İzlemeye Değer Az Bilinen Türk Filmleri

İzlemeye Değer Az Bilinen Türk Filmleri

Herkesin mutlaka en iyi filmler listesi vardır. Bu listede genellikle yabancı yapımlar yer alsa da birçok yerli film de ‘en iyiler’ listesini zorlar nitelikle. Ünlü yönetmenler ve onların filmlerini zaten hepimiz biliyoruz. Biz, bu kez sizin için sinemamızın biraz kenar köşesinde kalan ancak her biri birbirinden güzel yapımlardan bahsedeceğiz. İşte izlemeye değer az bilinen Türk filmleri listemiz…

Üçüncü Sayfa (1999) | IMDB: 7.3

TürDram
Süre1 s. 32 dk.
YönetmenZeki Demirkubuz
OyuncularRuhi Sarı, Başak Köklükaya, Erol Babaoğlu
PlatformApple TV

Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği ve festival filmleri arasında adından çok söz ettirmese de 10 ödüle sahip olan yapım, dramatik bir öykü anlatıyor. Ruhi Sarı ve Başak Köklükaya’nın başrollerini paylaştığı yapım, figüranlık yapan İsa ve komşusu Meryem’in ilişkilerini konu alıyor. İsa’nın çalıştığı yerde 50 dolar kayboluyor ve 24 saat içerisinde bu parayı bulamazsa öldürülmekle tehdit ediliyor. Çaresiz bir halde olan İsa, intihar etmeye karar veriyor fakat bu sırada hayatına Meryem giriyor. Bu arkadaşlık, zamanla İsa’nın başına başka işler açılmasına neden oluyor. 

Dönersen Islık Çal (1993) | IMDB: 7.4 

TürDram
Süre1 s. 24 dk.
YönetmenOrhan Oğuz
OyuncularFikret Kuşkan, Mevlüt Demiryay, Menderes Samancılar

Az bilinen yerli filmler arasında yer alan Dönersen Islık Çal, 90’lı yılların başında toplum tarafından dışlanan iki gruba mensup iki kişinin arkadaşlık hikayesini anlatıyor. Sokak ortasında dayak yiyen bir travestiyi, barmenlik yapan bir cüce kurtarıyor ve bu tanışma bir süre sonra güçlü bir dostluğa dönüşüyor. Beyoğlu’nun arka sokaklarında yaşananlara ve hor görülen bu insanların hayatlarına ışık tutan film, güçlü bir drama olması ile dikkat çekiyor. 

Ayrıca Fikret Kuşkan’ın travesti rolünü çok iyi oynadığını da belirtelim. 

9 (2002) | IMDB: 7.7 

TürSuç, Dram, Gizem
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenÜmit Ünal
OyuncularAli Poyrazoğlu, Cezmi Baskın, Serra Yılmaz

Sofra Sırları, Arkadaşım Şeytan ve Berlin in Berlin filmleriyle tanıdığımız Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği “9”, yerli sanat filmleri arasında deneysel yapısıyla dikkat çekiyor. Tamamı dijital kamerayla çekilen film, İstanbul’un bir kenar mahallesinde işlenen cinayeti çözmeye çalışan polislerin sorgu kayıtlarından oluşuyor. Ayrıca filmde; Cezmi Baskın, Ali Poyrazoğlu, Fikret Kuşkan, Ozan Güven ve Serra Yılmaz gibi usta isimler yer alıyor. 

Kosmos (2009) | IMDB: 7.1 

TürDram, Fantastik
Süre2 s. 02 dk.
YönetmenReha Erdem
OyuncularSermet Yeşil, Türkü Turan, Serkan Keskin

Bir sınır kasabasında geçen film, buraya yeni gelen ve kendine Kosmos diyen bir adamın hikayesini anlatıyor. Kosmos’un gelişiyle birlikte kasabada bazı mucizeler de görülmeye başlıyor. Fakat zamanla Kosmos, bir dizi talihsizlikler yaşamaya başlıyor. Reha Erdem’in usta yönetmenliğinin Sermet Yeşil’in muhteşem oyunculuğu ile buluşması, kasvetli fakat seyir zevki yüksek bir film ortaya çıkarmış. 

