Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Güzel bir ev, güzel bir yaşam anlamına gelir. Bir evi güzelleştirmenin en iyi yollarından biri de odaların her yanına çiçekler ve bitkiler yerleştirmek. Birbirinden güzel renklere sahip çiçekler, hem kokularıyla hem yarattıkları aura ile evlerinize doğanın neşesini getirecek. İşte sizin için hazırladığımız bakımı kolay çiçek önerileri…

Evde Çiçek Nasıl Yetiştirilir?

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: CongerDesign

Evde çiçek yetiştirmek, aslında sanıldığından çok daha kolay. Sadece birkaç ufak tüyoyu bilmeniz ve düzenli olarak çiçeklerin bakımını sağlamanız gerekiyor. İşte evde çiçek bakımı ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Ev Çiçekleri Nereye Konur?

Evde çiçek bakımı için en önemli adımlardan biri şüphesiz ki çiçekleri yerleştirilecek yerin doğru seçilmesi. Bitkiler, fotosentez ile yaşamlarını idame ettirdikleri için ışık, nem ve sıcaklık gibi etmenler büyük önem arz ediyor. Sanılanın aksine her çiçeğin direkt olarak güneş altına koyulmaması gerekiyor. 

Örneğin kaktüs gibi güneş ışığını çok seven bitkiler dahi yaz aylarının öğle güneşi vurduğunda zarar görebiliyor. O sebeple hangi bitkiyi veya çiçeği ne şartlarda, hangi bölgeye koymanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekli.

  • Bitkileri koyduğunuz yerlerin nem, havalandırma ve sıcaklık gibi parametreler açısından dengeli bir ortam olmasına dikkat edin. Bakımı kolay saksı çiçekleri tercih etmek bu sorunu aşmanıza yardımcı olabilir. 
  • Ev çiçekleri, kalorifer gibi ısı kaynaklarının üstüne direkt olarak koyulmamalıdır. Bu durum bitki köklerinin kurumasına sebep olabilir. 
  • Mutfak gibi sürekli ısı değişimlerinin yaşandığı ve anlık yoğun nem artışı görülebilen odalarda hassas çiçekleri yetiştirmeyin. 
  • Mevsim geçişleri sırasında çiçeğinizin ölmemesi için gidişatını gözlemleyin. Birçok bitki, yerinin sık sık değiştirilmesi sonrası zarar görebiliyor. Ancak mevsim geçişi gibi ekstrem durumlarda çiçeğinizin yerini değiştirmeniz gerekebilir. 

Evde Çiçek Yetiştirmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

Çiçek bakımı, aslında bakılırsa çok fazla malzemeye ihtiyaç duymayan bir hobi.

  • Saksılar: Tahmin edebileceğiniz üzere çiçek bakımında en önemli malzemelerden biri saksılar. Saksı seçimi, çiçeğin kökünün uzamasına, yer ihtiyacına ve kullanılacak toprağın türüne göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu sebeple yetiştirmek istediğiniz çiçeğin özelliklerini öğrenerek bir saksı seçmelisiniz. Saksı çiçekleri, gelişimlerine bağlı olarak arada bir saksı değişimine ihtiyaç duyabilir. Ayrıca saksıların altına delikler açıp atık suyun dışarıya atılmasını sağlamalısınız. 
  • Toprak: “Her çiçek her toprakta yetişmez.” sözünü artık günlük dilimizde dahi kullanıyoruz. Çiçek bakımında önemli olan diğer noktalardan biri de toprak seçimi. Çiçekler için genel olarak torf, yani organik maddeler bakımından zengin toprak kullanımı önerilir. Yine çiçeğin türüne göre kullanmanız gereken toprak değişiklik gösterebilir. Düzenli aralıklarla toprak değişimi yapmak ev çiçekleri için genel olarak faydalıdır. 
  • Bitki Karışımları: Bu hobiye yeni başlayanlar için çiçek ölümleri görmek neredeyse kaçınılmaz. Fakat üzülmeye gerek yok, kolayca hazırlanabilen organik bitki karışımları ya da hazır olarak alınabilen bitki vitaminleri ölmek üzere olan çiçeğinizi canlandırabilir. YouTube ve çeşitli çiçek bakımı bloglarında detaylı olarak organik bitki karışımı ve serumları tariflerini bulabilirsiniz. Ayrıca bitki hastanelerinde ölmek üzere olan bitkinizi iyileştirmeniz de mümkün. 

