho’yu mutlaka izleyin!

Summer of 84 (2018) | IMDB: 6.7

TürDram, Korku, Gizem
Süre1 s. 45 dk.
YönetmenFrançois Simard, Anouk Whissell, Yoann-Karl Whissell
OyuncularGraham Verchere, Judah Lewis, Caleb Emery

Seri katilleri genellikle polislerin veya gazetecilerin takip etmesine alışkınız. Fakat bu kez, bir grup gencin kaybolan çocuklardan sorumlu Cape May katilini bulma çabalarını izliyoruz. Komşularının suçlu olduğunu düşünen çocuklar, detaylı bir takip operasyonuna başlıyor. Ne de olsa her katil birinin komşusu… 

Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) | IMDB: 7.0

TürBiyografi, Suç, Dram
Süre1 s. 23 dk.
YönetmenJohn McNaughton
OyuncularMichael Rooker, Tracy Arnold, Tom Towles

İlk cinayetini 1951 yılında, 17 yaşındayken işleyen Henry Lee Lucas, 1983 yılında yakalandığında 600 cinayet işlediğini itiraf ederek adını duyurdu. İtirafçı katil olarak bilinen Henry’nin hikayesi, uzun yıllar konuşuldu ve tartışıldı. Gerçek olaylardan yola çıkarak hazırlanan film ise Henry’nin sosyopat karakterine, işlediği suçlara ve psikolojisine değiniyor. John McNaughton’ın yönettiği yapım, oldukça ilginç bir katille tanışmamızı sağlıyor. 

Summer of Sam (1999) | IMDB: 6.7

TürSuç, Dram, Romantik
Süre2 s. 22 dk.
YönetmenSpike Lee
OyuncularJohn Leguizamo, Adrien Brody, Mira Sorvino

Spike Lee’nin yönettiği, başrollerini John Leguizamo ve Adrien Brody’nin paylaştığı film, 1977 yılında New York’ta geçiyor. Son of Sam adıyla da bilinen David Berkovitz’in işlediği seri cinayetleri ve bu olayların insanlar üzerindeki etkisini işleyen yapım, hem dönemin kültürünü hem de bir suç dizisinin toplumu nasıl etkilediğini başarılı bir şekilde ele alıyor. 

The Clovehitch Killer (2018) | IMDB: 6.5 

TürSuç, Dram, Gizem
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenDuncan Skiles
OyuncularDylan McDermott, Charlie Plummer, Samantha Mathis

Aranan bir katil en yakınınız olsaydı ne yapardınız? 16 yaşında iyi bir izci ve dindar bir çocuk olan Tyler, bir gün babasının gizli fotoğraflarını buluyor. Oldukça rahatsız edici bir sahne ile karşılaşan Tyler, babasının yıllar önce işlenmiş ve çözülememiş cinayetlerin sorumlusu olduğunu düşünmeye başlıyor. Peki, gerçek ne? Tyler’ın hayatta en güvendiği insan, aslında farklı biri olabilir mi? 

Natural Born Killers (1994) | IMDB: 7.2

TürAksiyon, Suç, Romantik
Süre1 s. 59 dk.
YönetmenOliver Stone
OyuncularWoody Harrelson, Juliette Lewis, Tom Sizemore
PlatformApple TV

Biz, iki sevgili hikayesi izlediğimizde bu genellikle romantik bir filmde olur. Ancak bu sevgililer diğerlerinden biraz daha farklı.

Kült filmler arasında yer alan Natural Born Killer, öldürmekten keyif alan ve amaçsızca insanları öldüren bir çiftin hikayesini anlatıyor. Bu çift, polisler kadar medyanın da ilgisini çekmeyi başarıyor ve televizyonun en büyük gündemi bu sevgililer oluyor. 

Filmin başarısında yönetmen kadar senaristlerin de payı olduğunu söylemekte fayda var. Senaryo ekibindeki isimlerden biri ise Quentin Tarantino…

The Good Nurse (2022) | IMDB: 6.8

TürBiyografi, Suç, Dram
Süre2 s. 01 dk.
YönetmenTobias Lindholm
OyuncularEddie Redmayne, Jessica Chastain, Denise Pillott
PlatformNetflix

Yoğun bakımda yatan hastaların ölmesi hayatın içerisinde doğal bir durum olarak görülebilir. Bu nedenle belki de bir seri katil için en uygun yer hastane, en iyi meslek de hemşirelik olabilir. 

Bir hastanede gerçekleşen beklenmedik ölümler, yoğun bakım baş hemşiresinin dikkatini çeker. Bu olayları araştırmaya başlayan hemşire, iş arkadaşı Charles Cullen’den şüphelenmeye başlar ve onun geçmişte çalıştığı yerlerde de benzer durumlar olduğunu öğrenir. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film,  bazen en büyük kötülüklerin en güvendiğimiz insanlardan geldiğini çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor. 

The Bone Collector (1999) | IMDB: 6.7

TürSuç, Dram, Gizem
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenPhillip Noyce
OyuncularDenzel Washington, Angelina Jolie, Queen Latifah, Michael Rooker
PlatformApple TV

Bir dedektif için olay yerinde bulunan kanıtlar ve ipuçları, cinayetin çözülmesi için en önemli malzemelerdir. Ancak bu sefer durum biraz farklı. Çünkü söz konusu katil bu ipuçlarını tamamen bilinçli bir şekilde ardında bırakıyor.

Aynı adlı romandan uyarlanan The Bone Collector, gizem çözme konusunda usta bir dedektifin yaşadığı bir kaza ile başlıyor. Bu kaza sonucu yatağa bağlı kalan Lincoln, iş hayatının tamamen bittiğini düşünüyor. Fakat bu sırada sokaklarda dolaşan bir katil için kendisine başvuruluyor. Genç bir polis olan Amelia ve Lincoln birlikte çalışarak bu zeki katilin kim olduğunu ve ardında neden bilerek izler bıraktığını anlamaya çalışıyor. 

Frailty (2001) | IMDB: 7.2 

TürSuç, Dram, Gerilim
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenBill Paxton
OyuncularBill Paxton, Matthew McConaughey, Powers Booth
PlatformApple TV

Seri katil filmleri listemizin son sırasında başrollerini Powers Boothe, Bill Paxton ve Matthew McConaughey’nin paylaştığı Frality var… Bir gün FBI merkezine gelen Fenton, kardeşinin seri katil olduğunu iddia ediyor. ‘Tanrı’nın Eli’ olarak tanınan seri katilin motivasyonu ise oldukça ilginç. Katile göre tanrı onunla konuşuyor ve yeryüzünde insan suretinde olan şeytanları öldürme görevi veriyor.