Utku Yılmaz'dan Şubat Ayı İçin 5 Ekolojik Ürün Önerisi

Utku Yılmaz’dan Şubat Ayı İçin 5 Ekolojik Ürün Önerisi

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Kışın en kısa ayı olan ve oldukça fırtınalı geçen şubat ayında, iklim krizinin en acı göstergelerinden biriyle karşı karşıyayız. Bu yazının yazıldığı gün, gündüz hava 20 dereceyken gece 3 derece olacak. Krizin bu denli hayatımıza girmesi, onu duyduklarımızdan değil de gündüz incecik kıyafetler içinde pişerken gece kazak ve mont giymek zorunda olmamız dengesizliğiyle hissetmemiz bize acilen harekete geçmemiz gerektiğini gösteriyor. Siz de günlük hayatınızda kullandığınız bazı ürünlerin yenilerini satın almaya yeltendiğinizde, ürünlerin ekolojik olanlarını tercih ederek işe başlayabilirsiniz. İşte karşınızda Utku Yılmaz’ın şubat ayı için 5 ekolojik ürün önerisi…

1) Âdet Kabı

âdet kabı

Siz de her ay menstrual döngünüz içinde tek kullanımlık pedlerden ve rahatsız edici, kullanıp atmak zorunda kaldığınız ürünler tüketmekten sıkıldıysanız, bu ay bir adım atarak hem kendinize hem de doğaya bir iyilik yapmak ister misiniz? Eğer bu soruya cevabınız evetse o zaman buyrun: Tek kullanımlık tampon ve pedlere ekolojik bir alternatif olarak üretilen âdet kapları. 

Medikal silikondan üretilmiş ve FDA sertifikasına sahip olan âdet kapları, yıllarca güvenle kullanabileceğiniz ve Sıfır Atık projesini destekleyen ürünlerdir. Uygun katlama yöntemi keşfedilerek, tampon gibi vajinaya yerleştirilerek kullanılan bu ürün, gün içinde de sürekli olarak bakım istemez. On iki saate kadar kullanımı uygun olan âdet kabını, gün içinde güvenle kullanabilirsiniz. Aylık döngünüzün ardından âdet kabınızı temizlemek için sirkeli su kullanarak onu elde yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bedenleri de bulunan bu ürünü inceleyerek, hangi bedenin size göre olduğunuz da keşfedebilirsiniz.

Âdet kabına Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

2) Bulaşık Fırçası

bulaşık fırçası

Gün içinde sıklıkla kullanılan ve ömrü oldukça kısa süreli olan plastik bulaşık fırçalarına alternatif olarak üretilen bu fırçalar, Sıfır Atık projesini destekliyor ve size uzun süreli bir kullanım ömrü vadediyor. Tencere, kap ve evye temizliğinde kullanılabilen bu ürünler, petrokimya türevi plastik içermiyor ve doğayı korurken cebinizi de yakmıyor. Tampiko otundan meydana gelen uç kısımları eskidiğinde tekrar değiştirilebildiğinden ve eski uç kompost edilmeye uygun olduğundan ürün defalarca dönüştürülebiliyor.

Ekolojik Dönüşüm Bulaşık Fırçası için ilgili linki ziyaret edebilirsiniz.

Ekolojik Dönüşüm Bulaşık Fırçası Ucu için ilgili linki ziyaret edebilirsiniz.

3) Çay Kesesi

çay kesesi

Petrokimya türevi içermeyen, doğaya kirletmeyen ve herhangi bir ağartıcı malzeme içermeyen çay kesesi, kullanımı hâlinde doğaya oldukça zararlı olan ve geri dönüştürülemeyen poşet çaylara alternatif olarak üretilmiştir.

Çay kesesi, Atölye Feri tarafından pamuklu Buldan bezinden; nazar boncuğuysa atık camlardan elde üretilmiş ve üretiminde herhangi bir toksik boya kullanılmamıştır. Kullanımı da oldukça kolaydır. Kese içine demlemek istediğiniz çayları koyup ağzını kapatmanız ve sıcak su içine daldırmanız, çayınızı sağlıklı bir şekilde demlemeniz için yeterlidir.

Çay kesesine Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

4) Şimşir Tarak

şimşir tarak

Her iki tarafı da kullanılabilen ve düzenli kullanımda saç kırılmasını engelleyerek saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olan şimşir tarak, Sıfır Atık projesini destekler ve defalarca yeniden dönüştürülebilir. Plastik tarakların kullanımını sınırlandırmak için hazırlanan bu ürün, petrokimya türevi içermez ve cilasızdır. Ebadı sayesinde gayet rahat taşınabilen ve oldukça hafif olan şimşir tarak, kuru ve nemli saçın taranması şeklinde kullanılabilir fakat tavsiye edilen kullanım şekli, saç nemliyken kullanılmasıdır.

Not: Kullanmaya başlamadan önce bir kez zeytinyağı ile yağlanması ve kurumaya bırakılması önerilir.

Şimşir tarak ürününe Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

5) Çelik Matara

çelik matara

Tek kullanımlık şişelere sağlıklı bir alternatif olarak üretilmiştir. Herhangi bir petrokimya türevi içermeyen ve ana maddesi çelik olan bu matara, Sıfır Atık hareketini destekler ve kullanımının ardından herhangi bir çöp çıkarmaz. Paslanmaz çelik ve bambudan üretilen çelik matara, elde yıkamaya uygundur.

Not: Çelik matara tek katlı olduğundan, termos özelliği taşımaz.

Çelik mataraya Ekolojik Dönüşüm üzerinden ulaşabilirsiniz.