İklim Değişikliği ile İlgili En İyi TEDx Konuşmaları

Sürdürülebilirlik Konulu En İyi Ted Konuşmaları

İklim değişikliği, kaynakların tükenmesi ve çevresel sorunlar gibi küresel zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde, “sürdürülebilirlik” kavramı, bireysel ve toplumsal düzeyde büyük bir öncelik. Sürdürülebilirlikle ilgili fikirler ve araştırmalar sunan, ilham veren birçok kaynak var. TED konuşmaları da özellikle sürdürülebilirlikle ilgili meseleleri ele alan etkileyici ve düşündürücü konuşmalarıyla öne çıkan kaynaklar arasında yer alıyor. 

İşte; sürdürülebilirlikle ilgili, dünyamızı daha iyi bir geleceğe taşımak için güçlü bir motivasyon kaynağı olarak en iyi TED konuşmaları…

How To Fight Desertification And Reverse Climate Change – Allan Savory 

Sürdürülebilirlikle ilgili TED konuşmalarına bakıldığında; Allan Savory’nin bu konuşması; konuyla ilgili en çok izlenen videolardan biri ve yaklaşık 8,8 milyon kadar görüntülenmeye sahip. 

Bir bilim insanı ve çiftçi olan Allan Savory, konuşmasına “Çölleşme, çöle dönüşen topraklar için süslü bir kelimedir.” şeklinde başlıyor. İklim değişikliğinin yol açtığı çölleşme sorununa ve tarım arazilerinin gitgide yok olmasına değinen bu konuşma, oldukça ilham verici…

The Disarming Case To Act Right Now On Climate Change – Greta Thunberg 

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, Ağustos 2018’de neden okulu bırakıp küresel ısınmaya dikkat çekmek için bir grev düzenlediğini, İsveç parlamentosu önünde protesto gösterileri yaptığını ve dünyanın dikkatini çektiğini açıklıyor. 

Thunberg, “İklim krizi zaten çözüldü. Tüm gerçeklere ve çözümlere zaten sahibiz.” diyor ve ekliyor: “Tek yapmamız gereken uyanmak ve değişmek.” 

Tüm dünyada yankı uyandıran, genç yaşta büyük bir farkındalıkla iklim krizine dikkat çeken Thunberg’in konuşması, 6 milyondan fazla görüntülenme almış durumda.

This Country Isn’t Just Carbon Neutral – It’s Carbon Negative – Tshering Tobgay

Himalayalar’ın derinliklerinde, Çin ile Hindistan arasındaki sınırda, her zaman için karbon nötr kalma sözü veren Bhutan Krallığı’nı, Bhutan Başbakanı Tshering Tobgay anlatıyor. 

Tobgay, ülkesinin mutluluğunu ekonomik büyümenin önüne koyma ve çevre koruma için bir dünya standardı belirleme misyonunu TED konuşmasında paylaşıyor. Bhutan Krallığı’nın karbon nötr yolculuğuyla ilgili bu konuşma, 5 milyondan fazla görüntülenmeye sahip.

Averting The Climate Crisis- AI Gore

2006’da yayınlansa da halen popülerliğini koruyan ve dikkatleri üzerinde toplayan bir diğer Ted konuşması olan “Averting The Climate Crisis”, yaklaşık 4 milyon görüntülenmeye sahip. 

Al Gore, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularında en çok tanınan isimlerden biri. Bu konuşmasında, küresel ısınma yerine kullanılabilecek bireysel olarak iklim değişikliklerine işaret edecek 15 farklı yöntemden bahsediyor.

Why Don’t We Cover The Desert With Solar Panels? – Dan Kwartler 

Yaklaşık dokuz milyon kilometrekareye yayılan ve sıcaklığı 80°C’ye ulaşan kumlarıyla Sahra Çölü, her yıl Güneş’ten yaklaşık 22 milyon teravat saat enerji alıyor. Bu, insanlığın her yıl tükettiğinden 100 kat daha fazla enerji demek. 

Peki, çölü güneş panelleri ile kaplamak enerji sorununu çözebilir mi? Dan Kwartler’in bu olasılığı araştırdığı konuşması, yaklaşık 4 milyon izlenen bir diğer popüler TED konuşmalarından…

A New Way To Remove CO2 From The Atmosphere – Jennifer Wilco

Gezegenimizin karbon sorunu için çok geç olmadan atılması gereken bazı adımlar var. Çünkü atmosferden karbondioksiti çıkarmaya başlamazsak gezegenimiz çok daha hızlı ısınacak. 

Kimya mühendisi Jennifer Wilcox; bu konuşmasında, ağaçların yaptığı gibi CO2’yi yakalayan ve yeniden kullanan kimyasal reaksiyonlar vasıtasıyla havadaki karbonu temizlemeye yönelik bazı şaşırtıcı teknolojilerin geniş bir ölçekte önizlemesini yapıyor. 

