Modunuzu Değiştirin: İyi Hissettiren Filmler Listesi

Modunuzu Değiştirin: İyi Hissettiren Filmler Listesi

Hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, iş yerindeki stres sizi yoruyorsa, evde oturmaktan sıkıldıysanız, içinizden hiçbir şey yapmak gelmiyor ve size en yakın depresyonun kapısını çalmaya hazırlanıyorsanız durun! Size hayatın sırrını veya sihirli bir değnek vermeyeceğiz ama en az onun kadar etkili olacak bir iyi hissettiren filmler listesi hazırladık.

Hollywood’un deyişiyle “Feel good movie” ya da iyi hissettiren film önerisi deyince mutlaka aklınıza Little Miss Sunshine, Amélie, Forrest Gump, Mamma Mia veya La La Land gibi bir dolu film geliyordur. Fakat bizim listemiz biraz farklı. İşte en sıkıcı anlarda elinizi tutarak ve modunuzu yükseltecek filmler listesi…

Little Manhattan (2005) |IMDB: 7.4

TürKomedi, Aile, Romantik
Süre1 s. 24 dk.
YönetmenMark Levin
OyuncularJosh Hutcherson, Charlotte Ray Rosenberg, Bradley Whitford

İlk önerimiz iyi hissettiren aşk filmleri arasından geliyor. Fakat bu aşk genç kız ve erkeğin ilk görüşte aşık olduğu filmlerden biraz farklı. Çünkü kahramanımız henüz 10 yaşında ve erkeklerin kızdanlardan nefret ettiği o dönemden yeni çıkmış ve ilk kez aşık oluyor. Elbette bu yeni ve garip deneyim onun için hayatın tamamen değişmesi demek. Bu sevimli hikaye, yüzünüzde içten bir gülümseme ve içinizde sıcacık bir his bırakacak. 

Sunshine Cleaning (2008) | IMDB: 6.8

TürKomedi, Dram
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenChristine Jeffs
OyuncularAmy Adams, Emily Blunt, Alan Arkin

2008 yapımı film, Rose ve Norah isimli iki kardeşin kendilerine yeni bir hayat kurma mücadelesini anlatıyor. Fakat bunu yaparken seçtikleri yol biraz ilginç. Kurdukları şirketle suç mahali temizliği yapan kardeşler, kendi hayatlarını yoluna koymaya çalışırken izleyenlere de umut aşılıyor.

Yönetmen koltuğunda Christine Jeffs’in oturduğu filmin başrollerini ise American Hustle’dan tanıdığımız Amy Adams ve The Adjustment Bureau’nun yıldızı Emily Blunt paylaşıyor.

Happy Go Lucky (2008) | IMDB: 7.0

TürKomedi, Dram, Romantik
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenMike Leigh
OyuncularSally Hawkins, Alexis Zegerman, Samuel Roukin

Ufacık bir şeyde karamsarlığa düşmek mi yoksa her zaman olayların iyi yanını görmeye çalışmak mı gerekir? Gelin bunun cevabını bize Poppy versin.

Optimist kelimesinin hayat bulmuş hali de diyebileceğimiz Poppy, bakış açısının yanı sıra sürekli gülen yüzü ile de içimizi ısıtmayı başarıyor. Mike Leigh tarafından yazıp yönetilen filmin başrolünde Sally Hawkins yer alıyor.

The Birdcage (1996) |IMDB: 7.2

TürKomedi
Süre1 s. 57 dk.
YönetmenMike Nichols
OyuncularRobin Williams, Nathan Lane, Gene Hackman

Başrollerinde Robin Williams ve Nathan Lane’in yer aldığı yapım, feel good filmleri arasında üst sıralara yazılabilir. The Birdcage adında bir gece kulübü işleten Armand ve bu kulübün Drag Queen yıldızı Albert uzun süredir sevgilidir. Normal seyrinde giden sakin hayatları heteroseksüel oğullarının nişanlanması ile değişir. Çünkü kızın ailesi müstakbel damadının ailesiyle tanışmak ister fakat oldukça muhafazakar bir görüştelerdir. Oğullarının mutluluğunu isteyen iki baba ise bu tanışmadan sorunsuz sıyrılmak için bir oyun kurar. 

Sing Street (2016) | IMDB: 7.9 

TürKomedi, Dram, Müzik
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenJohn Carney
OyuncularFerdia Walsh-Peelo, Aidan Gillen, Maria Doyle Kennedy

Güzel müzik, tertemiz bir aşk, hayallerinin peşinden koşma isteği… İyi hissettiren film için başka ne gerekir ki? 