Albüm (2016) | IMDB: 6.1 

TürKomedi, Dram
Süre1 s. 45 dk.
YönetmenMehmet Can Mertoğlu
OyuncularŞebnem Bozoklu, Murat Kılıç, Muttalip Müjdeci

Az bilinen Türk filmleri yalnızca dram türünde olmuyor. Sıradaki filmimiz oldukça dinamik bir komedi. Murat Kılıç ve Şebnem Bozuklu’nun başrollerini paylaştığı yapım, evliliklerinde tek eksikleri çocuk olan bir çiftin evlat edinme hikayesini anlatıyor. Çevrelerine evlat edindiklerini söylemek istemeyen çift, sanki dokuz aylık bir hamilelik süreci ve doğum geçirmiş gibi sahte fotoğraflarla bir albüm hazırlamaya başlıyor. Cannes’da gösterilen ve Ankara Film Festivali’nde ödül alan yapım, Mehmet Can Mertoğlu imzası taşıyor. 

Sonbahar (2008) | IMDB: 7.7 

TürDram
Süre1 s. 39 dk.
YönetmenÖzcan Alper
OyuncularOnur Saylak, Megi Kobaladze, Serkan Keskin

Özcan Alper’in yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Onur Saylak ve Serkan Keskin var. 12 yıl hapiste kalan ve ‘Hayata Dönüş Operasyonları’ sonrası sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Yusuf, Fırtına Vadisi’ndeki köyüne dönüyor. Burada ölümü beklerken ve sık sık kendini eve kapatırken en yakın arkadaşı Mikail ona moral vermeye çalışıyor. Böyle bir gecede Mikail ile gittikleri meyhanede Yusuf, Gürcü bir kız olan Elka ile tanışıyor ve aşık oluyor. Artık Yusuf için ölüm, sadece hayattan değil Elka’dan da ayrılmak demek. Türk sanat filmleri arasında ülkemizin belirli bir dönemine farklı bir açıdan bakması ile öne çıkan yapım, melankolik atmosferi ve karakterleri ele alışı ile izleyicide derin izler bırakmayı başarıyor. 

Pandora’nın Kutusu (2008) | IMDB: 7.2 

TürDram
Süre1 s. 52 dk.
YönetmenYeşim Ustaoğlu
OyuncularTsilla Chelton, Derya Alabora, Onur Ünsal
PlatformTV Plus

Bir aile dramı, iç hesaplaşma ve hayat mücadelesi… Yeşim Ustaoğlu imzası taşıyan film, birbirinden kopuk üç kardeşin, demans hastası annelerine bakmak için bir araya gelmesini anlatıyor. Annelerinin kaybolduğu haberini aldıktan sonra memleketlerine giden kardeşler, daha sonra annelerini buluyor ve İstanbul’a getiriyor. Bundan sonra ise zaten parçalanmış hayatlarında baş etmeleri gereken bir konu daha karşılarına çıkıyor. Film, bize bir aile hikayesi anlatırken hikayenin merkezindeki anne rolündeki Tsilla Chelton’ın oyunculuğu da izleyiciyi büyülemeyi başarıyor. 

Mommo Kız Kardeşim (2009) | IMDB: 7.6 

TürDram, Aile
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenAtalay Taşdiken
OyuncularElif Bülbül, Mehmet Bülbül, Mete Dönmezer
PlatformTV Plus

Gerçek bir hikayeden uyarlama olan film, anneleri öldükten sonra babaları onları ihmal ettiği için dedeleriyle kalan iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Küçük yaşta yalnızlığa mahkum olan kardeşler için birbirlerinden başka kimse yoktur. Fakat ağabey Ahmet’in omuzlarındaki yük daha ağırdır, çünkü Ayşe için o her şeydir. 

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar (1994) | IMDB: 7.2 

TürDram
Süre1 s. 37 dk.
YönetmenAtıf Yılmaz
OyuncularDerya Arbaş, Deniz Türkali, Uzay Heparı

İzlenmeye değer Türk filmleri listemizde yine rotamızı Beyoğlu’na çeviriyoruz. Atıf Yılmaz’ın yönettiği film, bir seks işçisi olan Serap ve ona aşık olan Hakan’ın hikayesini anlatıyor. Birbirlerini sevseler de yaşadıkları hayattan kurtulamayan çiftin hayatı, bir gün Serap’ın şahit olduğu bir olayla tamamen değişir. Uzay Heparı, Derya Arbaş, Deniz Türkali ve Bennu Yıldırımlar gibi isimlerin yer aldığı yapım, yanı başımızda yaşanan fakat pek gündemde olmayan olayları ele alması açısından oldukça değerli. 

