Yeşil Teknoloji Nedir?

Yeşil Teknoloji Nedir?

Yakın gelecekte bizi bekleyen en büyük tehlikenin iklim krizi ve doğal kaynakların tükenmesi olduğunun artık hepimiz farkındayız. İklim değişikliğinin geri dönülemez sonuçlarına doğru adım adım ilerlerken bu gidişatı tersine çevirmek içinse elimizde çok önemli bir silah var. İşin ilginci; aslında bu silah, bu krizle karşılaşmamızda da önemli bir paya sahip. Ancak bu kez elimizdeki silahı daha doğru bir şekilde kullanarak şartları lehimize çevirebiliriz. Tahmin edeceğiniz üzere 21. yüzyılda insanlığın neredeyse en büyük başarısı olan teknolojiden bahsediyoruz. Teknolojiyi doğru kullanarak iklim kriziyle mücadele etmek sanıldığı kadar zor değil. Üstelik bu uygulamaların bir adı da var: Yeşil Teknoloji! O halde gelin yeşil teknoloji nedir ve yeşil teknoloji örnekleri nelerdir sorularına birlikte yanıt arayalım…

Yeşil Teknoloji Nedir?

Yeşil Teknoloji Nedir?
Yeşil teknoloji nedir?

Herhangi bir kavramın başına ‘yeşil’ ifadesi getirildiğinde ne anlama geldiğini aslında artık hepimiz anlıyoruz. Ancak yine de tanımlamak gerekirse yeşil teknoloji, üretimden kullanım süreçlerine kadar her bir aşamada doğal kaynakların sürdürülebilirliğini gözeten ve aynı zamanda gezegenimizdeki doğal yaşamın sağlıklı bir şekilde var olabilmesine destek olan teknoloji türü olarak tanımlanıyor. Bu kavramla tanışmamız ise aslında sanıldığı gibi çok da yeni değil. Yeşil teknolojinin ortaya çıkması, araştırmalara göre 19. yüzyıla kadar dayanıyor.

Yeşil Teknolojinin Tarihi

ikinci dünya savaşında yeşil teknoloji
Yeşil teknoloji nedir? İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan yeşil teknoloji gelişimi

Yeşil teknolojiyle ilgili ilk çalışmalar, 19. yüzyılda bilim insanlarının fosil yakıtların ekolojik yaşama verdiği zararları fark etmesiyle başladı. Ucuz ve efektif bir yöntem olan fosil yakıtlar, bugün de bildiğimiz üzere doğaya çokça zarar veriyor ve geride oldukça zararlı atıklar bırakıyordu. İlk olarak bu dönemde fosil yakıtların zararlarını azaltmaya yönelik çalışmalar gerçekleşti ve alternatif yakıt arayışları gündeme geldi.

Yeşil teknoloji konusundaki ikinci önemli gelişme ise İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşandı. Savaş, yalnızca insanlığa değil doğal kaynaklara da büyük oranda zarar veriyordu. Bu aşamada ABD halkı tarafından bir geri dönüşüm programı başlatıldı. Yaklaşık 400 bin kişinin gönüllü olarak katıldığı programda tonlarca metal, kağıt ve plastik geri dönüşüme kazandırıldı.

Yeşil Teknoloji Örnekleri

yeşil teknoloji nedir rüzgar türbini
Yeşil teknoloji nedir? Rüzgar türbinleri yeşil teknoloji örneği mi?

Yaklaşık 200 yıllık bir sürecin ardından bugün, yeşil teknoloji nedir diye sorduğumuzda aklımıza basit geri dönüşüm uygulamalarından çok daha fazlası geliyor. Artık yeşil teknoloji, insanlığın gelişmesiyle birlikte çok daha fark yaratan uygulamalar geliştirebiliyor. Trafikten bilişim teknolojilerine, tarımdan enerji kaynaklarına kadar her alanda yeşil teknoloji ya da bir diğer deyişle temiz teknoloji örnekleri uygulanıyor.

İşte yeşil teknoloji örnekleri dendiğinde akla gelen birkaç uygulama…

Güneş Enerjisi ve Rüzgar Türbinleri

güneş panelleri
Yeşil teknoloji nedir? sorusuna verilebilecek cevaplardan biri: Güneş paneli

İklim krizinin en temel nedenlerinden biri olarak görülen konu, tabii ki fosil yakıtların enerji için kullanılması. Bu aşamada enerji kaynaklarında alternatif arayışları uzun yıllardır devam ediyor. Günümüzde en ucuz ve gezegenimize en az zarar veren enerji kaynaklarından biri olarak güneş enerjisinden faydalanma metodu kabul ediliyor. Güneş enerjisiyle arabalar, buzdolapları, klimalar ve hatta cep telefonları geliştirilmeye devam ediyor. 

Rüzgar türbinleri de alternatif enerji konusundaki önemli seçeneklerden bir tanesi. Gezegenimizin doğal ve zararsız kaynaklarından biri olan rüzgarın kullanımıyla büyük şehirlerde aydınlatmadan üretime kadar birçok alanda enerji sağlanıyor. 

Elektrikli veya Hidrojenli Araçlar

elektrikli araçlar yeşil teknoloji
Yeşil teknoloji nedir örneği elektrikli araç.

Geleneksel ulaşım yöntemleri, her yıl ortaya çıkardığımız karbon ayak izinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Tabii ki bundaki en önemli etmen de yine fosil yakıtların kullanımı. Bu alanda alternatifler geliştirmeyi hedefleyen bilim insanları, yeşil teknoloji uygulamaları kapsamında elektrikli araçlar ve hidrojen enerjisiyle çalışan arabalar üretiyor. Her ne kadar bu iki yöntem de ulaşımdaki karbon emisyonunu sıfırlamasa da geleneksel ulaşım yöntemlerine göre çok daha çevreci alternatifler oldukları kesin.

Karbon Yakalama Teknolojileri

yeşil teknoloji karbon yakalama
Yeşil teknoloji nedir sorusuna örnek karbon yakalama teknolojisi

Yeşil teknoloji örnekleri arasında en fazla dikkat çekenlerden bir diğeri ise karbon yakalama teknolojileri. Bu teknoloji, diğer örneklerde olduğu gibi atmosfere salınan karbon miktarını azaltmayı değil, salınan karbonu atmosferle buluşmadan yakalamayı hedefliyor. Özellikle büyük fabrikalarda veya üretim merkezlerinde gerçekleştirilen bu uygulama, yalnızca karbon salınımını engellemekle kalmıyor. Aynı zamanda son teknoloji cihazlarla yakalanan karbon gazları, özel depolarda saklanıp daha sonraki üretim süreçlerinde kullanılabiliyor.

Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları

yeşil teknoloji nedir ve sürdürülebilir tarım
Yeşil teknoloji nedir? Sürdürülebilir tarım uygulamaları yeşil teknoloji midir?

Tarım ve hayvancılık da karbon ayak izi salımı konusunda önemli bir yüzdeye sahip. İnsanlığın geleceği için hayati önem taşıyan tarım faaliyetleri, modern dünyada son derece endüstriyel bir hal aldığı için aslında doğayla iş birliği içerisinde gerçekleşmesi gereken bu uygulama, doğaya zarar veren bir aksiyona dönüşüyor. Temiz teknoloji uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen inovasyonlar, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde çok daha çevre dostu bir yol izlenmesini hedefliyor. Organik tarım uygulamaları, yüksek karbon salımına neden olan hayvan yemlerinde kullanılan alterna