Yeni bir okula başlayan ve berbat günler geçiren Connor, bir kız görür ve aşık olur. Onu etkilemek için çekecekleri klipte oynamasını ister. Fakat eksik olan bir şey vardır, müzik grubu. Conner ve arkadaşları bu işin üstesinden gelmek için çalışmalara başlar ve kısa sürede bir müzik grubu kurar. 

Filmi izlemeye başlamadan önce küçük bir uyarı yapmakta fayda var, dinlediğiniz müzikler günlerce dilinize dolanabilir. 

You Can’t Take It With You (1938) | IMDB: 7.8

TürKomedi, Dram, Romantik
Süre2 s. 06 dk.
YönetmenFrank Capra
OyuncularJean Arthur, James Stewart, Lionel Barrymore
PlatformApple TV

İyi hissettiren filmler söz konusu olunca Frank Capra’dan bahsetmemek olmaz. İnsanları mutlu etmeyi kendine adeta görev edinen ve adını It’s a Wonderful Life ile milyonlara duyuran Capra, bu filmde de geleneğini bozmamış. 

1938 yılında çekilen film, Oscar’da en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerine de layık görülmüş. Sev Kardeşim ismiyle bir Yeşilçam uyarlaması da bulunan film, sevdiğin işi yapmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

While You Were Sleeping (1995) | IMDB: 6.8

TürKomedi, Dram, Romantik
Süre1 s. 43 dk.
YönetmenJon Turteltaub
OyuncularSandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher

Sandra Bullock’un yıldızının parladığı 1995 yapımı film, tren gişesinde çalışan bir kadının yaşadığı ilk görüşte aşkı anlatıyor. Fakat bu aşk, masum gibi görünen bir yalan ve işlerin tahmin edilenden fazla karmaşıklaşmasıyla devam ediyor.

Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız 90’lı yılların en sevimli filmlerinden birini izleyip yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle güne devam edebilirsiniz.

About Time (2013) | IMDB: 7.8

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre2 s. 03 dk.
YönetmenRichard Curtis
OyuncularDomhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
PlatformAmazon Prime

Elinizde sihirli bir değnek olsa zamanı geri alır mıydınız? Tim aldı… Üstelik hayatının aşkını etkilemek ve her şeyi mükemmel yapmak için. Peki her şeyi en kusursuz şekilde gerçekleştirmek mümkün mü? 

Love Actually, Mamma Mia ve Four Weddings and a Funeral gibi filmlerden tanıdığımız Richard Curtis’in yazıp yönettiği film, bize aslında hataların da güzel olduğunu ve her anı yaşamamız gerektiğini oldukça sade bir dille anlatıyor. İyi hissettiren romantik filmler arasında yer alan About Time, doğal anlatımıyla izleyicinin kalbine dokunmayı başarıyor. 

Pleasantville (1998) | IMDB: 7.5

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre2 s. 04 dk.
YönetmenGary Ross
OyuncularTobey Maguire, Jeff Daniels, Joan Allen

Türkçeye “Yaşamın Renkleri” olarak çevrilen film, aslında hayatımızın ne kadar güzel olduğunu oldukça orijinal bir şekilde anlatıyor. Mucizevi bir şekilde 50’li yıllarda geçen bir sit-com içerisine giren iki kardeş, bu siyah beyaz dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. 

Gary Ross tarafından yazılan ve yönetilen 1998 yapımı film, duygular ve ilişkilere olabilecek en eğlenceli şekilde değiniyor.

La Belle Epoque (2019) | IMDB: 7.4

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre1 s. 55 dk.
YönetmenNicolas Bedos
OyuncularDaniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier
PlatformApple TV

Yaşanan güzel anlar zamanlar birer anıya dönüşür. Çoğu zaman hafızalarda kazılı kalsa da o an hissedilenler zamanla silikleşir. Peki, duygular gerçekten unutulur mu? 

60’lı yaşlarında mutsuz bir hayatı olan Victor, hayatının en mutlu anını yeniden yaşama fırsatı ile karşılaşıyor. Tanıştığı bir ekip, Victor’a dilediği bir günü yeniden yaşayabileceğini söylüyor ve Victor’un seçimi karısıyla ilk tanıştığı zaman oluyor. Victor, gerçekten bir zaman makinesine konularak 40 sene öncesine gitmiyor elbette. Bunu usta oyuncular ve kusursuz bir film setiyle elde ediyor. Geçmişte yaşadığı bir günü yeniden yaşayan Victor, o an hissettiklerinin aslında ne kadar canlı kaldığını fark ediyor. 

