Spor ve Cilt Sağlığı Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Cildimiz makyaj ve hava kirliliği gibi dış etkenler nedeniyle sürekli olarak yıpranıyor. O yıprandıkça biz daha çok cilt bakım ürünü alıyor veya cildimize farklı işlemler uygulatıyoruz. Halbuki onu çok daha kolay bir şekilde canlandıracak ve vücut sağlığımız için de büyük önem taşıyan bir alternatifimiz var; spor yapmak. Kalp ve damar rahatsızlıkları gibi birçok hastalığı önleyen, çok daha dinç hissetmemizi sağlayan ve vücudumuzu şekillendiren spor, cilt güzelliği için de oldukça önemli bir konumda. Şimdi gelin, spor ve cilt sağlığı arasındaki bu bağlantıyı hep birlikte inceleyelim.

Kan Dolaşımını Artırıyor

Hepimizin bildiği gibi spor, vücuttaki fazla yağları yakmanın yanı sıra kan dolaşımını da artırıyor. Peki, bu dolaşımdaki artışın cilde ne gibi bir faydası var?

Besin yoluyla aldığımız değerli vitamin ve mineraller, kan dolaşımı sayesinde deri hücrelerimize aktarılıyor. Yani dolaşımımız ne kadar yüksekse bu aktarım o kadar hızlı gerçekleşiyor demek. Cilt sağlığındaki önemi kesin olan C vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller, spor sayesinde çok daha hızlı bir şekilde cilt tarafından emiliyor.  

Sivilce ve Akne Probleminin Önüne Geçiyor

Fotoğraf: Victor Freitas

Sivilce ve akne problemine neden olan en büyük faktörlerden biri, stres. Düzenli şekilde yapılan egzersiz, vücudun stres seviyesini düşürüyor ve bu sayede yüzümüzde aniden oluşan sivilceleri büyük oranda azaltıyor. Bunun yanı sıra spor, erkeklerde akneye neden olabilecek hormonların daha az üretilmesini sağlıyor.

Yüzdeki İfade Çizgilerini Azaltıyor

Fotoğraf: Nycolle Suabya

Sizce spor sadece kol ya da bacak kaslarımızı mı güçlendiriyor veya rahatlatıyor? Elbette ki hayır. Spor ile birlikte yüz kaslarımızı da ciddi oranda rahatlatmış oluyoruz. Kaslarımız gevşedikçe ifade çizgilerimiz de bununla bağlantılı olarak yumuşuyor. 

Vücudun Kolajen Üretimini Destekliyor

Fotoğraf: Edit Sztazics

Vücudumuzun kolajen üretimi, yaşlanmaya bağlı olarak gitgide azalıyor ve neticesinde ciltte sarkma, kuruluk ve sıkılık kaybı meydana geliyor. Sürekli duyduğumuz “düzenli spor, yaşlanma belirtilerini azaltır” ifadesi aslında doğrudan tam da bununla bağlantılı. Ne kadar düzenli spor yaparsak cildimizin ihtiyacı olan oksijeni ona geri kazandırır ve hücrelerimizin yenilenmesini sağlarız. Kolajen üretimini destekleyen bu faktörler ile daha sıkı görünen bir cilde kavuşuruz. 

Cilde Parlaklık Kazandırıyor

Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Yaptığımız her egzersiz kanımızdaki oksijen seviyesini artırır ve cildimizdeki damarların genişlemesini sağlar. Genişleyen bu damarlara giden her oksijen, cildimize canlılık ve parlaklık kazandırır.

Cildi Zararlı Etkenlerden Arındırıyor

Fotoğraf: Scott Webb

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kirli hava ve makyaj gibi dış etkenler cildin en büyük düşmanları. Tabii bunun yanı sıra bir de deodorant, duş jeli gibi sıklıkla kullanılan ürünler var… Egzersizin cilde faydaları arasından en önemlilerinden biri de vücudumuzdaki zararlı toksinlerden arınmamızı sağlaması. Özetle; spor yap, terle, gözeneklerini aç ve cildine nefes aldır!

Uykuyu Düzene Sokuyor

Fotoğraf: Ann Danilina

Yapılan araştırmalar cildin kendini en fazla uyku evresinde onardığını söylüyor. Dolayısıyla yeteri kadar ve düzenli bir şekilde uyumak, cilt güzelliği için oldukça değerli bir faktör. Bunun doğruluğunu çok az uyuduğumuz bir gecenin ertesi günü aynadaki gözaltı torbalarımıza bakarak anlayabiliriz. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız hemen spor yapmaya başlayın. Düzenli egzersiz, verimli uyumanızı sağlayacak ve dolayısıyla da cildinize güzellik katacak.

Ciltte Estetik Etkisi Yaratıyor

Fotoğraf: Oksana Taran

Belki inanması güç ama bu bir gerçek: Spor, ciltte estetik etkisi yaratıyor. Özellikle yoga ve pilatesteki esneme hareketleri cildin gerginleşmesini sağlıyor ve muhtemel sarkmaların önüne geçiyor. Bizim de istediğimiz bu değil mi zaten? Hep sıkı, hep esnek bir cilt! Spor cilt güzelliği açısından da en büyük destekçimiz oluyor!