Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri

Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri

İnsanoğlu enteresan… Tüm yaşamı boyunca mutluluk ve huzur için çabalıyor ancak gerilim dolu duyguları yaşamaktan da anlaşılmaz bir keyif alıyor. Korku filmleri veya gerilim filmleri, uzun yıllardan beri en çok ilgi gören sinema türleri arasında. Bu cazibeli türün üstüne bir de seri katil hikayeleri eklenince ortaya gişe rekorları kıran, efsane filmler çıkıyor. O halde en iyi seri katil filmleri hangileriymiş birlikte bakalım ve madem gerilmeye niyetliyiz bu gerilimin hakkını verecek yapımları öğrenelim…

En İyi Seri Katil Filmleri

Se7en (1995) | IMDB: 8.6

Bir yerde seri katil konulu filmler hakkında liste yapılıyorsa o listeye gözü kapalı yazılacak bir yapımla başlayalım. 1995 yapımı Se7en, yalnızca gerilim filmleri arasında değil tüm sinema tarihi içerisinde en çok beğenilen yapımlardan bir tanesi. Morgan Freeman ve Brad Pitt gibi iki usta oyuncunun bir araya geldiği film, dünyaca ünlü yönetmen David Fincher imzalı. Bu muhteşem kadroyu bir araya getiren Se7en’da, Hristiyanlıktaki yedi ölümcül günaha kafayı takmış bir seri katilin hikayesine odaklanılıyor.

Zodiac (2007) | IMDB: 7.7

David Fincher seri katil filmlerin seviyor ve biz de David Fincher’ı seviyoruz. En iyi seri katil filmleri listemizdeki ikinci yapım da yine David Fincher imzalı bir klasik. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Zodiac; Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo gibi usta isimleri bir araya getiriyor. Yapımda 1960’ların sonunda başlayan hikaye, tam 2 saat 37 dakikalık gerilim dolu bir maceranın ardından 2000’li yıllara kadar uzanıyor. Gerçek hikayeden uyarlanan filmlerden hoşlanıyorsanız 1960’lı yıllarda California’da birçok kişinin ölümüne neden olan Zodiac takma adlı katilin bu hikayesi, ilginizi oldukça çekebilir.

The Silence of the Lambs (1991) | IMDB: 8.6

Seri katil filmi dendiğinde neredeyse herkesin ilk aklına gelen imgelerden bir tanesinin ağzında bir tür kafes olan Anthony Hopkins’in canlandırdığı Hannibal Lecter karakteri olduğu bir gerçek. İşte bu karakteri sinema dünyasına kazandıran ve seri katil filmleri arasında benzersiz bir klasik olarak görülen The Silence of the Lambs, kurbanlarını öldürdükten sonra (veya önce) yemeyi seven bir katilin hikayesine odaklanıyor. Anthony Hopkins ve Jodie Foster’ın başrollerini paylaştığı film, türünün en iyileri arasında.

Perfume: The Story of a Murderer (2006) | IMDB: 7.5

Seri katil hikayeleri yalnızca modern dünyanın bir gerçeği değil. Perfume: The Story of a Murderer isimli yapım, 18.yüzyıl Fransa’sından alışılmadık bir caninin hikayesini bizlere taşıyor. Patrick Süskind’in 1985 yılında yazdığı Koku isimli romandan uyarlanan filmde Jean-Baptiste Grenouille isimli bir genç, mükemmel kokuyu yani parfümü ararken oldukça karanlık yollara sapıyor. Çarpıcı hikayesi ve ilgi çekici atmosferiyle Perfume, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında.

Memories of Murder (2003) | IMDB: 8.1

Geçtiğimiz yıllarda Parasite filmiyle En İyi Film dalında Oscar kazanan Koreli yönetmen Bong Joon Ho’yu artık hepimiz tanıyoruz. Parasite filmindeki sıra dışı hikayeyle adını duyuran yönetmenin 2003 tarihli Memories of Murder filmi, en iyi seri katil filmleri arasında gösteriliyor. 1980’lerin ortasında küçük bir Kore kasabasında geçen hikaye, arka arkaya gerçekleşen genç kadın cinayetlerinin failini bulmayı amaçlayan iki dedektifin macerasına odaklanıyor.

Monster (2003) | IMDB: 7.3

Biraz klişe olacak ama Charlize Theron’u hiç böyle görmediniz! Patty Jenkins’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu 2003 yapımı Monster, vizyona girdiği tarihte büyük ses getirmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü kadın seri katillerinden biri olan Aileen Wuornus’un hayatından esinlenerek beyaz perdeye taşınan Monster, bir hayat kadınının kısa sürede nasıl bir caniye dönüştüğünü anlatıyor.