Down by Law (1986) | IMDB: 7.7

TürKomedi, Suç, Dram
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenJim Jarmusch
OyuncularTom Waits, John Lurie, Roberto Benigni

Jim Jarmusch’ın yazıp yönettiği ve kadrosunda Tom Waits, John Lurie, Roberto Benigni üç ünlü ismin yer aldığı film, birbirine zıt karakterleri olmasına rağmen bir arada kalmak zorunda kalan insanların hikayesini anlatıyor. Bir hapishanede bir araya gelen bu üçlü, bir süre sonra kaçış planı yapıyor. Bir tanesi çok az İngilizce bilmesine rağmen kısa sürede birbirine bağlanarak arkadaş olan kahramanlarımız, düştükleri ilginç durumlarla seyirciyi fazlasıyla eğlendirmeyi başarıyor. 

Kiseki (2011) | IMDB: 7.3

TürDram
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenKore-eda Hirokazu
OyuncularKôki Maeda, Oshiro Maeda, Ryôga Hayashi

İngilizceye ‘I wish’ olarak çevrilen filmin yönetmen koltuğunda Shoplifters filmiyle tanıdığımız Kore-eda Hirokazu oturuyor. Anne ve babası ayrı olan iki kardeşin hikayesini anlatan film, bize çocukluğun saflığını ve hiç tükenmeyen bir umudu oldukça sade bir şekilde anlatıyor. Anne ve babasının yeniden bir araya gelmesi için her yolu deneyen Koichi, mucizeleri gerçekleştiren bir efsaneye inanıyor ve iki treni bir araya yakalayarak dilek tutmaya çalışıyor. 

Coda (2021) | IMDB: 8.0

TürKomedi, Dram, Müzik
Süre1 s. 51 dk.
YönetmenSian Heder
OyuncularEmilia Jones, Marlee Matlin, Troy Kotsur

Ne kadar farklı olursanız olun, hayatta sevmekten vazgeçemeyeceğiniz tek şey belki de ailenizdir. İşte tam da böyle bir hikayeyi anlatıyor Coda. 2022 yılında En İyi Film Oscar’ını da alan yapım, sağır bir ailede tek duyan kişi olan Ruby’nin, şarkı söylemeye olan tutkusunu işliyor. Ruby’nin hayatındaki en önemli şeyi ailesiyle paylaşamamanın hüznü ve hiçbir zaman tanık olamasalar da ailesinin onu destekleme çabasıyla harmanlanıyor. 

How to Murder Your Wife (1965) | IMDB: 6.5

TürKomedi
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenRichard Quine
OyuncularJack Lemmon, Virna Lisi, Terry-Thomas

Eğer daha önce Jack Lemmon filmleri izlemediyseniz evlilik üzerine yapılmış bu mizah dolu filmle başlayabilirsiniz. Harika bir hayatı olan ​​Stanley, bir partide çok güzel bir kadınla tanışır ve ani bir kararla evlenir. Artık hayatının merkezinde olan birçok eğlenceye veda etmek zorunda kalır. Karısının boşanmayı kabul etmeyeceğini düşünen Stanley için artık tek bir yol var, karısını öldürmek. 

School of Rock (2003) | IMDB: 7.2

TürKomedi, Müzik
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenRichard Linklater
OyuncularJack Black, Mike White, Joan Cusack
PlatformApple TV

Eğer hedefinizden vazgeçmek üzereyseniz, umudunuz yavaş yavaş sönüyorsa bu filmi hemen izleme listenize alın. Çünkü School of the Rock, sizi güldürürken her koşulda hayallerinizin peşinden koşma inancı verecek.

Filmde, Dewey Finn çok sevdiğin rock grubundan kovuluyor. Müzikle bağının koptuğunu düşünen Finn, bir anda kendini bir okulda müzik öğretmeni olarak buluyor. Alıştığımız öğretmenlerden çok farklı olan Finn, kısa bir süre sonra hayali olan rock grubunu öğrencileriyle kurmaya karar veriyor ve onlarla birlikte bir yarışmaya katılıyor. 

