İklim ve Sürdürülebilir Yaşam ile İlgili YouTube Kanalları

İklim ve Sürdürülebilir Yaşam ile İlgili YouTube Kanalları

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Yazımızda uzun belgesellere alternatif, haftalık olarak takip edebileceğiniz çevre bilinci yüksek Youtube kanallarını derledik. İklim krizi ve sürdürülebilir yaşam hakkında daha çok bilgi edinmek, günlük hayatınızda daha yeşil tercihlere nasıl yer verebileceğinizi keşfetmek  ve dünyada neler olup bittiğini takip edebilmek için  göz atabilirsiniz. 

1) Son Buzul Erimeden

iklimBU Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi-Prof. Dr. Levent Kurnaz tarafından düzenlenen bilim sohbetleri her hafta çarşamba ve cuma günleri 21.00’de Son Buzul Erimeden kanalında canlı yayınlanıyor. Bilim insanlarının konuşmacı olarak konuk olduğu yayınlarda küresel ısınma, Türkiye’de kuraklık, iklim değişikliği biyoçeşitliliği nasıl etkiliyor gibi konulara yer veriliyor. Krizin dünyamızı ve bizi nasıl etkilediğini ve gelecekte nasıl bir dünyanın bizi beklediğini bilimsel bakış açısından duymak isterseniz kanalın yayınlarını takip edebilirsiniz.

2) Kentte Ekolojik Hayat

‘Evde çöp kovası olmayan’ Utku Yılmaz tarafından hazırlanan içeriklerde günlük tercihlerimizi nasıl daha sürdürülebilir hale getirebiliriz sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz!

  • Mevsiminde ambalajsız, zehirsiz gıdaya ulaşma rehberi,
  • Plastiksiz, sıfır atık yaşam,
  • Minimalizm,
  • Kompost tipleri ve yapımı,
  • DIY ekolojik temizlik ve bakım ürünü yapımı gibi içeriklere ulaşabilirsiniz. 

3) Greenpeace Akdeniz Türkiye

Greenpeace Akdeniz YouTube kanalından ülkemizde ve dünyada yaşanan çevre haberlerine dair videolara ulaşabilirsiniz. 

Ülkemizin çevre gündeminde yer alan kömürlü termik santrallerle ilgili gelişmeleri, büyük şehirlerimizde hava kirliliği, Kanal İstanbul projesi, su krizi gibi farklı farklı birçok konuda içerik bulunuyor.

Greenpeace tarafından yürütülen güncel kampanyalarla ilgili kısa bilgilendirme videoları, çevre bilinci artırabilecek farkındalık konu içerikleri de mevcut. Gezegenimiz; ormanlar, okyanuslar, buzullar ve canlılar ile ilgili seriler, gıda güvenliği, yeşil sözlük, plastik sorunu gibi konular hakkında bilgi almak isterseniz kanalı takip edebilirsiniz. 

4) TEMA Vakfı

Tema (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma) Vakfı Youtube kanalından eğitici ve farkındalık oluşturabilecek videolara ulaşabilirsiniz. Düzenli olarak paylaşım yapan kanalda güncel doğa haberleri, TEMA projeleri, su sorunu, sıfır atık, iklim değişikliği gibi konular üzerinde bol röportajlı ve animasyonlu, çocuklara da hitap edebilecek içerikler paylaşılıyor. Ayrıca evdeki malzemelerle yapabileceğiniz DIY (kendin yap) video serileri bulunuyor.

5) Sustainably Vegan

Dil: İngilizce

Düşük karbon ayak izine sahip bir yaşam için öneriler paylaşan bu kanalda; bitki bazlı diyet, minimalizm, sıfır atık ve etik tüketim başrolde. DIY bakım ürünü yapımı, vegan tarifler, on adımda hızlı modadan vazgeçme, gıda israfını nasıl azaltabiliriz gibi videolara göz atabilirsiniz. Aynı zamanda evde kullanılmayan eski giysi ve eşyaları nasıl değerlendirebiliriz sorusuna cevap olabilecek yaratıcı içeriklere de ulaşabilirsiniz. 

Kanalda bizim en çok hoşumuza giden 100 sustainable swaps yani ‘100 sürdürülebilir değişiklik’ video serileri oldu. Örneğin alışveriş alışkanlıklarımızdan cilt bakımı alışkanlıklarımıza kadar hayatımızın belirli alanlarında yapabileceğimiz küçük ama etkili yüz adet değişiklik sıralanıyor. Sürdürülebilir tercihlere geçmek istiyor ancak nereden başlamanız gerektiğine emin olamıyorsanız bu videolar bir başlangıç ilhamı olabilir! Evinizde, kendi hayatınızda uygulayabileceklerinizi ayıklayarak düşük karbon ayak izine sahip bir yaşama adım atabilirsiniz. Unutmayın; bu bir yolculuk…