LVMH ve Rihanna’nın Yolları Ayrıldı Mı?

LVMH ve Rihanna’nın Yolları Ayrıldı Mı?

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

2019’da lüks devi LVMH, Rihanna gibi müziği, sesi ve sahnesiyle dünyayı kasıp kavurmuş bir sanatçıyla iş birliği yaparak Fenty isimli, ürün gamı geniş bir moda markası oluşturduklarını duyurmuştu. Ancak LVMH’in lüks gücünü, Rihanna’nın karizma ve vizyonu ile buluşturan Avrupa bazlı bu lüks marka, pazarda 2 yıl kalabildi. Geçtiğimiz hafta LVMH, Rihanna ile karşılıklı aldıkları kararla bu hazır giyim markasının “iyi koşullar sağlanana kadar” kapatıldığını açıkladı. 

Ancak LVMH ve Rihanna, Fenty projesinin gelecekte yeniden hayata geçirilmesi konusunda kapıları da kapatmadı. 

Peki Bu İki Dev Neden Bu Karara Vardı? 

fenty

Fenty, 1987’de Christian Lacroix’dan sonra LVMH adı altında sıfırdan başlayan ilk moda eviydi.

COVID-19’un pandemi boyutuna ulaşması, uygulanan karantina ve kısıtlamalar nedeniyle özellikle yeme-içme ve eğlence başta olmak üzere hemen hemen her sektörü zorlu günlerle karşı karşıya bıraktı. Amazon gibi dijital servis şirketleri bu dönemi anlamlı yatırım ve adımlarla avantaja çevirerek büyürken, lüks moda markaları pazarda kalabilmek adına mücadele ediyor. Her geçen gün daha çok marka bu “yeni-normale” uyum sağlamaya ve ayakta durmaya çalışırken, LVMH ve Rihanna’nın iş birliği yakın gelecekte pek de olası gözükmüyor. Bunun birkaç nedeni olabilir…

LVMH’in Fenty’nin askıya alındığını duyurduğu açıklamada bu iş birliğinin şimdilik sona ermesinin COVID-19’un doğal bir sonucu olduğu ima edilse de günümüzde çok sayıda alternatifin olduğu lüks sektöründe yer edinebilmek, tutunmak ve kalıcı olabilmenin çok zor olduğunu biliyoruz. Pazara sürülen yeni markaların bu anlamda tanımlayıcı özelliklere sahip olması ve farklı bir şey sunmaları gerekiyor. Aslında bunu Rihanna daha önce yapmıştı. “Fenty Beauty” isimli makyaj markasını 40 ton fondöten ile 2017’de piyasaya süren Rihanna, kozmetik sektörüne yeni bir renk, taze bir soluk getirmişti. Benzersiz bir lansman ile tüm makyajseverlere, her farklı ten rengine uygun bir seri yaratarak büyük beğeni toplamış, makyaj endüstrisi için yeni bir standart belirlemişti. Aynı şekilde, Victoria Secret hala ince ve uzun vücut tipine hizmet ederken, Rihanna “Savage x Fenty” iç çamaşırı serisiyle her vücuda uygun kalıplar düzenleyerek “body positivity” (“beden olumlama”) hareketini desteklemiş ve sektörde devrim yaratmıştı. 

Ancak, Rihanna moda markasıyla lüks endüstrisine bir yenilik getiremedi; çok çaplı şapkalardan ayakkabılara, çantalardan gözlüklere ve bluzlara kadar, ürün yelpazesiyle her yaş grubuna hitap etmeye çalışarak sağlam bir kimlik oluşturmakta güçlük çekti. Yüksek fiyat politikasıyla hedef kitlesine de ulaşamayınca pazarda tutunamaması, Fenty’yi kaçınılmaz sona getirdi.