Ekoloji ve Doğa Temalı Podcast Önerileri

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Kulağınız doğada olsun! Kuraklık ve sel, Antarktika’dan kopan dev buzul parçası, yok olan türler, yanan ormanlar derken 2020, ekolojik felaketlerin de yılı oldu. Fakat hepimizin doğayla uyumlu bir yaşam için yapabileceğimiz bir şeyler var. Daha önce kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak meditasyon podcastleri önermiştik. Şimdi de, doğa dostu bir yaşam sürmek için bize ilham ve gezegenimiz umut verecek podcast önerilerimiz var sizler için. 2020’yi bitirirken hepimize ilham olsun, doğayla uyumlu bir yaşam ve doğa dostu alışkanlıklar benimsememiz için ilham versin.

Buğday Ambarından Kurda Kuşa Aşa

 


Fotoğraf: Ekofil Yayınları Twitter

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından üretilen ve yayınlanan podcastlerin her bölümü farklı bir konuyu işliyor. Ekolojik gıdaya ulaşmak, atıksız yaşam, kışa hazırlık, ekmek yapımı, arıların dünyası gibi pek çok konuda ilham veren sohbetleri dinleyebilirsiniz. Derneğin kurucusu Victor Ananias’ın şu sözü, podcastlerin ana fikri: 

“Her şey tohum atmakla başlar. Ancak tohumun yeşerip meyve verebilmesi için aynı istek, kararlılık ve emeğin, hasada kadar devam etmesi gerekir…” 

Buradan dinleyebilirsiniz!

Alıç Ağacında Çiy Tanesi

 


Fotoğraf: Alıç Ağacında Çiy Tanesi

Güneşin Aydemir ve Burcu Meltem Arık ile doğaya, yaşama ve insana dair sohbetler… Bu sohbetlerin bazılarını uykudan önce masal dinler gibi, bazılarını heyecandan yerinizde duramayarak, bazılarını ise hemen bir şeyler yapmak isteme sabırsızlığı ile dinleyeceksiniz. Gökyüzü gözleminden flamingolara, toprak hakkından fosillere, kelebeklerden Akdeniz fokuna kadar pek çok konu hakkında size ilham verecek bu seriyi mutlaka dinlemelisiniz. 

İşte burada!

WWF-Türkiye ile Tek Dünya Sohbetleri

 


Fotoğraf: WWF-Türkiye

WWF-Türkiye ekibi; gıda, denizlerimiz, iklim ve yaban hayatta gezegenimizin geldiği durum hakkında sohbet ediyor. Bu sohbetler Yaşayan Gezegen Raporu’nun ve Küresel Limit Aşım Günü’nün bir özeti ve değerlendirmesi niteliğinde. Gezegenimizin sistemlerinin güncel durumunu anlamak için mutlaka izlenmeli!

İşte burada!


Uygar Özesmi ile Gezegenin Geleceği

Fotoğraf: Listenotes

Dr. Uygar Özesmi her gün, gündemdeki çevre ve ekoloji haberlerini paylaşıyor, doğa koruma gündeminin bir özetini çıkarıyor. Hafta içi her gün Açık Radyo üzerinden 18.00-18.10 arasında yayınlanan bu gündem özetlerini her gün buradan dinleyebilirsiniz! 

Doğa Konuşmaları

 


Fotoğraf: Doğa Konuşmaları

NTV Radyo programı sunucusu Nacide Berber, her hafta Cumartesi 12.30’da konusunda uzman bir kişiyi konuk ettiği ve atalık tohum, su hakkı, balkon bahçeciliği,  yaban hayat, böcekler, şifalı bitkiler hakkında sohbet ettikleri podcasti yayınlıyor. Buradan dinleyebilirsiniz.