Plastiksiz Bir Dünya Mümkün: Plastiksiz Şehirler!

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Konu çevreye ve Dünya’nın ekosistemine zarar vermek olduğunda insanoğlu ne yazık ki çok yaratıcı. Üretim endüstrisi, tüketim alışkanlıklarımız, ulaşım için tercih ettiğimiz yöntemlerin birçoğu, gezegenimizde oldukça büyük tahribatlar yaratıyor. Modern yaşamın öğrenilmiş gerekliliklerini yerine getirirken arkamızda bıraktığımız sayısız atık arasında ise çok tehlikeli bir canavar var: Plastik!

Plastik, icat edildiği 1862 yılından beri tüm dünyada en çok kullanılan malzemelerin başında geliyor. Ancak bu madde, çok çeşitli alanlarda sayısız avantaja sahip olmasına karşın doğaya zarar verme konusunda da bir o kadar iddialı. Plastik atıkların doğada çözünmesinin binlerce yıl alabileceği artık herkes tarafından biliniyor. Göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir gerçek olan bu duruma rağmen tüm dünya, sayısız alanda plastik kullanımına son sürat devam ediyor. Ancak neyse ki bazı şehirler, çeşitli vakıflar ve kuruluşların da desteğiyle bu gidişata dur demeye karar vermiş durumda. Plastik atıkların sıfırlanabileceği bir dünya yaratabilmek hedefiyle dünyanın dört bir yanına yayılan Plastiksiz Şehirler kampanyası, her geçen gün daha fazla bölgeyi kapsayarak oldukça etkili bir hareket haline geliyor. İşte dünyadaki plastiksiz şehirler…

Yeni Delhi

Yeni Delhi
Fotoğraf: Dewang Gupta

 

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, 2011 verilerine göre yaklaşık 22 milyonluk bir nüfusa sahip. Böylesine kalabalık bir kentin, plastik atık miktarı konusunda da en üst sıralarda olmaması düşünülemez. Ancak bu durumun farkında olan Yeni Delhi yönetimi, 2017 yılında tek kullanımlık plastikleri şehir genelinde yasakladı. Bu sayede kentte yer alan hava ve çevre kirliliği büyük oranda azalırken plastiksiz bir dünya için önemli bir adım geride bırakılmış oldu. 

Hamburg

Hamburg
Fotoğraf: Claudio Testa

 

Üretim endüstrisinin önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya’nın sanayi kenti Hamburg da plastiksiz şehirler arasında yer alıyor. Şehir yönetimi, 2016 yılında aldığı kararla tek kullanımlık ürünler olan plastik kahve kapsüllerinin kullanımını Hamburg genelinde yasakladı. Özellikle Avrupa kıtasında böyle bir adımın atılması, plastiksiz bir dünya hayali için oldukça umut verici olarak değerlendiriliyor. 

Montreal

Montreal
Fotoğraf: Michael Descharles

 

Amerika kıtasından plastiksiz şehir hareketine katılan ilk şehir ise Montreal oldu. Kanada’nın ikinci büyük kenti olan Montreal, 2018 yılında şehir genelinde plastik poşet kullanımını tamamen yasakladı. Günümüzde, Montreal’de plastik poşet kullanan kişiler binlerce dolara varan cezalarla karşı karşıya kalıyor. 

İzmir

İzmir Saat Kulesi
Fotoğraf: Hakan Tahmaz

 

Plastiksiz Şehirler hareketi içerisinde yer alarak Türkiye’nin bu alandaki gururu olmayı başaran bir kent de mevcut. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında WWF – Türkiye yetkilileri ile bir araya gelerek İzmir’i plastiksiz şehir haline getirmek konusunda vaatte bulundu. WWF tarafından kurulan Plastik Atıksız Şehirler Ağı’nın bir üyesi olmayı kabul eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2025 ila 2030 yılları arasına kadar Ege’nin incisini tamamen plastik atıksız bir kent haline getireceğinin sözünü veriyor.