Yüreğinize Dokunacak En İyi Dram Filmleri

Yüreğinize Dokunacak En İyi Dram Filmleri

İnsanların kendileri ile ilgili kontrol etmekte en çok zorlandığı şey duygularıdır. Bunları biraz olsun istedikleri şekilde yönlendirmek içinse bir yardımcıya ihtiyaç duyarlar. Bu noktada filmler bizim yardımımıza koşar ve belki de insanlar tarafından bu kadar sevilmesinin nedeni budur. İyi hissettiren filmler ile umut dolar veya en iyi dram filmleri sayesinde de hüzün yaşayabiliriz. 

Mutlaka İzlemeniz Gereken Dram Filmleri 

Yüreğinize Dokunacak En İyi Dram Filmleri
Fotoğraf: Jeremy Yap

Herkes zaman zaman duygularını harekete geçirme ve hüzünlenme ihtiyacı duyar. Bu gibi anlarda güzel bir dram film önerisi, akmak için bekleyen gözyaşlarına aracılık edebilir. Gerçek hikayelerden esinlenmiş veya tamamen hayal gücünün ürünü olan filmler, hayatın yansımalarını bize sunar. 

Sizin de biraz duygusallaşmaya ihtiyacınız varsa sizin için hazırladığımız dram filmi önerilerini inceleyebilirsiniz. 

I Am Sam (2001) | IMDB: 7.6 

Aileler ve çocukları arasında en fazla yaşanan problemlerden biri kuşak farkı. Bu nedenle genellikle çocuklar, ailelerin onları anlayamadığını söyler. Aileler ise çocukla çocuk olmak için çabalar. Fakat bunu yaparken bilgi birikimleri ve olgunlukları hep ellerindedir. Bir an olsun çocuğunuz gibi düşünebildiğinizi, onu tam olarak anlayabildiğinizi düşünün, ne güzel olurdu değil mi? Peki bu durumun içerisine sıkışıp kalsaydınız?

Sam, zihinsel engeli olan ve 7 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip bir adamdır. Basit işlerde çalışır ve çevresi tarafından sevilir. Fakat bir gün çocuğu olduğunu söyleyen bir kadın, bebeğini Sam’e bırakır ve kaçar. Böylece kızı ile birlikte yaşamaya başlayan Sam, çocuğunu anlayan ve onunla eğlenen harika bir baba olur. Ancak çocuk büyümeye ve zekası gelişmeye devam eder. Böylece Sam’i geçecek ve zorlu bir süreç başlayacaktır. 

Gerçek bir hikayeden uyarlanan ve başrollerini Sean Penn, Michelle Pfeiffer gibi ünlü isimlerin paylaştığı yapım, muhteşem oyunculuklar ve dokunaklı hikayesi ile dram filmi önerileri arasında bizim ilk sıramızda yer alıyor. 

The Boy in The Striped Pyjamas (2008) | IMDB: 7.7 

Almanya’da Yahudilerin yaşadığı işkenceleri inceleyen onlarca film yapıldı. Her açıdan yaşananları izledik ve her seferinde tüylerimiz diken diken oldu. Çizgili Pijamalı Çocuk ismiyle Türkçeye çevrilen The Boy in The Striped Pyjamas ise bize o dönemi 2 çocuğun gözünden anlatıyor.

Bruno, bir kumandanın oğludur ve toplama kampının çok yakınında yaşamaktadır. Bu kampı yalnızca uzaktan görür ve gerçekte neler olduğundan habersizdir. Bir gün ailesinden gizli kampa yaklaşan Bruno, burada bir çocukla tanışır. Onun için yalnızca tel örgülerin arkasında olan ve sürekli olarak çizgili bir pijama giren bu çocukla zaman içerisinde arkadaş olurlar. 

Grave of the Fireflies (1998) | IMDB: 8.5 

En iyi dram filmleri arasında bir anime olmaz sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Isao Takahata’nın hem yazar hem de yönetmen koltuğunda olduğu ve Türkçeye Ateşböceklerinin Mezarı ismiyle çevrilen film, yalnız başına kalan 2 kardeşin hikayesini anlatıyor. 

Kobe şehri bombalandıktan sonra hayatta kalan 14 yaşındaki Seita, 4 yaşındaki kardeşi Setsuko’ya bakmak ve kendileri için kalacakları bir yer bulmak zorundadır. Yaşadıkları durumun çok da farkında olmayan Setsuko ve onu neşelendirmeye çalışan ağabeyinin hikayesini izlemeden önce mendillerinizi hazırlamayı unutmayın. 

The Father (2020) | IMDB: 8.2

Alzheimer hastalığı ile ilgili onlarca şey duymuş veya bu hastalığı konu alan filmler izlemişizdir. Fakat Anthony Hopkins’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran The Father, bu hastalığı çok farklı bir açıdan ele alıyor. Florian Zeller’ın romanından beyazperdeye uyarlanan filmde bütün hikayeyi alzheimer bir babanın gözünden izliyoruz. Babanın kızı ile olan ilişkisini anlatan film, yaşanan kafa karışıklığı da çok çarpıcı bir şekilde aktarmayı başarıyor. 

