Efsane Yönetmenler Serisi: David Fincher

Efsane Yönetmenler Serisi: David Fincher

Sinema tarihinin en çarpıcı, iz bırakan filmleri hangileri diye sorsak kuşkusuz David Fincher filmleri akla ilk gelenlerden olur. Se7en, The Game ve Fight Club gibi filmlere imza atan, üç kere “En İyi Yönetmen” dalında aday olmuş David Fincher, efsane yönetmenler arasında…

Kim Bu David Fincher?

david fincher kimdir

Fotoğraf: IndieWire

1962’de Kolorado’da doğan Fincher, iki yaşındayken ailesiyle San Anselmo, Kaliforniya’ya taşınır. İzlediği bir belgeselden etkilenip küçük yaştan beri film yapımına ilgi duyduğunu belirten Fincher, sekiz yaşındayken 8mm kamerayla ilk projelerini çeker. Fincher’ın film yapımına duyduğu bu ilgi onu hayatı boyunca takip edecektir. Öyle ki deneyim kazanacağını umarak 1980 yılında Industrial Light & Magic şirketinde, efekt alanında çalışmaya başlar. Bu şirketten ayrıldıktan sonra reklam ve klip çekimleri yönetmeye koyulur; Madonna, Billy Idol, Michael Jackson ve Paula Abdul gibi isimlerin video klipleri de bunların arasındadır. Film yönetmenliği macerası Alien 3 adlı bilim kurgu projesiyle başlar. Daha sonra Se7en, The Game, Fight Club ve Gone Girl gibi yapımlar ile ismini efsane yönetmenler arasına yazdıran Fincher, filmleriyle beğeni toplamaya devam eder.

Sinema Tarihinde İz Bırakmış David Fincher Filmleri

Se7en (1995) | IMDB: 8.6

david fincher filmleri Se7en

David Fincher filmleri arasında belki de en çok ses getiren yapım Se7en’dır. Se7en, yedi ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldüren bir seri katilin peşine düşen iki dedektifin hikayesini anlatır.

Morgan Freeman, Brad Pitt ve Gwyneth Paltrow gibi isimlerin yer aldığı film, 1996 yılında gerçekleşen Oscar ödüllerinin “En İyi Kurgu” kategorisinde aday gösterilmiştir.

The Game (1997) | IMDB: 7.8

david fincher filmleri the game

Atmosfer ve hikaye anlatıcılığının öne çıktığı David Fincher imzalı bir başka film ise The Game. Bankacı Nicholas Van Orton’un hayatı, kardeşinden gelen bir doğum günü hediyesiyle altüst olur. Michael Douglas ve Sean Penn’in başrollerini paylaştığı, gizem ve gerilim ögeleri üzerinden yürüyen bu film sürpriz sonuyla çok şaşırtacak!

Fight Club (1999) | IMDB: 8.8

Fight Club

Fotoğraf: The Cinema Archives

Sırada David Fincher filmleri arasında en çok bilinen, zamanla kült favorisi olmuş, Chuck Palahniuk’un aynı adlı kitabından esinlenerek kurgulanan Fight Club var.

Kapitalist yaşam tarzıyla hiç mutlu olmayan, uyku sorunu olan isimsiz başkarakter, sabun satıcısı olan Tyler Durden ile tanışır. Bu hayatlarından bezmiş ikili, yaşamdan bunalmış adamların buluşup birbirleriyle dövüşerek rahatladıkları bir yeraltı kulübü kurar. Ancak uyku sorununa çözüm ararken tanıştığı Marla’nın Tyler’ın hayatına girmesiyle kurdukları bu küçük ve karanlık dünya yıkılır.

Zodiac (2007) | IMDB: 7.7

david fincher filmleri Zodiac

Gişede başarılı olan bir başka Fincher filmi ise Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo gibi usta isimlerin bir araya geldiği Zodiac. Zodiac, 1960’ların sonunda ve 1970’lerin başında Kaliforniya eyaletinde aktif olan bir seri katilin hikayesi üzerinde yoğunlaşıyor.

Gerçek hayatı kurguyla harmanlayan dedektif filmlerinden hoşlanıyorsanız Zodiac’ı mutlaka izleyin!

The Curious Case of Benjamin Button (2008) | IMDB: 7.8

david fincher filmleri The Curious Case of Benjamin Button

David Fincher filmleri arasında dikkat çeken bir başka proje ise The Curious Case of Benjamin Button. Savaş bittikten sonra doğan, hayatını tersten yaşamaya başlayan Benjamin’in sıra dışı hikayesini anlatan bu film iz bırakanlar arasında. 

Cate Blanchett ve Brad Pitt’in yer aldığı The Curious Case of Benjamin Button, Fincher’ı 2009 Oscar ödüllerinin “En İyi Yönetmen” kategorisinde aday yapmıştı!

The Girl with the Dragon Tattoo (2011) | IMDB: 7.8

The Girl with the Dragon Tattoo

Psikolojik gerilim, gizem temaları üzerinden yürüyen filmlerden hoşlananlar için önerimiz, Daniel Craig ve Rooney Mara’nın başrollerini paylaştığı The Girl with the Dragon Tattoo.

Zengin bir İsveçli olan Henrik Vanger, yeğeninin kurban gittiği cinayeti araştırmak için gazeteci Mikael Blomkvist’yi görevlendirir. Katilin kendi ailesinden biri olduğundan şüphelenen Vanger, araştırmasını kolaylaştırmak için Blomkvist’i evine davet eder. Gerçeğe ulaşma yolunda Blomkvist’e kısa zamanda sıra dışı, zeki bir bilgisayar hackeri olan Lisbeth Salander eşlik etmeye başlar. Peki bu ikili, katili gün yüzüne çıkarabilecek midir?

Gone Girl (2014) | IMDB: 8.1

the gone girl

Gillian Flynn’in aynı isimli kitabından uyarlanmış ve Oscar adayı olmuş bu film, türünün öncülerinden. Psikolojik ögeler üzerinden ilerleyen Gone Girl, sizi son ana kadar meraktan çatlatacak!

Karısı kaybolunca bir anda kendini gündemin merkezinde, kamera önünde bulan Nick, bu durumdan ilk başlarda hoşlansa da medyanın masumiyetini sorgulamaya başlamasıyla kamuoyunun eleştirel hedefi haline gelir.

Kapak Fotoğrafı: Esquire