Make Your Actions On Climate Reflect Your Words – Severn Cullis-Suzuki

Severn Cullis-Suzuki; gelecek nesiller için adalet arayan bir çevre aktivisti… Çevre eğitimcisi Cullis-Suzuki, “Tarih bize kriz anlarında toplumun gerçekten dönüşebileceğini gösterdi” diyor. 

Yaklaşık 30 yıl önce, henüz 12 yaşındayken, gezegenin ekolojik felakete doğru kaymasını tersine çevirme umuduyla BM’nin Dünya Zirvesi’nde konuşan Cullis-Suzuki, bu kez COVID-19 kriziyle ilgili olarak geleceğe dair başka bir uyarı paylaşıyor ve herkesi iklim değişikliği konusundaki eylemlerinin sözlerini yansıtması için teşvik ediyor.

How We Can Eat Our Landscapes – Pam Warhurst

İngiltere’nin Todmorden kentinde topluluk genelinde kullanılmayan arazilere ürün ekerek yerel olarak yiyecek yetiştirmeye adanmış bir girişim olan Incredible Edible’ı kuran Pam Warhurst, İngiltere’deki bir kasabada başlayan ve büyük bir harekete dönüşen girişimini anlatıyor. 

Bu hareket, insanları yerel olarak gıda üretmeye teşvik ederek sürdürülebilirlik ve topluluk dayanışması konularında etki yaratmayı hedefliyor. Yaklaşık 1.5 milyon görüntülenmeye ulaşan konuşma, sürdürülebilirlikle ilgili ilgi çeken videolardan…

Paper Beats Plastic? How To Rethink Environmental Folklore – Leyla Acaroğlu

Sürdürülebilirlik stratejisti Leyla Acaroğlu TED konuşmasında, her şeyin kese kağıdını seçmek kadar basit olmadığını söylüyor. Sıkıca tutulan yeşil mitleri bırakmamız ve gezegen üzerindeki baskıyı azaltan sistemler ve ürünler yaratmak için daha büyük düşünmemiz için çağrıda bulunuyor. Bir milyondan fazla görüntülenme alan videoda; küçük günlük değişikliklerin bile büyük bir etkisi olabileceğini vurguluyor ve sürdürülebilir bir gelecek için eyleme geçme çağrısı yapıyor. 

Can Seaweed Help Curb Global Warming?- Tim Flannery

Çevreci Profesör Tim Flannery deniz yosununun, iklim değişikliğiyle mücadelede yardımcı olabileceğini düşünüyor. 3 milyondan fazla görüntülenme alan konuşmasında; deniz yosununun karbon tutma potansiyelini paylaşıyor ve devasa ölçekte yaratılan okyanuslardaki yosun çiftliklerinin atmosfere saldığımız tüm karbonu nasıl hapsedebileceğini açıklıyor. 

How We Can Make The World A Better Place By 2030 – Michael Green

Dünya hükümetleri; 2015 yılının eylül ayında BM’de bir araya gelerek, dünyanın 2030’a kadar kalkınmasına yönelik yeni bir dizi Küresel Hedef üzerinde anlaştı. Sosyal ilerleme uzmanı Michael Green ise yaklaşık 3.5 milyon görüntülenen bu konuşmasında, bu hedeflere ve daha iyi bir dünya vizyonuna nasıl ulaşılabileceği hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

These Bacteria Eat Plastic – Morgan Vague

İnsanlar her yıl 300 milyon ton yeni plastik üretiyor ve tüm çabalara rağmen bunun yüzde 10’dan azı geri dönüştürülüyor. Tüm bu tüketimle başa çıkmanın daha iyi bir yolu var mı? 

Morgan Vague, mikrobiyolog Jay Mellies ile birlikte plastik yeme konusunda beklenmedik bir yetenek geliştiren bakteriler üzerine yaptığı araştırmayı ve bunların büyüyen kirlilik sorunumuzu çözmemize nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyor.

How China Is (And Isn’t) Fighting Pollution And Climate Change – Angel Hsu

Çin, dünyanın en büyük kirleticisi ve en büyük temiz enerji üreticilerinden biri. Ülke, gelecekte hangi yöne gidecek ve küresel çevreyi nasıl etkileyecek? 

Veri bilimcisi Angel Hsu; yaklaşık 2 milyon görüntülenme alan bu konuşmasında, dünyanın en kalabalık ülkesinin nasıl alternatif enerjiye dayalı bir gelecek yarattığını ve hızla sanayileşirken yarattığı çevresel felaketle nasıl yüzleştiğini anlatıyor.

The Clean Energy Hub Of The Future- Rebekah Shirley

Çevre araştırmacısı Rebekah Shirley, Afrika kıtasının muazzam yenilenebilir enerji potansiyelini özetliyor ve Afrika’nın iklim geleceği için iş birlikçi uluslararası yatırım ve ortaklık çağrısında bulunuyor. 

Shirley, “Konuşmayı bir kenara bırakalım ve Afrika’nın teslim etmeye hazır olduğu temiz bir enerji geleceği çığını salmaya odaklanalım” diyor. Mart 2023’te web sitesine eklenen konuşma, şimdiden 1 milyonun üzerinde görüntülenme elde etmiş durumda.