American Psycho (2000) | IMDB: 7.6

Kült haline gelmiş seri cinayet filmleri arasında yer alan American Psycho, 2000’li yılların başına adeta damgasını vurmuştu. Usta oyuncu Christian Bale tarafından canlandırılan Patrick Bateman karakterinin hikayesini anlatan film, daha sonraları çekilen pek çok seri katil filmi için de ilham kaynağı oldu. Zengin ve başarılı bir bankacı olan Bateman’ın alter egosu nedeniyle ne tip bir caniye dönüştüğünü görmek istiyorsanız American Psycho’yu mutlaka izleyin!

Summer of 84 (2018) | IMDB: 6.7

Seri katilleri genellikle polislerin veya gazetecilerin takip etmesine alışkınız. Fakat bu kez, bir grup gencin kaybolan çocuklardan sorumlu Cape May katilini bulma çabalarını izliyoruz. Komşularının suçlu olduğunu düşünen çocuklar, detaylı bir takip operasyonuna başlıyor. Ne de olsa her katil birinin komşusu… 

Henry: Portrait of a Serial Killer (1986) | IMDB: 7.0

İlk cinayetini 1951 yılında, 17 yaşındayken işleyen Henry Lee Lucas, 1983 yılında yakalandığında 600 cinayet işlediğini itiraf ederek adını duyurdu. İtirafçı katil olarak bilinen Henry’nin hikayesi, uzun yıllar konuşuldu ve tartışıldı. Gerçek olaylardan yola çıkarak hazırlanan film ise Henry’nin sosyopat karakterine, işlediği suçlara ve psikolojisine değiniyor. John McNaughton’ın yönettiği yapım, oldukça ilginç bir katille tanışmamızı sağlıyor. 

Summer of Sam (1999) | IMDB: 6.7

Spike Lee’nin yönettiği, başrollerini John Leguizamo ve Adrien Brody’nin paylaştığı film, 1977 yılında New York’ta geçiyor. Son of Sam adıyla da bilinen David Berkovitz’in işlediği seri cinayetleri ve bu olayların insanlar üzerindeki etkisini işleyen yapım, hem dönemin kültürünü hem de bir suç dizisinin toplumu nasıl etkilediğini başarılı bir şekilde ele alıyor. 

The Clovehitch Killer (2018) | IMDB: 6.5 

Aranan bir katil en yakınınız olsaydı ne yapardınız? 16 yaşında iyi bir izci ve dindar bir çocuk olan Tyler, bir gün babasının gizli fotoğraflarını buluyor. Oldukça rahatsız edici bir sahne ile karşılaşan Tyler, babasının yıllar önce işlenmiş ve çözülememiş cinayetlerin sorumlusu olduğunu düşünmeye başlıyor. Peki, gerçek ne? Tyler’ın hayatta en güvendiği insan, aslında farklı biri olabilir mi? 

Frailty (2001) | IMDB: 7.2 

Seri katil filmleri listemizin son sırasında başrollerini Powers Boothe, Bill Paxton ve Matthew McConaughey’nin paylaştığı Frality var… Bir gün FBI merkezine gelen Fenton, kardeşinin seri katil olduğunu iddia ediyor. ‘Tanrı’nın Eli’ olarak tanınan seri katilin motivasyonu ise oldukça ilginç. Katile göre tanrı onunla konuşuyor ve yeryüzünde insan suretinde olan şeytanları öldürme görevi veriyor.

Summary
Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri
Article Name
Gerildiğinize Değsin: En İyi Seri Katil Filmleri
Description
İnsanoğlu enteresan… Tüm yaşamı boyunca mutluluk ve huzur için çabalıyor ancak gerilim dolu duyguları yaşamaktan da anlaşılmaz bir keyif alıyor. Korku filmleri veya gerilim filmleri, uzun yıllardan beri en çok ilgi gören sinema türleri arasında. Bu cazibeli türün üstüne bir de seri katil hikayeleri eklenince ortaya gişe rekorları kıran, efsane filmler çıkıyor. O halde en iyi seri katil filmleri hangileriymiş birlikte bakalım ve madem gerilmeye niyetliyiz bu gerilimin hakkını verecek yapımları öğrenelim…
Author
Publisher Name
Plumemag
Publisher Logo