Jin (2013) | IMDB: 7.2

TürDram
Süre2 s. 02 dk.
YönetmenReha Erdem
OyuncularDeniz Hasgüler, Onur Ünsal, Yıldırım Şimşek
PlatformApple TV

Doğa ve insan ilişkilerini ön planda tutan Reha Erdem, Jin filminde 17 yaşında genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Mensubu olduğu örgütten kaçıp şehre inmeye çalışan Jin, ormanda bombalar ve çatışmalar arasında zorlu bir yolculuk geçiriyor. Büyük bir mücadele sonrası sivil kıyafetlerle kasabaya inmeyi başaran Jin, burada da ne yazık ki hoş karşılanmıyor. Her yerde kadın olmanın zor olduğunu vurgulayan Reha Erdem, filmdeki karakteri için “Jin gerilla olmaktan, Kürt olmaktan önce kadın, hatta kadın olmakta olan kadın.” ifadelerini kullanıyor. 

İşe Yarar Bir Şey (2017) | IMDB: 7.6

TürDram
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenPelin Esmer
OyuncularBaşak Köklükaya, Öykü Karayel, Yiğit Özşener

Leyla ve Canan… Biri şair ve avukat, diğeri ise oyuncu olma hayali kuran bir hemşirelik öğrencisi. Bu iki kadın bir tren yolculuğunda karşılaşıyor. Bu uzun yolculukta ise yapacakları tek şeyi yapıyor ve sohbet ediyorlar. Bu sohbet, onların hayat ve etik konusundaki değerlerini yeniden sorgulamalarına neden oluyor. 

Filler ve Çimen (2000) | IMDB: 7.0

TürDram, Gerilim
Süre1 s. 55 dk.
YönetmenDerviş Zaim
OyuncularAli Sürmeli, Sanem Çelik, Bülent Kayabaş

“Filler tepişir, çimenler ezilir.” sözünü duymuşsunuzdur. Az bilinen Türk filmleri listemizdeki sıradaki yapım tam da bu sözü anlatıyor.

Askerde sakat kalan kardeşini tedavi ettirmek isteyen Havva, Avrasya Maratonu’nu kazanmak için çalışır. Havva’ya sponsor olanlar iş adamları gibi görünse de aslında işin arkasında uyuşturucu ticareti, rüşvet, kumar gibi birçok suçun bulunduğu ve devlet görevlilerinin de bu zincirde yer aldığı karmaşık bir yapı vardır. 

“Derin Devlet” kavramının da işlendiği film, siyasetin kirli yüzünü çok cesur bir şekilde karşımıza çıkarıyor.

Şarkı Söyleyen Kadınlar (2013) | IMDB: 6.1

TürDram
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenReha Erdem
OyuncularBinnur Kaya, Philip Arditti, Deniz Hasgüler
PlatformApple TV

Reha Erdem’in yazıp yönettiği film, deprem tehlikesi nedeniyle çoğunluğun boşalttığı bir adada geçiyor. Boşaltma kararına uymayan bir grup insan ise adada yaşarken yavaş yavaş ölüme yaklaştığını düşünüyor ve bir kıyamet paranoyası yaşamaya başlıyor.

Reha Erdem filmi “Çok fazla açık kapı var.” şeklinde tanımlıyor. Film içerisinde değindiği konular ve yaptığı göndermeler, senaryoyu daha da derinleştiriyor. Ancak filmde oldukça sert sahneler olduğunu da belirtelim. 

Anayurt Oteli (1987) | IMDB: 7.5

TürSuç, Dram, Gerilim
Süre1 s. 41 dk.
YönetmenÖmer Kavur
OyuncularMacit Koper, Şahika Tekand, Serra Yılmaz

Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Anayurt Oteli, bir Anadolu kasabasında yer alan otelde çalışan Zebercet’in yaşadıklarını konu alıyor. Bu otelde büyük bir yalnızlık çeken Zebercet, bir gün otele gelen ve tek bir gece kalan bir kadına aşık oluyor. Kadın, yeniden otele geleceğini söyledikten sonra sürekli onu bekleyen ve kadının hayaliyle konuşan Zebercet’in yalnızlığı ve takıntısı, günden güne kontrol altına alınamayacak bir hale geliyor. 

Çoğunluk (2010) | IMDB: 7.4

TürDram
Süre1 s. 50 dk.
YönetmenSeren Yüce
OyuncularBartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Nihal G. Koldaş

Çoğunluk doğru olanı bilir mi? Yanlış da olsa çoğunluğu kabulü bir süre sonra doğruya mı döner? Seren Yüce filmi, bize tam da bu soruları sorduruyor.

