Uygun Fiyata Alınabilecek Karizmatik İkinci El Otomobiller

Uygun Fiyata Alınabilecek Karizmatik İkinci El Otomobiller

“Bu parayla sıfır otomobil alacağıma ikinci elde ohoooooo…’’

Başlığımızı oluşturan bu tip otomobil sohbetlerine hepimiz şahit oluyoruz. Biri çıkar ve “O parayı sıfıra vereceğine ikinci el neler alırsın neler…’’ der ve o sineği çorbanıza atıverir.

Peki o menem sorunun cevabı nedir?

Peki kardeşim, bu paraya bu otomobili almayayım da ne alayım?

De bana!

Cevap: Tıssss…

İçinizi bozarlar ve alternatif de söylemezler. Öyle kalakalır, otomobil alma heyecanını paylaştığınıza da bin pişman olursunuz.

Otomobil sahibi olmak günden güne zorlaşıyor. Ya istediğimiz otomobili almak için tonla para ödemek zorunda kalıyoruz ya da mevcut ÖTV ve diğer vergi sistemlerimiz yüzünden belirli makul bir bütçeye sabit üç beş model arasında gidip geliyoruz. Bu seçenekler de mütevazı ve sizin ‘’Otomobil aldım yaşasın!‘’ duygularınızı tatmin etmekten biraz uzakta seçenekler olmak zorunda kalabiliyor.

Peki size bu bütçelere ikinci elde gayet güzel otomobiller de alabileceğinizi söylesem?

İsterseniz uygun bütçeyle ikinci elde de karizmanızı bozmayacak seçeneklerin var olup olmadığını sizin için biraz açayım. 

İkinci El Havalı Otomobil Satın Alma Formülü:

Formül aslında çok karmaşık değil. Örneğin hiç arabanız olmamış ve ilk otomobilinizi almak istiyorsunuz; doğal olarak para durumları da malum… Araştırırken en kolay ulaşılabilir olanları listelemeye başlıyorsunuz.

Türkiye şartlarında sıfır otomobil almak istediğiniz zaman ortalama 150-160 bin TL bütçeyi bir kenarı koymanız gerekiyor. Bu bütçeyle de Dacia Sandero , Fiat Egea (mütevazı bir donanım olanı), Renault Clio (mütevazı bir donanım olanı) ya da Hyundai i20 gibi seçenekler arasında gidip gelmeniz gerekiyor. 

Bu otomobillere saygımız sonsuz. Kendi çaplarında kaliteliler, büyük bir kısmı ülkemizde üretiliyorlar ve ucuz seçenek olarak karşımızda duruyorlar. Tamam, buna itirazımız yok. Ama insan az da olsa, -hatta fazlaca- dikkat çeken ve havalı otomobillere de sahip olmak istiyor öyle değil mi?

O zaman kendimize 160 bin TL’yi barem olarak alıp karizmatik ikinci el seçenekleri araştırabiliriz. Şimdi formülün ikinci kısmını tamamlamak gerekiyor. İkinci el otomobil almak her zaman risklidir. Adam kaza yaptı mı, hor kullandı mı, boyalı mı gibi bin tane soru sizi ikinci el otomobil almaktan uzaklaştırır. Ancak son yıllarda ikinci el otomobilleri de garantili satış yapan güvenilir kurumların çıkması ve eş zamanlı olarak ikinci el satışlarda devletin ekspertiz raporu zorunluluğu koyması bu konuda toplumdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmış gibi görünüyor.

Neyse biz kendi olayımıza dönelim. 160 bin TL’ye karizmatik bir otomobil alalım ama 300 bin km’de işi bitmiş bir araç da olmasın öyle değil mi. İşte bende öyle yaptım ve sizin için 160 bin TL bandında 100 bin km sınırının altında otomobilleri inceleyip en karizmatiklerini seçtim. Bakalım neler varmış?

İşte 160 Bin TL Bütçe ile Alınabilecek İkinci El Otomobiller

Alfa Romeo Giulietta

Alfa Romeo Giulietta

Hiç kimse kendini kandırmasın. Bu otomobil, üretildiği ilk günden bu yana hep karizmatik oldu. Hele kırmızı rengi. Hak ettiği değeri buldu mu tartışılır o ayrı konu. Üstelik FIAT ile olan akrabalığı sayesinde kullandığı motorlar da gayet tanıdık ve kendini ispatlamış motorlar. Hem dizeli hem benzinlisi verimli ve dayanıklı. Ek olarak sahip olduğu lüksler tatmin edici. Kaliteli ve sportif bir iç mekanı ve üstüne bu paraya asla bulamayacağınız DNA isimli sürüş dinamikleri seçme mekanizması vardı. İnternet sitelerini de araştırdım 160-170 bin TL bandında (Yapmayın, 160 veren 167 de verir bunu tartışmayalım ve üçe beşe bakmayalım.)  50 bin km’de bile seçenekleri var. 2013 model olur, 2015 model olur; süper de havalı olur…

Audi A1 

Audi 1

“Bu benim ilk otomobilim olacak. Bu yüzden ben küçük bir seçenek istiyordum’’ diyenleri duyar gibiyim. O zaman sizi B sınıfı olarak adlandırdığımız en çok otomobilin satıldığı bu segmentte bulunan en havalı otomobil olan Audi A1’le tanıştırayım. Modern bir motor, çok iyi bir işçilik kalitesi ve harika vites değişimleri… A1’inizi sürerken bir yandan bu bütçeye alacağınız hiçbir sıfır otomobilde bulamayacağınız yumuşak iç mekan plastiklerin keyfini sürün. Ayrıca restoran çıkışı vale arabanızın modelini sorduğunda içinize içinize konuşmaktan da kurtulmuş ve gururla Audi diyebilmenin havasına varmış olursunuz. Doğuş Motor, özellikle DOD ikinci el satış sistemiyle size güzel bir seçenek bulacaktır emin olun. Ben kontrol ettim 2011-2012 yıllarına ait 160 Bin TL bandında 60-70 bin km’de birçok A1 var.

