Küresel Isıtmaya Karşı Çılgın Fikir: Dünya'yı Beyaza Boyamak!

Küresel Isıtmaya Karşı Çılgın Fikir: Dünya’yı Beyaza Boyamak!

Son yıllarda tüm insanlığı ilgilendiren en önemli sorunlar küresel ısıtma ve iklim değişikliği. Devletler ve bilim insanları, insanlığın sonunu getirebilecek bu tehdide karşı her geçen gün yeni çözüm önerileri üretiyor. Ancak bazı bilim insanlarının fikirleri oldukça sıra dışı!

Kaliforniya Davis Üniversitesi’nden araştırmacı Jeremy Munday, Purdue Üniversitesi’nde geliştirilen şimdiye kadarki en beyaz boya ile Dünya’nın %2’sini boyamanın küresel ısıtmayı engelleyebileceğini iddia etti.

Yapay Buzul Efekti Yaratılacak

Küresel Isıtmaya Karşı Çılgın Fikir: Dünya'yı Beyaza Boyamak!
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Jeremy Munday’in çılgın fikrini anlamak için öncelikle küresel ısıtmanın nasıl gerçekleştiğini öğrenmemiz gerekiyor. Gezegenimizin günden güne ısınmasının sebebi, aslında direkt olarak yıldızımız Güneş’ten kaynaklanıyor. Ancak Güneş’in bu konuda sorumlu olduğunu söylemek mümkün değil.

Sanayi Devrimi sonrasında hızla artan fosil yakıt kullanımı sonrasında Dünya’nın atmosferi, git gide sera gazı adı verilen gazlarla dolmaya başladı. Karbondioksitin de aralarında yer aldığı bu sera gazları, yavaş yavaş gezegeni aynı bir yorgan gibi sararak normalde geri yansıtılan Güneş ışınlarının, yani enerjinin içeriye hapsolmasına neden oldu. Bu sebeple gezegenimizin ortalama sıcaklıkları yavaş yavaş artış gösterdi.

Aslında bu sürecin daha yavaş ilerlemesine neden olan doğal bir yardımcımız var! Dünya’nın kutuplarında yer alan buzullar, beyaz renkleri ve devasa boyutları sayesinde Güneş’ten gelen önemli derecede enerjiyi yeniden uzay boşluğuna yansıtıyor. Jeremy Munday’in önerisi de tam olarak bu fenomene dayanıyor.

Purdue boyası gibi %98 oranında yansıtıcı olan bir beyaz boyanın Dünya’nın önemli bir kara parçasına sürülmesiyle küresel ısıtmanın engellenebileceğini savunan Munday’in projesi bir hayli çılgınca.

The New York Times’a konuşan araştırmacı, beyaz boya sayesinde uzaya geri yansıtılan ışınların herhangi bir zararı olmayacağını ve küresel ısıtma sorununun çözülmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi.

ABD Kadar Alan Boyanmalı

Jeremy Munday’in Dünya’nın %2’si olarak belirlediğ boyanacak alan ne kadar büyük? Hesaplamalar yapıldığında küresel ısıtmanın engellenmesi adına olumlu sonuçlar almak için en az Amerika Birleşik Devletleri anakarası kadar bir bölgenin tamamen beyaz renge boyanması gerekiyor.

Haliyle bu işlemin ne kadar zor olacağını tahmin etmek mümkün. Tabii ki Jeremy Munday ve diğer bilim insanları, bu projenin fizibilitesinin olmadığı konusunda hemfikir. Ancak bu çılgın proje bile aslında küresel ısıtmanın ne denli büyük bir sorun olduğunu gözler önüne seriyor.