Forrest Gump (1994) | IMDB: 8.8 

Konu, aşk dram filmleri olunca ilk sıraya yazılacak yapım elbette Forrest Gump. En iyi erkek oyuncu ve en iyi film dallarında Oscar ödülüne sahip olan film, öğrenme güçlüğü yaşayan bir adamın yıllar boyunca aynı kadına aşık olmasını ve onun için yaptıklarını anlatıyor. Tarihi olaylara yaptığı göndermelerle sık sık seyirciyi gülümsetmeyi başaran film, saf bir aşk ile kalpleri de yumuşacık yapıyor. Peki, tüm bu farklılıklara rağmen sevgi her engeli aşar mı yoksa imkansız aşk diye bir şey var mı?  

Das Experiment (2001) | IMDB: 7.7

1971 yılında gerçekleştirilen ve yalnızca bir hafta süren Stanford Hapishane Deneyi’ni hiç duydunuz mu? Belki de insanlık tarihinin en çok konuşulan incelemelerinden biri olan bu deneyde gönüllü üniversite öğrencilerinden oluşturulan iki grup, mahkum ve gardiyan rollerini üstleniyor. Uzmanlar tarafından sürekli gözlem altında tutulan öğrenciler, arkadaşlarıyla karşı karşıya ve bir deneyin içerisinde olduklarını bilmelerine rağmen kısa sürede görevlerinin getirdiği psikolojinin esiri oluyor. Böylece deney kontrolden çıkıyor ve sonlandırılmak zorunda kalıyor. Bu ilginç deneyin hikayesini anlatan film, insan doğasına dair kabullenilmesi zor bir gerçeği çarpıcı bir şekilde anlatıyor. 

Capharnaüm (2018) | IMDB: 8.4

İsmini Terebiye Gölü çevresinde yer alan bir balıkçı köyünden alan film, 12 yaşında bir çocuğun anne-babasına açtığı davayı konu alıyor. Savaş, yoksulluk, göç gibi birçok sebepten kötü bir hayat yaşayan Zain, ergenliğe girdiğinde tüm bu yaşadıklarının kendi suçu olmadığını düşünüyor. Tüm yaşadıklarının sorumlusu olarak anne-babasını gören Zain, onu dünyaya getirdiği için ebevenylerine dava açıyor. Mahkeme süreci ile birlikte Zain’in hayatını anlatan film, yakın bir coğrafyada yaşanan acıları çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Yabancı dram filmleri arasında en fazla önerilen yapımlardan biri olan Capharnaüm’un Cannes’da Jüri Özel Ödülü aldığını da belirtmekte fayda var. 

Awakenings (1990) | IMDB: 7.8

Başyapıt dram filmleri hangileri diye sorarlarsa hiç şüpheye düşmeden Awakenings’i gösterebilirsiniz. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak sinemaya aktarılan filmin başrollerini Robert De Niro ve Robin Williams paylaşıyor. Çaresi olmayan bir hastalıkla karşılaşan idealist bir doktor, çare için tüm yolların denendiğini kabul etmiyor. Böylece tedavi için yeni yöntemler denemeye başlıyor. Birkaç hastanın bu yeni yönteme cevap vermeye başlaması ise herkesin umutlarını yeşertiyor. Zaman zaman izleyiciyi gülümseten film, kalplere dokunmayı ve duygusal anlar yaşatmayı başarıyor. 

Turtles Can Fly (2004) | IMDB: 8.0 

Her coğrafya veya her ülkenin yaşam şartları, kültürleri ve üstesinden gelmek zorunda kaldıkları şeyler birbirinden farklı. Bu durum her şey yolunda giderken de savaş zamanı da aynı. Bizim neslimizin hatırladığı ve savaşın hiç bitmediği bir yer Orta Doğu…

Kaplumbağalar da Uçar, 2003 yılında ABD’nin Irak’a saldırmasından hemen önceki dönemde geçiyor. Kürt bölgesinde yaşayan çocuklar, hayatlarını sürdürmek ve para kazanmak için çalışmak zorunda. Fakat burada verilen görevler biraz farklı. Çocuklar hayatlarını tehlikeye atmak ve kara mayınlarını toplamakla görevlendiriliyor.

Dünya üzerinde hiçbir çocuğun yaşamaması gereken bir durumu bize anlatan film, hayatın düşündüğümüzden daha acımasız olduğunu da bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor. 

Eve Dönüş (2006) | IMDB: 6,8

Yüreğinize Dokunacak En İyi Dram Filmleri

Dram filmleri öneri listemizde son bölümü bir Türk filmi için ayırdık. Başrollerini Memet Ali Alabora ve Sibel Kekilli’nin paylaştığı Eve Dönüş, 80 darbesi sonrası gözaltına alınan bir adamın hikayesini anlatıyor. Aslında siyasetle hiçbir ilgisi olmayan ve başka biri zannedilen Mustafa, çeşitli işkencelerle “suçunu” itiraf etmeye zorlanıyor.

Sıradan bir adamın hayatının nasıl değiştiğini anlatan filmde Altan Erkekli, Erdal Tosun, Perihan Savaş ve Savaş Dinçel gibi ünlü isimler de yer alıyor.