Evde Sushi Yapımı

Sushi, Japon mutfağının en geleneksel lezzetlerinden biri. Toplum olarak bir kısmımız bu lezzeti kesinlikle kabullenemezken, bir kısmımız ise ona bayılıyor. Ülkemizde çok tercih edilmediğinden olsa gerek sushi -daha doğrusu güzel sushi yapabilen- restoranlar oldukça sınırlı. Bu güzel restoranlarda ise canımızın istediği her an sushi yiyebilmek mümkün değil; çünkü fiyatlar birazcık yüksek. Oysaki evde sushi yapmak çok kolay diyemesek de pek tabii mümkün. Sadece birazcık zaman ayırmanız ve pratik kazanmanız gerekiyor.

Sushi İçin Kullanılacak Malzemeler Nelerdir?

Fotoğraf: Daniel Apodaca

Ev yapımı sushi için ihtiyacınız olan ekipmanlar çok basit: Kesme tahtası, bıçak, sushi matı ve birkaç kap. Sushi matını internet üzerinden temin edebilirsiniz; edemiyorsanız da problem değil; ruloları elinizle yuvarlayarak hazırlayabilirsiniz.
Bunlardan sonra sıra geliyor sushi içinde kullanacağınız malzemelere. Damak zevkinize uygun bir balık veya deniz ürünü (karides, yengeç, ahtapot vb.), nori (sushiyi sarmak için kullanacağınız yosun), pirinç, sebze ve meyveler (salatalık, havuç, avokado vb.), sirke, şeker, tuz, su ve süslemede kullanacağınız malzemeler (susam, çörekotu vb.) sushi yapımında ihtiyacınız olanlar.

Sushi Yapımının Aşamaları

Fotoğraf: Adamsov

1. Pirinci Hazırlayın

Evde sushi yapımında dikkat edilen ilk nokta, pirinçtir. Bu pirincin doku olarak sert ancak gevrek olmaması ve karıştırma esnasında ezilmemesi gerekir. Taneler parlak gözükmeli ve birbirine iyice yapışmalıdır. Kullanılan pirinç kısa taneli olmalıdır.
1 su bardağı pirinci iyice durulayın ve yarım saat kadar suda dinlenmeye bırakın. Yeniden duruladıktan sonra pişirme aşamasına geçin. Bunun için 1 su bardağı su kullanın ve pirinci, su çekilene kadar kısık ateşte haşlayın. Ayrı bir tencerede 50 ml sirke, yarım yemek kaşığı şeker ve tuzu karıştırarak ısıtın. Ardından pişmiş pirince ekleyin ve soğumaya alın.

2. Pirinci Noriye Yerleştirin

Sushi matını açın ve üzerine noriyi yerleştirin. Pişirdiğiniz pirinci norinin üzerine eşit miktarlarda bastırarak yayın. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, norinin üstünde bir miktar fazlalık alan bırakılmasıdır. Böylece sarıldığı zaman pirinçler dağılmayacak ve birleşmesi daha kolay olacaktır.

3. İç Malzemeyi Hazırlayın ve Ekleyin

Seçmiş olduğunuz deniz ürününü düzgün filetolar halinde kesin. Boyutu ve kalınlığı tamamen sizin zevkinize kalmış. Yine aynı şekilde sebze ve meyvelerinizi de uzun şeritler halinde kestikten sonra hem bunları hem filetolarınızı pirincin üzerinde yan yana yerleştirin.

Fotoğraf: Vinicius Benedit

4. Sıkıca Sarın

Sushiyi, mat yardımı ile yavaş yavaş sararak rulo haline getirin. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sushi matınız yoksa noriyi elinizle de sarabilirsiniz ancak mat ile rulonun daha sıkı olacağını söylememizde de fayda var.
Ruloyu sardıktan sonra dikkatlice sıkın ve birbirine yapıştığından emin olun. Burada sıkma aşamasına özellikle dikkat etmelisiniz çünkü abartıya kaçarsanız iç malzemeleriniz ezilir ve ruloyu kestikten sonra ortaya kötü bir görüntü çıkabilir.

5. Ruloyu Kesin

Kesme tahtası üzerine koyduğunuz rulolarınızı eşit kalınlıklarda kesin. Kullandığınız bıçağın keskin olmasına dikkat edin aksi takdirde rulonuz dağılabilir. Bıçağınızı her kesme işleminden sonra ıslak bir havlu ile temizleyip nemlendirmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

6. Sushinizi Süsleyin

Geldik son aşamaya… Sushinizi, kızarmış susam veya çörek otu ile süsleyin. İsterseniz çeşitli baharatlar da serpiştirerek sushinize güzel bir görsellik katabilirsiniz.
Sushi tüm restoranlarda yanında muhakkak bir sos ile servis edilir. Soya, wasabi ve gari bu sosların en çok tercih edilenleridir. Asya mutfağı ürünleri satan bir yerden bu sosları temin edebilir veya yine evde kendiniz yaparak sushinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Herkese afiyet olsun!