Az Bilinen Muhteşem Filmler

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

Dizi film önerileri internet dünyasının dört bir yanını sarmış durumda. Özellikle karantina döneminde film seyretmek en sık yapılan aktivitelerden bir tanesi. Vakit bol, yapacak şey ise oldukça az olunca seyredecek iyi film arayışı da doğal olarak çok büyük önem kazanıyor. Ancak interneti saran film öneri listeleri çoğunlukla benzer yapımları tekrar tekrar sıralıyor. Öyleyse gelin her listede denk gelemeyeceğiniz az bilinen muhteşem filmler listesine bir göz atalım. Önerilerimize geçmeden önce ufak bir bilgilendirme yapmakta fayda var; bu listede “az bilinme” niteliği, ilgili yapımın IMDB platformunda 50 binden az oylama almış olmasına bağlı.

Trapped (2016) | IMDB: 7,5 

Hindistan sineması günümüzde oldukça popüler. Hint filmleri denince akla gelen dans sahneleri, birbirinden neşeli karakterler ya da dozajı birazcık kaçırılan duygu sömürülerine alışkınız. Trapped de bir Hint filmi olmasına rağmen bu alışkın olduğumuz unsurların hiçbirini barındırmıyor. Henüz inşaat halindeki bir binanın oldukça yüksek bir katında, neredeyse hiçbir şeyi olmadan kilitli kalan bir adamın hikayesi size ilginç geliyorsa Trapped’i mutlaka izlemelisiniz.

The Little Death (2014) | IMDB: 7,1

Biraz komedi biraz da ilişkiler hakkında ilginç tespitler arıyorsanız The Little Death aradığınız yapım olabilir. Avustralya’daki 5 farklı çiftin ilişkilerine ve en önemlisi cinsel hayatlarına ışık tutan yapım, oldukça eğlenceli. 

Interstate 60: Episodes Of The Road (2002) | IMDB: 7,7

Açıkçası bu filmin IMDB platformunda 50 binden az oy almış olmasına şaşırdık desek yeridir. Az Bilinen Muhteşem Filmler listesinde sıradaki önerimiz olan Interstate 60, genç bir sanatçının masalsı yolculuğunu konu alıyor. Gerçeklik kavramına yeni boyutlar kazandıran, var olmayan bir otoyol üzerindeki yolculuğa odaklanan film, iyi hissettiren film arayışında olanlar için ideal bir seçim.

The 100 Year Old Man Who Climbed Out The Window and Disappeared (2013)| IMDB: 7,1

Derdini bu kadar net anlatan bir film ismiyle daha önce karşılaşmış mıydınız? Felix Herngren’in yönetmenliğini üstlendiği 2013 yapımı İsveç filminde 100 yaşındaki bir ihtiyar delikanlının eğlenceli öyküsüne tanık oluyoruz. Muhteşem İsveç doğası ve masalsı anlatımıyla ‘adını yazmaya üşendiğimiz film’, oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak.

Bonus: Neden Tarkovski Olamıyorum (2014) | IMDB: 6,5

Az Bilinen Muhteşem Filmler listemizde son sırayı bir Türk filmine ayırdık. Murat Düzgünoğlu tarafından yazıp yönetilen 2014 tarihli Neden Tarkovski Olamıyorum, az bilinen iyi Türk filmleri arasında üst sıralarda. Tansu Biçer’in başrolünde yer aldığı yapım, zaman zaman hepimizin hissettiği sıkışmışlık hissini çok çarpıcı bir şekilde yansıtıyor.