Sneaker’dan Öte Lüksün Kucakladığı Athleisure Ne Demek?

Güncelleme Tarihi: 5 Şubat 2021

Son yıllarda her yaş grubundan birçok insanı caddelerde ayağında o meşhur Alexander McQueen veya çorabı andıran Balenciaga spor ayakkabılarıyla gördük. Daha bundan sadece birkaç yıl önce tayt, sneaker ve “bomber” ceketlere sadece spor salonlarında rastlarken, yavaş yavaş günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına terfi ettiler.  Günlük ve iş hayatımızda topuklu ayakkabılara güle güle deyip rahatı, sağlığı ve güvenliği ön plana alarak eşofman takımı, sweatshirt ve benzeri tamamlayıcı seçenekleri tercih etmemizle, lüks markalar da sundukları yaşam tarzını athleisure’e yöneltti. Peki aktif yaşamı ve günlük hayatı ayıran bariyerlerin gittikçe bulanıklaştığı bu dönemde, lüks markaların da kucakladığı athleisure ne demek? Gelin bu sorunun cevaplarına birlikte bakalım…

Athleisure, “athletic” (“atletik”) ve “leisure” (“boş vakit”) kelimelerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir giyim anlayışından öte, aynı zamanda da istek, beğeni uyandıran cazip, renkli, cıvıl cıvıl bir yaşam tarzı. Moda sahnesinden bakınca athleisure, spor salonu dışında sosyal yaşamda da giyilebilmek üzere özellikle tasarlanan, şıklığın rahatlıkla buluştuğu bir tarzı anlatıyor. Peki Athleisure’ün lüks modada yeri ne? 

Fotoğraf: HighSnobiety

Ünlülerin ve Sosyal Medyanın Lüks Athleisure’a Etkisi

Lüks markaların athleisure trendini kucaklamasının birçok sebebi olabilir. İlk akla gelenler arasında popüler kültür, gelişen teknoloji ve özellikle geçirdiğimiz şu zorlu dönemler gibi çevresel faktörlerin etkisini sayabiliriz.

Sağlıklı yaşamın sosyal bir olguya dönüşüp bir statü sembolü olarak yerleşmesiyle gençler arasında bu yaşam tarzını sosyal medyada paylaşma isteği uyandı. Paylaşılan fotoğrafların yaygınlaşmasıyla aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzı tasarlama arzusu, alım gücü yüksek tüketicileri lüks athleisure modasını takibe yöneltti. Özellikle COVID-19 döneminde, evde çalışmanın da yaygınlaşmasıyla insanlar, giderek bu trende dahil oldu.

Ancak, lüks markaların bu küresel fenomeni kucaklamasına belki de en çok ünlüler önayak oldu. Kim Kardashian başta olmak üzere, Billie Eilish, Hailey Bieber, Kendall Jenner, Kanye West ve Beyoncé gibi birçok ünlü isim sokak stilleriyle “sadece sporda giyilebilir” algısını kırıp bu kombinleri bir akım haline getirdiler. Takipçi sayıları milyonları aşan bu ünlüler sosyal medyada aktif olan gençlerden başlayarak halkın geneline yayılan bu tarzı adeta yeniden yarattılar.

Hatta ve hatta, bazı ünlüler kendi lüks athleisure markalarını bile oluşturdular. Rahat olup şıklıktan da ödün vermeden antrenman yapıp ardından da bir kahve molasıyla güne devam etmek niyetindeyseniz Beyoncé’nin “Ivy Park” markasına göz atmanızı tavsiye ederiz!

Lüks Markalarda Athleisure Örnekleri

Yazımıza nokta koymadan sizlere lüks markalarda görebileceğiniz birkaç athleisure örnekleri sunmak isteriz.

Les Benjamins 

Fotoğraf: Complex

Kuşkusuz Türk sokak stili markası deyince hepimizin aklına ilk Les Benjamins geliyordur. Bünyamin Aydın tarafından kurulan, bütün dünyada sesini duyuran bu moda ve yaşam tarzı markasının ana felsefesi konfor ve lüksü parçalarında birleştirerek sunmak. 

Seul’dan Busan’a uzanan ve Kore’nin en popüler arazi bisiklet yolu olan The 4 Rivers Path’den ve dolayısıyla bisikletçi giyiminden esinlenerek tasarlanan İlkbahar-Yaz 2020 koleksiyonunda, Les Benjamins hareket özgürlüğünü lüksle buluşturmuştu. 

FENDI

Fotoğraf: Metal Magazine

2019’da, lüks athleisure’un öncülerinden Fendi, grafiti sanatçısı Pref ile birlikte FF Serisinin bir projesi olan Selleria Roma/Amor’un üçüncü kapsül koleksiyonunu çıkarmıştı. Neon ve parlak renklerin hâkim olduğu, aynı zamanda da Sex and the City’deki Carrie Bradshaw’nın popülerleştirdiği ikonik “Baguette” isimli çanta gibi yenilenmiş parçaların da bulunduğu bu koleksiyonda eşofman, etek, tayt ve sweatshirt gibi daha birçok giysi yer almıştı. 

Versace

Fotoğraf: Vogue

İlkbahar 2017 hazır-giyim koleksiyonu ile modern ve aynı zamanda fütüristik vizyonlara değinen Versace, defilesinde Edie Campbell, Naomi Campbell, Adriana Lima, Stella Maxwell ve Hadid kardeşler gibi süper modellere yer vererek tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış, moda dergilerinde sıklıkla yer bulmuştu.  

Defile notlarında spor kıyafetlerin modanın geleceği olduğunun altını çizen Donatella Versace, bu koleksiyonuyla rahatı ön plana alarak aktif giyimi lüks ve benzersiz kılmanın zorlu görevini üstlenmişti.