Gezegeni Değil, Kendini Isıt: Kazak Giyme Günü

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Kışın evi bol bol ısıtıp tişörtle oturanlardan mısınız, yoksa kazak giyenlerden mi? Çocukluğumdan beri bizim evde yazlar yaz, baharlar bahar, kışlar kış gibi yaşanır. Yazın yazlıklar, kışın kışlık giysiler çıkarılır, yıkanır, gardıroba yerleştirilir. Yazın gardıroplarda kazaklar olmaz, kışın da incecik giysiler. Nasıl yazın kazak giyilmiyorsa, kışın da sadece bir tişört ya da incecik bir bluz bizi soğuktan korumaz. Yelekler, ceketler, yün çoraplar çıkar ortaya. Ancak, çoğumuz kışın radyatörleri cayır cayır yakıp, ince ince giysilerle oturuyoruz günümüzde. Kendimizi ısıtacağımıza, gezegeni ısıtıyoruz. Küresel ısıtma diye işte buna denir!

Kazak Giymek vs. Küresel Isıtma

Fotoğraf: Darwin Laganzon

Enerji tüketimi, küresel ısıtmanın ve iklim krizinin en önemli etkenlerinden. Uluslararası Enerji Ajansının verilerine göre, dünyada enerji tüketiminin %30’undan binalar sorumlu. Üstelik Türkiye dahil pek çok ülkede enerji, hala fosil yakıtlardan, bilhassa kömürden ve kömürlü termik santrallerden elde ediliyor. Evlerimizi yazın soğutmak, kışın ise ısıtmak için kullandığımız enerji, doğalgaz da bir fosil yakıt olduğu için  kirli enerjiden elde ediliyor. Bulunduğumuz yeri yazın soğuk, kışın ise sıcak yapmanın bedeli, hava kirliliği ve ısınan bir gezegen. Kışın evde tişörtle gezmeye değer mi?

Kazak Giyme Günü

Fotoğraf: Dan Gold

İklim krizine ve kış mevsiminin soğuğundan korunmanın en ekolojik yolunun gezegeni değil kendimizi ısıtmak olduğuna dikkat çekmek için her yıl şubat ayında Kanada’da Kazak Giyme Günü kutlanıyor. Bu günde, insanlar evlerinde, iş yerlerinde ya da okullarında en eğlenceli, en renkli kazaklarını giyiyor ve bulundukları yerin sıcaklığını birkaç derece düşürüyorlar. Böylece soğuktan korunmak için bulundukları yeri değil, bedenlerini ısıtmış oluyorlar. 2010’dan beri düzenlenen Kazak Giyme Günü’ne (Sweater Day) şimdiye kadar 1 milyondan fazla insan katıldı! Siz de kazaklarınızı giyip, oda sıcaklığını 2-3 derece düşürüp, üşümediğinizi görebilir ve gezegen yerine kendinizi ısıtabilirsiniz.

İş Yerinde, Okulda ya da Evde Kazak Giyme Günü Nasıl Organize Edilir?

Fotoğraf: Hanna Busing

Pandemi koşullarında çoğumuz evden çalışmaya ve uzaktan eğitim almaya başlasak da hâlâ okula ve işe gidenler pek çok ve evde olmamız kazak giyme günü organize etmeye engel değil! Kış mevsimine ve pandemi günlerine renk katmak, bu sırada da gezegenimiz için iyi bir şey yapmak için, Kazak Giyme Günü organize edebilirsiniz. Nasıl mı?

  1. Bu yıl Kazak Giyme Günü 4 Şubat Perşembe. Birkaç gün önce bir duyuru yapın ve herkesten, 4 Şubat Perşembe Günü en komik, en renkli, en eğlenceli kazağıyla gelmesini ya da evde kazak giymesini, derse/toplantıya kazakla katılmasını rica edin.
  2. 4 Şubat Perşembe günü en eğlenceli kazağınızı giyip işe/okula gidin ya da evde kalın, odanızın sıcaklığını (ve dışarı çıkıyorsanız kazakla gelen arkadaşlarınızın bulunduğu odaların sıcaklığını) 2-3 derece düşürün. Kazak giydiğiniz için üşümeyeceksiniz! Ama kimseyi de katılmaya zorlamayın.
  3. Bir aradaysanız sosyal mesafeli bir defile düzenleyin, kazak giyen herkes bu defileye katılsın ve aranızda en eğlenceli kazağı oylayın. Eğer evdeyseniz de arkadaşlarınızdan derse ya da toplantıya girerken kameralarını açmalarını rica edin ve Zoom ekranından birbirinizin kazaklarını oylayın!
  4. Son olarak, etkinliğinizin fotoğraflarını çekip sosyal medya hesaplarınızda paylaşırken bizi etiketleyin ya da bize gönderin.

1 günlüğüne gezegeni değil, kendinizi ısıtın!