BMW 1 Serisi 

BMW

Tamam kabul ediyorum bu paraya ancak 2010-11 model BMW 1 serisi otomobil alabiliyoruz. Ve BMW, bu modelin üzerine 2 farklı kasa daha çıkardı. Yani alacağımız otomobil 2 seri öncesi oluyor. Ama BMW sahibi öyle kolay olunmuyor. Eğer düşük kilometrede bulabilirsek neden kullanmayalım ki. Üstelik bu yıllarda üretilen BMW 1 serileri arkadan itişli olan versiyonlardı. Ve inanın bana bu paraya arkadan itişli bir otomobili kullanmanın zevkini asla başka yerde bulamazsınız. Sizin için baktım; 2010 modelde özellikle 50-60 bin km’de tertemiz BMW 1 modelleri mevcut. 

DS 4

Citroen DS4

Fransızların lüks modeli DS… Önceleri Citroen DS diye bilinirdi sonradan bağımsız oldu ve sadece DS kaldı. DS 3, DS 4 ve DS 5 adında B, C ve D sınıfında modeller ürettiler. DS 4’ü satın almak isterseniz belirlediğimiz bütçeye uygun nefis seçenekler buldum. Bu otomobiller, hem 2015 model hem de 70 Bin km’nin de altında. Duruşu, bakışı ve sürüşü ile havalı bir otomobil daha, 160 bin TL’lik bütçemizle satın alabileceğimiz iyi bir seçenek olarak karşımızda durmakta. Üstelik korkmayın, Citroen C4’le ortak parçalar kullanıldığı için servis problemleri de yaşamazsınız.

Mercedes B Serisi 

Mercedes Benz B

Herhalde bu paraya bir E kasa Mercedes alabileceğinizi düşünmediniz? Gerçi formülümüzdeki düşük km şartını kaldırırsak ben E serisi de bulurum size ama kuralımızı bozmayalım. 160 bin TL’ye az km yapmış Mercedes arayalım. İşte size her yerinden kalite fışkıran bir seçenek Mercedes B serisi. 2008 olur, 2010 olur… 60 bin ve 80 bin km sınırında güzel adaylar bulabilirsiniz. Mercedes bu lüks MPV’nin hâlâ yeni serilerini üretmeye devam ediyor. 160 bin TL’ye 40 bin km’de cam tavanlı seçeneği bile buldum inanın. Sandwich kasa olarak bilinen bu B serisi sakin kullanımlı 7 ileri kesintisiz vitesiyle sizi asla üzmez. Muhtemel içi ahşap kaplamalı olanı bile bulabilirsiniz.  Ayrıca ne demişler: “Yıldız yıldızdır eski yeni fark etmez!” Yani, Mercedes’iniz olacak daha ne istiyorsunuz…

Opel Insignia 

Opel Insignia

Küçük seçenek verdik. Kompakt seçenek de verdik. Hatta MPV seçeneği bile çıkardık. Ama belki de bir tık daha büyük bir otomobil bulabiliriz. D sınıfı bir otomobil işimizi görür diye düşünüyorum. Opel Insignia bu anlamda mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Gayet büyük ve lüks. Türklerin çok sevdiği Opel Vectra’nın mirasıyla gelmiş bir model. Üstelik 1.6 litrelik bir motoru var ve 2012 yılından olanları bol bol ikinci el ilanlarında yer almakta. Mevcut Insignia’nın bir önceki kasası olan bu varyasyonlar sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Tekrar unutanlar için söylemeliyim ki 160 Bin TL bandında ikinci elde karizmatik seçenekler ana konumuz… İşte karşınızda mis gibi Opel Insignia. İster kendin kullan ister makam arabası yap. 

Citroen C4 Cactus 

Citroen C4 Kaktüs

Bu otomobilin lansmanında bulunmuştum. Aslında şahsına münhasır dedikleri türden bir Crossover diyebiliriz kendisine. SUV modasının bu kadar önemli hale geldiği düşünülürse böyle bir havalı seçenek 160 bin bandında işinizi görecektir. C4 Cactus enteresan bir otomobil. Özellikle ilk kez otomobil kullanacaklar için pratik özellikler taşıyor. Kapılarında ‘Air bump’ adını verdikleri hava kesecikleriyle küçük çarpmalar ve sürtmelerde başınızı ağrıtmıyor. Ayrıca C4 Cactus’ün içi de valiz kayışlarından esinlenmiş kapı kolları ve kanepe tasarımlı koltuklarıyla asla sıradan olmayan bir otomobil. Elimizdeki paraya 4-5 yıllık bir C 4 Cactus bulmak mümkün olur ve hem 1.6 dizel hem de 1.2 benzinli seçenekleri de yine sizi ucuz ama karizmatik bir otomobile kavuşturmaya yeter de artar bile!

Gördüğünüz gibi “Elimizde az paramız var, havalı arabalar bize neredeeee…’’ mantığını yok ettiğimiz bir yazının daha sonuna gelmiş olduk. Umarım alternatifleri beğenmişsinizdir. Sürüye katılmayacağım farklı olacağım diyen herkese selam olsun.