dudak peelingi

Evde Dudak Peelingi Nasıl Yapılır? Dudak Bakımı İpuçları

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2024

Çatlak, pul pul dökülen, kuru ve yarılmış dudaklar sadece kötü görünmekle kalmaz oldukça da acı verici olabilirler. Hava koşulları, yaşadığınız yerin kuruluğu ve bakım eksikliği gibi sebepler dudaklarınızın bu tür problemlerle karşılaşmasına neden olabilir. Evde dudak peelingi yapmak ise bu sorunların önüne geçebilir. 

Yapmanız gereken en önemli şey, günde ortalama 2-3 kez dudak nemlendiricisi kullanmaktır. Ayrıca ölü derileri arındırmak, dudak nemlendiricinizin daha etkili olmasını sağlayacaktır. 

“Evde dudak peelingi nasıl yapılır?”, “Dudak bakım yağı ne işe yarar?” gibi sorular hakkında detaylı yanıtlar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Evde Dudak Bakımı İçin Öneriler

dudak bakımı

Evde dudak bakımı yapmak, hem pratik hem de doğal yöntemlerle mümkün. Market raflarındaki ürünlerin aksine ev yapımı dudak peelingleri cildinize zarar vermeyen tamamen doğal malzemelerle hazırlanabilir. 

Evde yapabileceğiniz doğal bakım ürünleri arasında bulunan dudak peelingi ile dudaklarınıza gereken nemi ve bakımı sağlayabilir, kuru ve çatlak dudaklardan kurtulabilirsiniz. Evde dudak peelingi yapımını, hem ekonomik hem de etkili bir alternatif sunduğu için günlük bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

Evde Dudak Peelingi Tarifleri

evde dudak peelingi

Sıra geldi evde dudak peelingi yapımına… Basit ve doğal malzemelerle evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu peeling tarifleri, sizi hem masraftan kurtaracak hem de kendi bakım ürününüzü artık kendiniz yapabileceksiniz. 

Birazdan önereceğimiz evde dudak bakımı tavsiyelerini düzenli olarak uygulayarak dudaklarınıza gereken bakımı doğal yollarla yapabilirsiniz. 

Peki dudak peelingi nasıl kullanılır? Hem tariflerini hem de nasıl kullanıldığını detaylarıyla anlatacağız. Şimdi ilk tarifle hemen başlayalım…

Süt ve Gül Yaprakları İçeren Peeling

gül yaprağı

Süt ve gül yapraklarıyla kendi doğal dudak peelinginizi yapabilirsiniz. Soğuk süt dudaklarınızın parlamasını, gül yaprakları ise dudaklarınızı doğal olarak renklendirmesini sağlar.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı süt
 • Bir tutam gül yaprağı

Yapılışı

Bir tutam gül yaprağını macun kıvamına gelene kadar sütün içinde güzelce ezin. Ardından arda kalan fazla sütü dökün ve kalan macunu dudaklarınıza düzenli bir şekilde uygulayın. Birkaç kullanımdan sonra dudaklarınızdaki yeniliğe inanamayacaksınız.

Nane Yağı ile Evde Dudak Peelingi

nane

Nane yağıyla kendi dudak bakım yağınızı yaparak dudaklarınıza bakım uygulayabilirsiniz. 

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı şeker
 • 4-5 damla nane yağı
 • 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı

Yapılışı

Tüm malzemeleri yavaş yavaş karıştırın ve iyice kıvam almasını sağlayın. Sonra ise elde ettiğiniz evde dudak peelingi karışımını düzenli aralıklarla uygulayın. 

Karışımdaki şeker, doğal bir peeling işlemi uygular. Nane yağı da dudakların altındaki kan dolaşımını canlandırmaya katkıda bulunarak dudaklarınızı daha dolgun gösterir. Üzüm çekirdeği yağında ise bol antioksidan olduğu için doğal bir nemlendirici işlevi görür. Siz de bu karışım sayesinde dudaklarınızı evde yapacağınız doğal yöntemlerle nemlendirebilirsiniz.

Tarçın Peelingi

tarçın

Doğal bir dolgunlaştırıcı işlevi gören tarçın sayesinde dudaklarınıza bakım uygulayabilirsiniz. Basit temel malzemelere ihtiyaç duyulan bu peelingi yapmak ise çok kolay.

Malzemeler

 • Yarım çay kaşığı tarçın
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
 • Yarım çay kaşığı bal

Yapılışı

Tüm malzemeleri iyice kıvam alana kadar karıştırın. Peeling kıvamına geldikten sonra karışımın pütürlü bir yapısı olacağını fark edeceksiniz. Bu pütürlü yapıyı sağlayan ise tarçının kendisi. Doğal bir peeling görevi gördüğü için dudaklarınıza nazikçe uygulayabilirsiniz.

Bal-Kahve Peelingi

kahve

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir peeling tarifi daha… Bal ve kahve karışımıyla dudaklarınıza doğal bir bakım sağlayabilirsiniz. Hemen malzemelere ve yapılışına bakalım…

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı kahve telvesi

Yapılışı

Küçük bir kapta balı ve kahve telvesini yavaşça karıştırın. Kıvam aldıktan sonra dudaklarınıza uygulayın. Dudaklarınızı nemlendirmek ve ölü derilerden kurtulmak için en faydalı dudak peelingi tarifinden biri. Karışımdaki kahve telvesi cildin canlanmasına yardımcı olur.

Çilek ve Kivi Karışımlı Dudak Peelingi

çilek kivi

Serinletici ve ferahlatıcı bir peelingi kim istemez ki! Çilek ve kivi karışımıyla dudaklarınız için rahatlatıcı bir peeling yapabilirsiniz. 

Malzemeler

 • 6 çay kaşığı şeker
 • 2 çay kaşığı zeytinyağı
 • Yarım kivi(Püre haline getirilmiş)
 • 1 adet çilek(Püre haline getirilmiş)

Yapılışı

İlk olarak küçük bir kaba püre haline getirdiğiniz yarım kiviyi ve 1 adet çileği koyun. Ardından şekeri ve zeytinyağını ekleyerek kıvam alana kadar güzelce karıştırın. Özellikle sıcak yaz günlerinde bu peelingi yapmayı ve uygulamayı unutmayın. Hazırladığınız peelingin içinde yer alan kivi dudaklarınızı yatıştırarak daha soft bir hale getirir. Çilek de dudaklarınıza doğal rengini geri kazandırır.

Deniz Tuzu Peelingi

deniz tuzu

Ölü hücreleri yok etmede çok etkili olan deniz tuzuyla dudaklarınızdaki hücreleri yenileyebilirsiniz. Aynı zamanda çatlamış dudaklarınızı da hızlı bir şekilde iyileştiren deniz tuzunun içinde hücre yenilenmesini uyaran kalsiyum, potasyum, sodyum gibi önemli mineraller vardır. Granül deniz tuzunu tüm aktarlarda bulabilirsiniz.

Malzemeler

 • Deniz tuzu
 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım yemek kaşığı gül suyu

Yapılışı

Tüm malzemeleri küçük bir kapta yavaşça karıştırın. Kıvam aldıktan sonra karışımı dudaklarınıza sürerek dairesel hareketlerle birkaç dakika boyunca nazik bir şekilde yedirin. Ardından dudaklarınızı suyla yıkayın. Deniz tuzu dudaklarınızdaki nemi hapsederek dudağınızı daha yumuşak ve hacimli hale getirir.