Step Up (2006) | IMDB: 6.5

TürSuç, Dram, Müzik
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenAnne Fletcher
OyuncularChanning Tatum, Jenna Dewan, Damaine Radcliff
PlatformApple TV

Kötü bir olayın ardından belki de çok iyi bir şey olur! Bunu çok duyduğunuza ve hatta zaman zaman yaşadığınıza eminiz. İşte bu film, tam da böyle bir konuyu ele alıyor. 

Suç işlediği için bir kamu görevi cezası alan ve sanat okulunda temizlikçilik yapmaya başlayan Tyler, burada öğrenci olan Nora ile tanışıyor. Nora’nın kendine bir dans eşi bulma çabaları başarısız olunca imdadına Tyler yetişiyor. Böylece ikisinin de hayatı kısa sürede umduklarından iyi bir noktaya doğru yol almaya başlıyor. 

Groundhog Day (1993) | IMDB: 8.0

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre1 s. 41 dk.
YönetmenHarold Ramis
OyuncularBill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott
PlatformNetflix

İyi hissettiren filmler listemizde biraz geçmişe gidiyoruz ve IMDB Top 250 listesine girmeyi başarmış bir yapımla devam ediyoruz. Hayatta belirli bir güne dönmeyi ve her şeyi farklı yapmayı istediğiniz zamanlar olmuştur. Peki, ya geri döndüğünüz gün aslında nefret ettiğiniz bir günse…

Türkçeye “Bugün Aslında Dündü” ismiyle çevrilen film, oldukça kibirli bir sunucunun Groundhog Day haberi için bir kasabaya gitme hikayesiyle başlıyor. Burada haberini sunup dönmek isteyen spiker, kar fırtınası nedeniyle bir gece daha konaklamak zorunda kalıyor. Ertesi gün uyandığında ise onu bir sürpriz bekliyor. Yaşadığı günü en baştan tekrar yaşamaya başlıyor ve bu döngü sürekli olarak devam ediyor.

Letters To Juliet (2010) | IMDB: 6.5

TürMacera, Komedi, Dram
Süre1 s. 45 dk.
YönetmenGary Winick
OyuncularAmanda Seyfried, Gael García Bernal, Vanessa Redgrave

Yol filmlerini seviyor musunuz? Peki, İtalya’nın tarihi sokaklarında sıcacık bir hikaye izlemeye hazır mısınız? Mutlu eden filmler arasında yer alan Letters to Juliet, kalbi kırık kadınların Juliet’e yazdığı mektuplardan yola çıkıyor.

Amerika’dan İtalya’ya tatile gelen Sophie, kadınların yazdığı mektupları görüyor ve bu onun çok ilgisini çekiyor. Kadınlar aşklarını, hayal kırıklıklarını mektuba aktarıyor ve Juliet’ten yardım istiyor. Ancak bu mektuplar arasında bir tanesinin uzun yıllardır cevap bulmadığını keşfeden Sophie, mektubun yazarını bulup onunla birlikte aşkını aramak için yollara düşüyor.  

Girls Trip (2017) | IMDB: 6.2

TürMacera, Komedi, Dram
Süre2 s. 02 dk.
YönetmenMalcolm D. Lee
OyuncularRegina Hall, Queen Latifah, Jada Pinkett Smith

Kızlar toplanın! Bu film size iyi gelecek!

Eskiden çok yakın arkadaş olan ancak bir süredir görüşmeyen dört arkadaş, tekrar bir araya gelmek için bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Bu tatil, onların kim olduklarını ve birbirlerini ne kadar sevdiklerini anlamaları için de bir fırsattır. Elbette bu eski arkadaşlar oldukça komik olaylar yaşar ancak sonunda unuttukları yönlerini hatırlamayı başarırlar. 

Begin Again (2013) | IMDB: 7.4

TürKomedi, Dram, Müzik
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenJohn Carney
OyuncularKeira Knightley, Mark Ruffalo, Adam Levine

İyi hissettiren filmler listemizin son sırasında Keira Knightley, Mark Ruffalo’nun başrolleri paylaştığı bir yapım var. İşinden kovulan bir prodüktör ve sevgilisinden ayrılan bir kız tesadüfen karşılaşır. Aslında onları birleştiren şey müziktir ve bu karşılaşma ikisinin de kaderini değiştirecektir. Güzel bir pazar gününe eşlik edecek ve haftaya mutlu başlamanızı sağlayacak filmde, yazar ve yönetmen koltuğunda oturan John Carney’nin de büyük etkisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Kapak Fotoğrafı: Edu Lauton