Efsane Yönetmenler Serisi: Sofia Coppola

Sofia Coppola: En İyi Filmleri, Hayatı ve Başarıları

Güncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2022

Efsane yönetmenler serimize yönetmen, yapımcı ve yazar olan Sofia Coppola ile devam ediyoruz. 

Estetik açıdan fark yaratan yönetmenlerden biri olan Coppola, yaratıcı, vizyon sahibi ve sezgisel olarak empatik bir hikâye anlatıcısı. Ruhani dünyasını hayali ögelerle sinemaya taşıyarak eleştirmenleri büyüleyen bu yönetmen, Tim Burton’ın yaptığı gibi sevdiği oyuncuları, karakterlerine hayat vermesi için birçok projede kullanan bir isim. Sofia Coppola filmleri de erkeklerin egemen olduğu bu endüstride, yaratıcısı gibi öne çıkıyor: imaj, görsellik, ortam, dekor, sahne, atmosfer, melankoli ve hissiyatı, karakter ve olay örgüsünün üzerinde tutmayı tercih ediyor.

Gelin, Sofia Coppola’yı biraz daha yakından tanıyalım. 

Sofia Coppola Kimdir?

sofia coppola

Fotoğraf: Fashionista

Sofia Coppola, adını duymuş olabileceğiniz çok ünlü bir yönetmenin, Francis Ford Coppola’nın en küçük çocuğu. Geniş Hollywood ailesi arasında teyzesi Talia Shire’ın yanı sıra ilk kuzenleri Nicolas Cage ve Jason Schwartzman da yer alıyor. 

Bir Hollywood ailesinden gelen Coppola, oyunculuk kariyerine daha bebekken başlamış ve babasının filmlerinin yedisinde arka planda görünmüş. The Godfather’da vaftiz sahnesindeki bebek rolü bunların içinde ilk ve en bilineni. 1984’te babasından bağımsız, efsane bir yönetmen olma yolunda ilerleyen Coppola, Tim Burton’ın Frankenweenie filminde oynadı. Kamera önünde olmaktan pek hoşlanmadığını dile getiren Coppola, sergilediği performansa gelen olumsuz eleştiriler de eklenince oyunculuktan iyice uzaklaşmaya çalıştı. Hatta, babasının Godfather trilojisinin ikinci ve üçüncü filmlerine, Winona Ryder’ın müsait olmaması nedeniyle onun yerini almak için oyuncu olarak geri dönüş yapan Coppola’nın oyunculuğuna yönelik eleştiriler o kadar acımasızdı ki insanlar bu seçimin babasının kariyerini mahvedeceğini düşündü.

Çocukluk ve gençlik yıllarında moda, fotoğrafçılık, müzik ve tasarım dâhil olmak üzere birçok farklı alana ilgi duyan Coppola’nın hayalleri arasında bir yönetmen ya da yapımcı olmak yoktu. Ancak, 1998’de ilk kısa filmi Lick the Star’ı çektikten sonra bu kariyere kamera arkasında sevdiği her şeyi harmanlayıp buluşturarak devam edebileceğini fark etti ve çok yönlü, efsane bir yönetmen işte böyle doğdu. 

En İyi Sofia Coppola Filmleri

 

The Virgin Suicides (1999) | IMDB: 7.2

the virgin suicides

Fotoğraf: i-D

Listemize Sofia Coppola’nın yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj film, The Virgin Suicides ile giriş yapalım.

Konusu: Aynı isimli bir kitaptan uyarlanan bu film, 1970’lerin ortasında Amerika’da geçer. Sıradan bir banliyö caddesinde yaşayan bir erkek arkadaş grubunun dindar ebeveynleri tarafından katı kurallarla ve oldukça  korumacı şekilde yetiştirdiği beş, güzel ama gizemli kız kardeşlere olan hayranlığını konu alır.

The Virgin Suicides, sahnelerinin çarpıcı renklerinden atmosferine kadar olay örgüsüne rüya gibi bir melankoli katarak izleyiciyi saran, anılarda yolculuğa çıkaran, özlemle dolu yürek parçalayıcı bir soruşturma hikâyesidir.

Lost in Translation (2003) | IMDB: 7.7

lost in translation

Fotoğraf: Cardiff Student Media

Sofia Coppola filmleri arasında şüphesiz en çok bilineni, ikinci uzun metraj filmi olan Lost in Translation’dır. Bu filmle Coppola, 2003 yılında gerçekleşen Oscar töreninde “en iyi özgün senaryo” ödülünü alırken aynı zamanda da “en iyi yönetmen” kategorisine de aday gösterilen üçüncü kadın olmuştu.

Konusu: Yalnız bir film yıldızı ve ihmal edilen yeni evli bir kadın, Tokyo’da yolları kesiştikten sonra beklenmedik, sıcak ve anlamlı bir bağ kurar. 

Coppola’nın yazarlığını da üstlendiği bu film, melankolik ve resimsel ögelerle Tokyo ışıkları altında geçen, Scarlett Johansson ve Bill Murray’in başrollerini paylaştığı, masalsı bir hikâyedir. 

Marie Antoinette (2006) | IMDB: 6.5

marie antoinette

Fotoğraf: Vice

Fransa’nın ikonik ama talihsiz kraliçesi Marie Antoinette’in hayatı hiç böyle anlatılmamıştı.

Konusu: Avusturyalı bir genç kız, Fransa’nın Döfen’iyle evlenir ve 15 yaşında kraliçe olur. Lüks ve ayrıcalıklarla dolu bir yaşamın ardından Marie Antoinette, Fransız Devrimi sırasında hayatını kaybeder. 

Sofia Coppola bu filmde, karakterleri ve olay örgüsünü gölgede bırakan sahneler, görkemli ambiyans ve kostümlerle Marie Antoinette’in lüks ama talihsiz sonunu masalsı bir bütünlük içinde yansıtmıştır.

The Beguiled (2017) | IMDB: 6.3

the beguiled

Fotoğraf: Mubi

Sofia Coppola filmleri arasında en yenilerinden biri olan The Beguiled ile listemizi kapatıyoruz. 

Konusu: Amerikan iç savaşı sırasında yaralı bir asker, yatılı kızların bulunduğu bir okula sığınır. Zaman içinde yaralı bacağını tedavi eden kadınlar arasında tehlikeli bir rekabet, kıskançlık ve ihanet duyguları arkadaşlıktan düşmanlık doğurur.

Bu tarihi dramda, Nicole Kidman ve Colin Farrell’a, “Sofia Coppola filmi mezunları” Kirsten Dunst ve Elle Fanning eşlik ediyor.