anime filmler

Geçmişten Günümüze: En İyi Anime Filmler

İngilizcedeki animation kelimesinin kısaltılmışı olan anime, Japonlara özgü mangaların animasyon film ve dizi uyarlamaları anlamına geliyor. Tabii ki klasik çizgi filmlerden farklı olarak animeler, her yaşa hitap eden sınırsız konularıyla da dikkat çekiyor. Bu yapımları, sadece görsel yapısıyla değerlendirmemek ve karakter derinlikleri, duygusal bağları ve büyüleyici hikayeleriyle gerçek bir sanat eserleri olduğunu unutmamak gerek. Bu yazıda tüm zamanların en iyi anime filmleri konusunu mercek altına aldık. İşte yıllara meydan okuyan en iyi anime filmler!

Mutlaka İzlemeniz Gereken Anime Filmler

en iyi anime filmleri
Fotoğraf: Dex Ezekiel

Animeseverler buraya! Her birinin benzersiz tarzıyla izleyenleri büyülediği, seyircilerin unutulmaz sahneleri ile duygusal bağlar kurduğu Japon anime filmleri listeledik. Anime dünyasının renkli evrenine bir yolculuğa hazırsanız, başlayalım. İşte karşınızda anime film önerileri…

Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle-2004) – IMDb 8,2

Tür: Macera, Aile 

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Platform: Netflix

İngiliz yazar Diane Wynne Jonas’ın aynı isimli kitabından uyarlanan, yönetmenliğini Hayao Miyazaki’nin yaptığı anime çizgi film, fantastik bir dünyada geçiyor. Sophie isimli genç bir kızın Howl isimli yakışıklı büyücüyle tanışmasından sonra başına gelenleri konu alan film, Sophie’nin komşu ülkeyle yaşanan yıkıcı savaşı durdurmak için yaptıklarını da anlatıyor. Ünlü yönetmenin her işinde olduğu gibi Yürüyen Şato’da da sonsuz hayal gücünü ve müthiş animasyon yeteneğini görebilmek tabii ki mümkün!

Ruhların Kaçışı (Spirited Away-2001) – IMDb 8,6

Tür: Macera, Aile, Gizem

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Platform: Netflix

En iyi anime filmler listemizde Oscar ödüllü Ruhların Kaçışı’ndan bahsetmemek olur mu? Ünlü yönetmen Hayao Miyazaki’nin çektiği film, belki de tüm zamanların en çok sevilen anime filmlerinden. Hem eleştirmenlerden hem de izleyicilerden tam not alan film; on yaşındaki Chihiro’nun bir cadı tarafından domuz dönüştürülen ailesini kurtarmaya çalışmasını konu ediniyor. Sadece Japon anime filmler arasında değil, sinema dünyasının genelinde de çok önemli bir yapıt olarak görülen Ruhların Kaçışı; cesareti, insan olmayı, doğanın önemini evrensel bir dille vurguluyor.

Senin Adın (Your Name-2016) – IMDb 8,4

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Makoto Shinkai

Platform: Apple TV

Makoto Shinkai’nin yazıp yönettiği ve romantik anime filmler arasında yer alan film; liseli iki öğrenci Taki ve Mitsuha bedenlerinin aniden yer değiştirmesini konu alıyor. Başlangıçta bu değişime ayak uydurmaya çalışan öğrenciler, zamanla birbirleri ile iletişim kurabilmenin bir yolunu buluyor ve bir felaketi önleyebilmek için birlikte mücadele ediyor. Fantastik öğelerle dolu film, zaman ve mekanın ötesindeki güçlü bağları ve sıradışı aşk hikayesini hem eğlenceli hem de romantik bir deneyimle izleyiciye yansıtıyor. 

Akira (1988) – IMDb 8,0

Tür: Aksiyon, Dram, Sci-Fi

Yönetmen: Katsuhiro Ôtomo

Aynı isimli manga serisinden uyarlanan Akira, 1988 yapımı bir anime bilim kurgu filmi. 1988 yılında vizyona giren bu film o kadar başarılıydı ki Japon anime dünyasının gelişmesi için de çok önemli bir adım olarak tarihteki yerini aldı. Japon popüler kültürünün hızla büyümesinde etkili olan eser; animasyon, müzik, oyun, çizgi roman gibi çok sayıda eserin oluşumda da etkili oldu. 2019 yılındaki distopik bir Tokyo ortamını konu alan film, bir grup suçlunun etrafında birtakım gizli projelerin iç yüzünün keşfedilme hikayesini anlatır.