Otoriter bir babanın oğlu olan Mertkan, babasının istediği gibi inşaata giderek oradaki düzeni sağlıyor. Babasına pek karşı çıkmayan ama hayata karşı bir tutkusu da olmayan Mertkan’ın hayatı, Gül ile tanışınca değişiyor. Gül ile ilişkisi sayesinde değişen Mertkan’ın hayatına yeniden babası müdahil oluyor. Çünkü babası, Gül’ün kökeni ile ilgili rahatsızlıklar duyuyor ve Mertkan’ın da çoğunluğun bu görüşüne uyması gerektiğini düşünüyor. 

Ben O Değilim (2013) | IMDB: 6.4

TürSuç, Dram, Gerilim
Süre2 s. 05 dk.
YönetmenTayfun Pirselimoğlu
OyuncularErcan Kesal, Maryam Zaree, Rıza Akın

Orta yaşlarında bekar bir adam olan Nihat, bir hastane kantininde çalışıyor. Burada yeni işe başlayan genç Ayşe ise Nihat’a çok fazla ilgi gösteriyor. Nihat, bu duruma anlam veremese de pek bir şey söylemiyor. Bir gün Ayşe Nihat’ı evine davet ediyor ve Nihat burada Ayşe’nin evlilik fotoğrafını görüyor. Fotoğraftaki adam, Nihat’ın tıpatıp aynısı… 

Bu olaydan sonra ise Nihat’ın hayatı tahmin edemeyeceği bir yöne evriliyor. 

Okul Tıraşı (2021) | IMDB: 7.3

TürDram, Gerilim
Süre1 s. 25 dk.
YönetmenFerit Karahan
OyuncularSamet Yıldız, Ekin Koç, Mahir İpek

Yatılı bir okulda okuyan Yusuf, aniden rahatsızlanan arkadaşını hastaneye götürmek ister. Ancak önce sert okul yönetimi, sonrasında ise yoğun kar yağışı ona engel olur. Yusuf, bu amacından vazgeçmese de başına gelenler onu sandığından daha fazla zorlayacaktır.

Okul Tıraşı, gözlerden uzak bir yerde yaşanabilecek çatışmaları ve güçlü-zayıf ilişkisinin nasıl kötüye kullanılabileceğini gösteriyor. Yönetmen, filmi “bir sistem, bir türkiye belki de bir dünya eleştirisi…” olarak tanımlıyor. 

Çatlak (2020) | IMDB: 7.3

TürDram
Süre1 s. 22 dk.
YönetmenFikret Reyhan
OyuncularHakan Salınmış, Süreyya Kilimci, Hakan Emre Ünal

İngiltere’de işçi olarak çalışan Fatih, bir gün arkadaşı Ayhan’dan yüklü bir miktar borç alıyor. Bir süre sonra bu parayı ödeyemeyince Ayhan, durumu aile üyelerine taşıyor. Borcun ödenmesi için bir yöntem bulmaya çalışan aile üyeleri, bir araya geliyor ve çare arıyor. Ancak parayı bulmakta zorlanan ailenin arasında zamanla bir ‘çatlak’ oluşmaya başlıyor. 

Beş Vakit (2006) | IMDB: 7.3

TürDram
Süre1 s. 51 dk.
YönetmenReha Erdem
OyuncularÖzen Özkan, Ali Bey Kayalı, Elit İşcan

Akşam ezanıyla eve dönen çocukları bilir misiniz? Onlar saat nedir bilmez ve onlar için gün, ezanlara bölünmüştür.

Beş Vakit, uzak bir köyde aşk, nefret, sorumluluk gibi yetişkin duygularıyla çok erken zamanda tanışan üç çocuğun hikayesini anlatıyor. Onlar için gün, yalnızca beş vakit olsa da yaşadıkları hayat aslında başka bir zamana ait. Yine de her şeye rağmen çocuksu duygularla yaptıkları şeyler, seyircinin ‘başka türlü olmalıydı’ hissini çok derinlerde yaşamasına neden oluyor. 

İki Şafak Arasında (2021) | IMDB: 7.1

TürDram
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenSelman Nacar
OyuncularMücahit Koçak, Nezaket Erden, Ünal Silver
PlatformBluTV

Sevdiğiniz kişinin ailesiyle tanışmaya hazırlanıyorsunuz. Ne kadar heyecanlı ve mutlu olursunuz değil mi? İşte Kadir de tam böyle bir gün yaşıyordu. Ancak babasının tekstil fabrikasında bir iş kazası yaşanınca, işçinin ailesine bu haberi verme görevini üstledi.

Az bilinen Türk filmleri arasında yalnızca 24 saatlik bir zaman dilimini ele alan yapım, bir insanın karşılaştıkları ile o güne kadar sahip olduğu tüm değerleri nasıl sorgulayabileceğini ekranlara taşıyor.