Doğal Yaşam Hakkındaki En Başarılı Reklam Kampanyaları

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2022

Her geçen gün iklim değişikliği sorunuyla daha da yakından yüzleşiyoruz. Yavaş yavaş somut etkilerini de görmeye başladığımız bu durumun tek bir sorumlusu yok. Bu noktaya hep beraber geldik ve ancak hep beraber bu gidişatı durdurabiliriz. Bu durumun farkında olan çok sayıda marka ve sivil toplum kuruluşu da çevre sorunlarıyla ilgili sosyal farkındalığı artırmak adına çalışmalar yürütüyor. Dünyanın en önde gelen reklam ajansları tarafından hazırlanan kampanyaların bazıları karşı karşıya olduğumuz çevresel sorunları en çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. İşte doğal yaşam hakkındaki en başarılı reklam kampanyaları…

Save Paper, Save The Planet – WWF

Save Paper, Save The Planet

Doğal yaşam hakkında çalışmalar yürüten kuruluşlar arasında en aktif olanlardan birini kuşkusuz ki WWF oluşturuyor. Her yıl yüzlerce kampanyaya imza atan kuruluşun kağıt ve dolayısıyla ağaç israfı hakkında yaptığı çalışmalardan biri olan “Save Paper, Save The Planet”, bu alanda yapılmış en etkileyici reklam kampanyalarından bir tanesi konumunda. 

If You Don’t Pick It Up They Will – EWT

If You Don’t Pick It Up They Will – EWT

Güney Afrika’da faaliyet gösteren bir yaban hayatı vakfı olan Endangered Wildlife Trust, soyu tehlikede olan türlerin korunması konusunda oldukça başarılı bir çalışma ortaya koymuş. Plastik atıkların özellikle kuş türleri için ne kadar tehlikeli olduğunu çarpıcı bir şekilde yansıtan bu görsel, hem rahatsız edici hem de oldukça gerçek!

Plastic Bags Kill! –  GAIA

Plastic Bags Kill! -  GAIA

Belçikalı bir hayvan hakları örgütü olan GAIA (Global Action in the Interest of Animals), plastik poşet kullanımı ve bu kullanımın yol açtığı tahribatlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış. “Plastik poşetler öldürür, okyanuslarımızı temiz tutalım.” sloganıyla yola çıkan kuruluş, oldukça yaratıcı bir kampanya gerçekleştirmiş.

Will Only Words Remain? – IFAW

Will Only Words Remain?

1969’dan bu yana hayvan hakları ve türlerin devamlılığı üzerine çalışmalar yapan IFAW (International Fund for Animal Welfare), gezegenimizi paylaştığımız canlı türlerinin geleceği için harekete geçmemiz gerektiğini etkileyici bir reklam kampanyasıyla hatırlatmış. Görsel iletişimin çarpıcı bir örneği olan kampanya, birçok farklı canlı türü için uyarlanmış. 

More Frightening – WWF

More Frightening – WWF

Doğal yaşam hakkında yapılan reklam çalışmaları arasında verdiği mesajla en fazla öne çıkanlardan biri olan “More Frightening” kampanyası, WWF imzasını taşıyor. Çok çeşitli canlı türlerine uyarlanan reklam kampanyasında gezegenimizin ekosistemine verdiğimiz zararın sonuçları farklı bir bakış açısıyla ele alınmış. Oldukça yalın bir dil kullanılarak hazırlanan reklam kampanyası, dijital iletişimin en başarılı örnekleri arasında gösteriliyor. WWF kuruluşunun uzun bir süre boyunca çok çeşitli platformlarda kullandığı bu görseller Türkiye’nin başarılı reklam ajanslarından Medina Turgul DDB tarafından hazırlanmış.