Lüksün Sporla Ortaklığı: Athleisure Modası

Son yıllarda ortalığı kasıp kavuran athleisure modası 2021’de de devam edecek gibi gözüküyor. İnsanların rahata, doğal görünüme, sağlıklı yaşama verdiği önemin artması ama aynı zamanda da şık ve güzel görünmekten taviz vermek istememesi, sporun ve hareketin gittikçe yaşam biçimine dönüşmesi, sosyal medya hesapları üzerinden ünlüler ve modaya yön verenler tarafından bu lifestyle’ın görsel olarak sıklıkla gündeme taşınması, bizleri de bu akımı benimsemeye itti. 

COVID-19’un hayatlarımızın parçası haline gelmesiyle birlikte evden çalışır olmamız, bizleri taytlara, rahat sweatshirt ve eşofman takımlarına yöneltti. Ancak trend zirvesine oturan athleisure’un tek takipçileri biz değiliz; bu denkleme hızlıca dahil olan lüks markalar da athleisure’ü kucakladı! Bazıları ürün gamlarına bu yaklaşımda parçalar ilave ederken diğerleri tamamen ayrı koleksiyonlar oluşturdu. Bir başka grup ise spor markalarıyla iş birliğine başvurarak lüks athleisure modasına yepyeni bir dokunuş, farklı bir bakış açısı getirdi!

İşte İş Birliği Yapmış Lüks ve Spor Markaları

Gucci x The North Face

Uzun zamandır beklenen Gucci ve The North Face iş birliği sonunda gerçekleşti! “Keşif yapmanın kutlaması” olarak hayata geçirilen koleksiyon geçtiğimiz ay satışa çıktı. 

Etek, süveter, gömlek ve mont gibi, her iki markanın sürdürülebilir politikalarıyla uyumlu şekilde, sadece  bu iş birliği için özel tasarlanan parçalardan oluşan kadın ve erkek giyim koleksiyonu bizleri adeta eklektik 70’lere taşıyor. Hatta kampanya için Alp dağlarında çekim yapan Gucci x The North Face, güneşten etkilenmiş, odağın ötesinde bazen de merceğin dışında kalan, yeni geliştirilmiş film tekniğine başvuran fotoğraflarla 70’lerin nostaljisine yenilik katıyor. 

Demedi demeyin, iki logonun ahenk içinde yer aldığı parçalar logoseverleri çok mutlu edecek!

Stella McCartney x Adidas

Fotoğraf: Fizzy Mag

Sıra geldi 2005 yılından beri koşu, yoga, tenis, kayak ve yüzme gibi daha birçok alanda kadın spor giyim koleksiyonu tasarlayan Adidas ve Stella McCartney’nin iş birliğine…

“Adidas by Stella McCartney” koleksiyonundaki tüm ürünler işlevsellik ve dayanıklılık prensibi esas alınarak etik ve sürdürülebilir yöntemlerle tasarlanıyor. Sürdürülebilirliği en iyi uygulayan lüks markaların başını çeken Stella McCartney, kendi koleksiyonunda olduğu gibi Adidas ortaklığında tasarladığı ürünlerin de materyallerinde bu yaklaşımı hedefliyor. Bu rengârenk, cıvıl cıvıl ürünler geri dönüştürülmüş polyester ve naylon gibi sürdürülebilir malzemelerin Adidas teknolojisiyle birleşmesiyle hayat buluyor.

Günlük hayat ve antrenmanlarınıza renk ve değişik bir hava katacak olan bu parçalara bir göz atmanızı tavsiye ederiz!

Victoria Beckham x Reebok

Fotoğraf: Daily Front Row

Kendi ismini taşıyan Posh Spice Victoria Beckham’ın lüks markası Reebok ile koleksiyon hazırlamaya devam ediyor! 

Zarafetin athleisure’le buluştuğu en yeni koleksiyonda, dikişsiz tayttan spor sütyenlerine, ayakkabıdan şapkalara, triko setleri ve etek de dâhil olmak üzere birçok ürüne rastlamak mümkün. Normalde kaban ve kazaklarda kullanılan camel renginin spor kıyafetlerine taşındığı bu koleksiyonda, cart turuncuya dönen ateşli kırmızılar da yer alıyor. 

Bu ürünleri kendi üstünde spor yaparken test eden Victoria Beckham, koleksiyonda bulunan her parçanın performans odaklı olmasına özen gösteriyor.

Dior x Nike

Fotoğraf: Wonderland

Athleisure modası deyince belki de çoğumuzun aklına ilk önce sneaker’lar geliyordur.

Lüks moda devi Dior, sınırlı sayıda üretilen bir sneaker yaratmak için ikonik spor giyim ve ayakkabı markası Jordan Brand ile iş birliğine gitti. “Air Jordan 1 OG Dior” ismini taşıyan, sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabı, her iki markanın da öne çıkan ögelerini birleştiriyor. Nike’ın logosunun Dior Oblique motifiyle harmanlandığı bu spor ayakkabılar, lüksün sofistikeliğini sporla buluşturdu.

Bilekli ve bilek altı boyunda gelen bu spor ayakkabılar, geçtiğimiz yaz internet üzerinden satışa sunuldu.