2000’ler Modasının Vazgeçilmezleri

Güncelleme Tarihi: 2 Mart 2021

Daha önce 80’leri kurtaran 90’lar modasından bahsetmiştik. Grunge’dan, Friends dizisindeki Rachel’ın klasik tarzına kadar birçok konuya değindik. Modanın döngüsel özelliği ile 80’ler sonu, 90’ların başında popüler olan, geçtiğimiz senelerde “Mom Jeans” dediğimiz yüksek belli bol pantolonlar, bel çantaları ve kalın saç bantları kombinleriyle günümüzün moda sahnesine geri dönüş yapmıştı. Ancak Kendall Jenner ve Bella Hadid gibi ünlü isimler ve sosyal medyada takip edilen gençler son zamanlarda başka bir döneme yöneliyor: 2000’ler modası geri geliyor!

2000’ler moda için gerçekten de çok çekişmeli bir dönemdi. Dönüp eski fotoğraflarımıza baktığımızda bugün asla giymeyeceğimiz pantolon üstüne elbise veya etek ve taytın üzerine uzun tuniklere eşlik eden kalın kemerler görebiliriz. O şekilde insan içine nasıl çıktığımızı düşünürken, gelin 2000’lerin vazgeçilmez ve belki de geri dönüş yapan trendleri ve parçaları arasında bir tur atalım.

İşte 2000’lerin Moda Sahnesinden 4 Trend!

Düşük Bel Kot Pantolonlar

2000’ler modasını gözden geçirirken o zamanlar giyilen düşük bel kot pantolonlarına endişeyle bakanlara kötü haber: Bu pantolonlar yavaş yavaş moda sahnesine geri dönüş yapıyor!

Bella Hadid gibi sokak stiliyle bilinen ünlülerin ve Gucci gibi bir moda liderlerinin düşük beli tekrar kucaklaması ile beraber bu tarz pantolonların yeniden vitrinleri süsleyeceği yakın gibi gözüküyor. Her ne kadar yakın bir geçmişte sıklıkla giymiş olsak da ilk zamanlar bu pantolonları yadırgayacağımız kesin!

Juicy Couture Eşofman Takımı

2000’ler modası deyince Juicy Couture’ün kadife eşofman takımlarına değinmeden geçemeyiz. Lüks markaların “athleisure” trendinin ilk örneklerinden çeşitli renklerde üretilen bu takım, o dönemin Nike Air Force’ları gibi herkesin dolabının vazgeçilmezleri arasında bir statü sembolü olarak yer almaktaydı.

Her ortamda giyilebilenler arasında olan bu eşofman takımını kırmızı halılarda bile görmek mümkündü. “Hadi canım daha neler!” diye düşünenler Lindsay Lohan’ın 2002’de bir kırmızı halıda, parmak arası terliklerle kombinlediği koyu yeşil Juicy Couture eşofmanıyla poz verdiği fotoğraflara dönüp bakabilir.

Von Dutch Kasketler

Von Dutch “Trucker Hat”, kuşkusuz 2000’lerin en popüler parçalarından biriydi. “Kustom Kulture”, yani eski arabaların ve motosikletlerin özelleştirme kültüründen esinlenen Von Dutch kasketler, hem erkek hem kadınlar tarafından çok tercih ediliyordu. Ashton Kutcher, Justin Timberlake, Paris Hilton ve Britney Spears gibi daha birçok ünlü isim tarafından popülerleştirilen bu kasketleri caddelerde sıklıkla görmek mümkündü. Şapkalarıyla öne çıkan Von Dutch’ın t-shirt ve çantaları da o dönemin tercih edilenleri arasında ilk sıralardaydı.

El değiştirdikten sonra eski popülerliğini yitirmiş olsa da Kylie ve Kendall Jenner gibi bazı ünlüler bu kasketleri geri getirmeye çalışıyor.

“Whale Tail” Trendi

Düşük belin altından tanganın sergilenmesiyle gözüken Y şeklinden ismini alan “whale tail” ya da “balina kuyruğu” trendi, 2000’lerde ünlüler ve gençler tarafından çok tercih ediliyordu. Halk tarafından o zamanlar rüküş olarak görülüp yadırgayıcı bakışlara maruz kalsa da bu trend iç çamaşırı sınırlarını aşıp kendini aksesuar kategorisine taşımış, yapay elmas ve taşlarla, pullarla süsleyip renklendirmiş, çeşitlendirmiş, farklılaştırmıştı.

Biraz önce bahsettiğimiz düşük bel pantolonların ve yüksek kesim g-stringlerin popüler olduğu bu dönemde doğan whale tail trendinin Hailey Bieber ve Kim Kardashian gibi ünlüleri takip ederek geri dönüş yaptığını görebiliriz. Ancak bu trendin günümüzdeki yinelemeleri daha ince. Siz de Jennifer Lopez ve birçok ünlü gibi whale tail trendini, iç çamaşırınızın kenarlarını pantolon altından hafif dışarı çıkararak deneyebilirsiniz. Eğer dışarıda giyip dolaşmakta tereddütünüz varsa o zaman yazın plajda bikininizin kenarlarını belinize doğru kaldırıp bu modayı siz de uygulayabilirsiniz.