Evde Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Yukarıda yazdıklarımızdan sonra evde çiçek bakımı gözünüzü korkutmuş olabilir. Buna hiç gerek yok! Çünkü bazı çiçekler var ki tek başına bıraksanız dahi uzun süre boyunca dayanabilir. Bakımı kolay çiçek ve bitkiler; düzenli gelişimleri, çiçekten çiçeğe değişmeyen istikrarlı özellikleri ve güçlü yapıları gibi yönleriyle öne çıkıyor. İşte bakımı kolay salon çiçekleri…

Kaktüs

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: milivigerova

Bakımı kolay çiçek denildiği zaman akla ilk kaktüsler gelir. Evde çiçek bakımı hobisine başlamak isteyenlerin bir numaralı tercihlerinden olan kaktüs; uzun süre su tutabilmesi, güneş ışığına karşı dayanıklılığı ve açtığı zaman gözlere şenlik olan renkli çiçekleriyle odanıza neşe katar. 

Yapılan çalışmalar sonucu kaktüsün salon çiçekleri arasında en iyi radyasyon emen bitkilerden olduğu tespit edildi. Eğer kaktüsleri çalışma masanız gibi radyasyon yayan elektronik aletlerin bulunduğu yere koyarsanız günlük radyasyon alımınızı azaltabilirsiniz. 

Yaz kış kurumayan saksı çiçekleri arasında yer alan kaktüs, yoğun bir programa sahip olan insanlar için birebir. 

Ametist Çiçeği

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: Samuel Stone

Balkon çiçekleri arasında en çok sevilenler arasında yer alan ametist çiçeğini sıcak ve gölgeli yerlerde yetiştirebilirsiniz. Ametist çiçeği, sık sulama gerektirmeyen bir bitkidir. Eğer saksıda yetiştirecekseniz fazla su sebebiyle köklerinin kurumaması için drenaj delikleri olan bir saksı seçmeniz gerekir. 

Küpe Çiçeği

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: Pxhere Commons

Yazlık beldelerin vazgeçilmez balkon çiçekleri arasında olan küpe çiçeği, sahip olduğu muhteşem renklerle resmen insanı büyülüyor. Çok fazla güneş ışığı sevmeyen bu çiçeği direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayan balkonlarınızda rahatlıkla yetişitrebilirsiniz. Küpe çiçeği bakımı için geçirgen ve gevşek bir toprağa ihtiyacınız var. Kırmızıdan mora kadar pek çok renge sahip küpe çiçeği çeşitleri arasından kendinize uygun bir tanesini bulabilirsiniz.

Guzmania Çiçeği

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: Hans

Kırmızı, pembe ve turuncu renklerinin muhteşem bir harmanına sahip olan Guzmania çiçeği, bakımı kolay salon çiçekleri arasında en çok ilgi çekenlerden biri. Yarı gölgeli veya hafif güneş alan bölgelerde yetiştirilebilecek olan çiçeğinin ilkbahar ve yaz aylarında iki günde bir sulanması öneriliyor. Kış geldiğinde ise sulama aralığı haftada iki kere olarak değiştirilmeli. 

Orkide

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: RainerBerns

Evde çiçek bakımı için vazgeçilmezler arasında olan orkide, bakımı kolay çiçek önerileri arasında yer alıyor. Cama yakın ve direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayan bölgelere koyulması gereken orkideye haftada iki defa bir su bardağı ölçüsünde su vermeniz gerekir. 

Barış Çiçeği

Evde Yetiştirmek İçin Bakımı Kolay Çiçek Önerileri

Fotoğraf: JessicaRocksDuhh

Özgürlüğe uzanan bir el gibi göğe doğru yönelen barış çiçeği, hem ofisler hem de salonlarda yetiştirmek için fazlasıyla uygun. Bahar aylarında çiçek açan bitki, hassas bitkilerden olarak biliniyor. Fakat aslında dikkatli bakım ve denetimi yapıldığında yetiştirmek sanıldığı kadar da zor değil. 

Barış çiçeği, suyu seven çiçekler arasında yer alıyor. Bu sebeple daha toprağı kurumadan sulama yapılmalı. Eğer bitkinizin çiçek açmasını istiyorsanız yılda iki defa hem güneşsiz hem de susuz bırakmanız gerekebilir. 

Kapak Fotoğrafı: StockSnap