Kabuktaki Hayalet (Ghost in the Shell-1995) – IMDb 7,9

Tür: Suç, Aksiyon, Dram, Gizem

Yönetmen: Mamoru Oshii

Masamuna Shirow’un aynı isimli manga serisinden uyarlanan ve yönetmenliğini Mamoru Oshii’nin yaptığı film, siberpunk temasını da konu alan bir aksiyon, suç filmi. Kabuktaki Hayalet, dedektif Motoko’nun ‘Puppet Master’ isimli bir hacker’ı takip etmesini konu alıyor. Yalnız bu filmi izlemeden önce dikkatli olun; aynı mangadan uyarlanan, başrollerini Scarlett Johansson ve Takeshi Kitano’nun paylaştığı bir aksiyon filmi de bulunuyor!

Paprika (2006) – IMDb 7,7

Tür: Psikolojik gerilim, Sci-fi 

Yönetmen: Satoshi Kon

Platform: Apple TV

En iyi anime filmler listemize giren Paprika, sağlam kurgulanmış animasyonu ve ilgi çekici konusunun yanı sıra efsane müzikleriyle de animeseverlerin en çok etkilendiği yapımlardan biri. Psikoterapi sürecinde kullanılmak için icat edilen DC Mini isimli bir cihaz, hastaların rüyalarına girerek sorunlarla mücadele etmek için onları manipüle eder. Tabii ki bu dahiyane buluş kısa zamanda kötü niyetli kişilerin eline geçer ve cihaz gerçek dünya ve rüyalar arasında sınırın bulanıklaşması, insanların zihinlerinin yok edilmesi amacıyla kullanılmaya çalışılır. 63. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan film, tüm zamanların en çok sevilen anime filmleri arasında!

Weathering With You (2019) – IMDb 7,5

Tür: Dram, Fantezi 

Yönetmen: Makoto Shinkai

Listemizin en yakın tarihli anime filmi ile karşınızdayız! Weathering With You, Makoto Shinkai’nin yazıp yönettiği 2019 yapımı bir romantik anime filmi. Tokyo’da durmayan yağmurların ardından tanışan Hina ve Hodaka’nın aşk hikayesini konu alan film, aynı zamanda Hina’nın yağmurları durdurmakla ilgili özel gücünü keşfetmesiyle ikilinin Tokyo’ya yeniden güneşi getirmesi hikayesini gösteriyor. Duygusal bağlar, fedakârlık, aşk gibi evrensel temaları işleyen film, en iyi anime filmler arasında yer alıyor.

Kusursuz Mavi (Perfect Blue-1997) – IMDb 8,0

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Satoshi Kon

Sathoshi Kon imzalı 1997 yapımı Japon anime filmi, bir müzik grubunun eski üyesi olan ve gerçeklikle bağlarını koparmaya başlayan Mima’nın hikayesini konu alıyor. Psikolojik gerilim türündeki anime film, Yoshikazu Takeuchi’nin aynı isimli romanından uyarlandı. Kusursuz Mavi’nin, 2010 yılında vizyona giren Black Swan’a da ilham olduğu iddialarına karşılık filmin yönetmeni Darren Aronofsky; filmlerin benzerlik taşıdığını ama bu filmden ilham almadığını belirtti. 

Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies-1988) – IMDb 8,5

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Isao Takahata

Akuyiki Nosaka’nın aynı isimli yarı otobiyografik romanından uyarlanan film, Setsuko ve Seita isimli iki kardeşin gözünden II. Dünya Savaşı’nın Japonya’daki etkilerini konu alıyor. Savaşın trafik sonuçlarını ve masum insanların hayatta kalma mücadelesini etkileyici bir biçimde ele alan film, en iyi anime filmler arasında adından sıklıkla bahsettiriyor.

Gökteki Kale (Castle in the Sky-1986) – IMDb 8,0

Tür: Macera, Aile

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Platform: Netflix

Hayao Miyazaki’den bir başyapıt daha… Listemizde en çok filmi bulunan yönetmen olan Hayao Mizayaki’nin 1986 yapımı bu filmi, fantastik dünyası, masalsı anlatımı ve etkileyici karakterleri ile animeseverler için gerçek bir klasik!

Komşum Totoro (My Neighbor Totoro-1988) – IMDb 8,1

Tür: Komedi, Aile

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Platform: Netflix

Miyazaki evrenin bir diğer filmi Komşum Totoro! En iyi anime filmler arasında yer alan Komşum Totoro, iki kız kardeşin ormanda tanıştıkları Totoro ile bağ kurup doğayı keşfetmesini konu alan fantastik bir yapım. Doğanın gücünü iki kardeşin yaşadıkları maceralar aracılığıyla izleyiciye gösteren film, büyük küçük herkesin çok sevdiği anime klasiklerinden biri diğeri!

Prenses Mononoke (1997) – IMDb 8,3

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Platform: Netflix

Anime film önerileri için son eserimiz Prenses Mononoke! İnsan ve doğa arasındaki çatışmayı en iyi anlatan yapımlardan biri olan film, görsel yanıyla olduğu kadar karakter derinlikleri ve güçlü anlatımıyla da oldukça etkileyici bir yapım olarak anime tarihindeki önemli yerini koruyor.