Çevre Dostu Teknolojiler: Hangi Ürünler Çevre Dostu?

Çevre Dostu Teknolojiler: Hangi Ürünler Çevre Dostu?

Çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi konuların ciddiyetinin artmasıyla birlikte çevre dostu teknolojiler her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bir ürün satın alırken işlevini yerine getirebilmesinin yanı sıra, çevre dostu olup olmadığı da çok önemli. “Çevreye zarar veriyor mu, veriyorsa ne kadar veriyor?”, “Geri dönüştürmek mümkün mü?” gibi soruların cevaplarına göre ürün seçimi yapmak gerek.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

sürdürülebilirlik için geri dönüşüm

Fotoğraf: Sigmund

Teknolojik ürün satın alırken çevre hassasiyetimizi korumak için dikkat etmemiz gereken birkaç faktörden bahsedilebilir. Öncelikle geri dönüştürülebilir veya biyolojik olarak parçalanabilir ürünleri tercih etmemiz gerekiyor. Ek olarak; bir ürünü satın alırken, yenilenebilir enerjiyle çalışması da tercih sebebi olmalı. Ayrıca enerjiyi verimli kullanması ve israf etmemesi de son derece önemli. Bununla birlikte çok işlevli ürünlere yönelmekte fayda var. Tek ürünle birden çok ihtiyacı giderebilmek, israfı azaltmanın ve çevreyi korumanın en etkili yollarından biri. İşte günlük hayatta işinize yarayabilecek çevre dostu teknolojik ürünler…

E-Kitap Okuyucu

sürdürülebilir çevre dostu teknoloji E-kitap okuyucu

Fotoğraf: freestocks/Unsplash

Teknolojiyle birlikte kitap okumanın şekli de değişti. Eskinin romantizmi sebebiyle hala basılı kitapları tercih edenler var olsa da artık kağıt israfına dur demek zorundayız. Bu konuda e-kitap okuyucular yardımımıza koşuyor. Bu ürün aynı zamanda göz yormayacak şekilde parlaklığı düşük ve mat bir görünüm de sağlayarak amacına hizmet ediyor.

Şarjlı El Feneri

çevre dostu teknoloji şarjlı el feneri

Fotoğraf: Francesco Paggiaro

Çevre dostu teknolojiler arasında gösterilebilecek bu fenerler pil kullanımını azaltma amacıyla tasarlanmış. Elektriğin yanı sıra güneş enerjisiyle şarj edilebilen modelleri de mevcut. Şarjlı el fenerlerinin bir diğer avantajı ise mobil cihazları USB aracılığıyla şarj edebilen modellerinin bulunması.

Güneş Enerjili Powerbank

solar powerbank

 

Görsel: Amazon

Powerbank artık hemen hemen hepimizin çantasında bulunan bir cihaz. Güneş enerjisiyle şarj edilebilen türünün var olması hem büyük bir avantaj hem de temiz enerji kullanımını arttıran bir teknoloji. Artık powerbank satın alırken güneş enerjisiyle şarj edilebilme özelliği de kriterlerimiz arasına girmeli.

Şarj Edilebilir Pil

şarj edilebilir pil

Fotoğraf: Hilary Halliwell

Pillerin çevreye verdiği zararlar saymakla bitmez. Etrafa zehir saçıyorlar. Dolayısıyla pil kullanımını azaltmak önem arz ediyor. Bu noktada şarj edilebilir piller imdadımıza yetişiyor. Tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilen pilleri tercih ederek, çevreye verdiğimiz zararın büyük kısmını ortadan kaldırabiliriz.

Akıllı Duş Başlığı

su tasarrufu sağlayan akıllı duş başlığı

Fotoğraf: Pixabay

Duşta litrelerce, belki de tonlarca su harcadığımızı göz önünde bulundurursak, su tasarrufu yapabilecek bir duş başlığı çok faydalı olurdu. Akıllı duş başlıkları, duşta belirli bir miktarda su kullanıldıktan sonra ikaz amaçlı bir ışık yakıyor. Üstelik bunu yapmak için ihtiyacı olan enerjiyi suyun akışından sağlıyor.

Homebiogas

homebiogas

Fotoğraf: Postcode Lotteries Green Challenge 

Tam bir yeşil teknoloji örneği olan bu ürün, bozulmuş yiyecekleri öğüterek temiz enerji üretiyor ve ürettiği enerjiyi doğrudan mutfaktaki ocağa gaz olarak gönderiyor. Maliyeti yüksek olduğu ve yer kapladığı için herkesin kullanması mümkün değil ancak imkanı olanlar için çok faydalı.

Takas Edilebilir Enerji

güneş paneli

Fotoğraf: Caspar Rae

Evinizde güneş paneli varsa ürettiği enerjiyi satabilir ya da takas edebilirsiniz. Kulağa çılgınca geliyor olabilir ama evet bu mümkün. Henüz çok yaygın olmasa da kripto para aracılığıyla enerji takası yapılabiliyor. Avustralyalı Power Ledger firmasının öncülük ettiği bu yenilikçi fikir, çevre dostu teknolojiler arasında  yakın zamanda çok daha popüler olacağa benziyor.