Reklam Kampanyalarında Beden Olumlama Hareketi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Reklam kampanyaları başta olmak üzere medya üzerinde kadın bedeninin temsili son yıllarda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. 90’lı yıllarla beraber iyice hayatımıza yerleşen tek tip zayıf ve kusursuz beden görüntüsü, gerçek hayatta karşılığı olmaması sebebiyle eleştiriliyor. Aynı zamanda kişiler üzerinde yarattığı baskı ile yemek tüketimi ve beden algısında bozukluklara yol açabiliyor.

Beden olumlama hareketi son yıllarda sosyal medyanın ivmesiyle her birimizin duyduğu bir kavram. Her bireyin vücudunun olduğu gibi kabul edilmesi gerektiğini bizlere hatırlatarak medyadaki temsil problemine bir çözüm getiriyor. 

Büyük, küçük demeden çoğu marka da bu akımdan etkilenerek alışılagelmiş manken görüntülerinin aksine etnik çeşitliliğe daha fazla özen gösteriyor, büyük beden mankenleri de kampanyalarında kullanıyor, düzenlenmiş görüntüler yerine gerçeklerini yayınlıyor. Biz de sizler için 2020 yılında beden olumlama akımından etkilenen reklam kampanyalarını derledik.

Adidas

Adidas Beden Olumlama

Adidas’ın son reklam kampanyasından görüntüleri paylaşmasıyla beraber ilk dikkat çeken büyük beden modellere de yer vermesi oldu. Marka bu kampanya için “My body, my swim” sloganını kullanıyor. İngiltere pazarı için yayınlanan son reklamın ardından diğer ülkelerdeki reklam kampanyalarında bu akımın etkilerinin görülüp görülmeyeceği merak konusu.

Jacquemus

Jacquemus Beden Olumlama

Geçtiğimiz günlerdeki defilesiyle çok konuşulan Jacquemus büyük beden modellerle reklam kampanyalarını sürdürüyor. Son defilesinde kendinden bahsettiren bir konu da Jill Kortleve’in podyumda yer alması oldu. Jacquemus, büyük beden model/oyuncu Barbie Ferreira ile pandemi döneminde yaptığı dijital reklam kampanyasıyla da gündeme gelmişti.

Victoria’s Secret

Victoria’s Secret Beden Olumlama

Yılbaşı defileleriyle akıllara gelen iç çamaşırı markası sadece tasarımlarıyla değil, aynı zamanda mankenleriyle de gündeme geliyor. Daha önce markanın bir hayal dünyasını temsil ettiği, bu yüzden büyük beden, trans modellere yer verilemeyeceği açıklamasıyla tepki çeken marka, eleştirilerden sonra bu konudaki tutumunu değiştirmiş gözüküyor. Reklam kampanyalarında kullandığı mankenlerde son dönemde çeşitliliğe özen göstermeye dikkat ediyor.

Fenty Beauty

Fenty Beauty Beden Olumlama

Rihanna’nın kurucusu olduğu Fenty, reklam kampanyaları ve üretim aşamasında çeşitliliğe önem vermesiyle sık sık gündeme geliyor. Marka kurulduğu günden bu yana yüksek bir satış oranına sahip. Aynı zamanda her ten rengine uygun ürünler üretmeye özen gösteriyor. Fenty adıyla bir giyim ve iç çamaşırı markası da bulunan Rihanna güzellik normlarının dışında mankenlerle çalışarak adından söz ettirmeye devam ediyor. 

Calvin Klein

Calvin Klein Beden Olumlama

Son günlerde adından bahsettiren bir diğer marka ise Calvin Klein. Onur Haftası özel koleksiyonunu çıkaran marka, model seçimiyle gündeme geliyor. Siyahi, trans ve LGBTİ+ aktivisti Jari Jones’un reklam panolarında yer almasıyla beraber marka birçok sosyal medya platformunda konuşulmaya devam ediyor, aynı zamanda koleksiyona özel #proudinmycalvins etiketiyle paylaşımlar yapılıyor.