Yenilebilir Kozmetik Gerçekten Yenilebilir mi?

Çağımızın en büyük trendlerinden biri olan yenilebilir kozmetik ürünleri hem sağlıklı hem de bütçe dostu. Yeni dönem kozmetik markalarının da ürünlerini bu trende göre ürettiği şu günlerde kim cildi için toksinlerden uzak ve sağlıklı ürünler kullanmak istemez ki? Üstelik bu ürünlere ulaşmak günümüzde çok daha kolayken…

Kozmetik Ürünlerinin İçerikleri Ne kadar Önemli?

Fotoğraf : Dan-Christian Paduret

Cildimizle temas eden her ürün vücudumuz tarafından emiliyor. Bu durum kullandığımız cilt bakımı, saç bakımı, koku ve güzellik bileşenlerinin kalitesinin ve kaynağının sağlığımız için çok önemli olduğu anlamına geliyor.  Aslında yenilebilir kozmetik ürünlerinin amacı da vücudumuzu sağlıklı beslemek. Yemediğimiz bir şeyi cildimize de sürmek istememek de bu fikrin önemli çıkış noktalarından. 

İçeriğine bakmadan kullandığımız her ürün cilt sağlığımız için büyük tehlikeye sahip. Örneğin sırf pigmenti ve kalıcılığı daha fazla olsun diye rujlar sentetik boyalarla renklendiriliyor hatta kurşun gibi ağır metaller içeriyor. Yeni dönem markalarda ağır metaller yerine minerallerin ve meyve pigmentlerinin doğal renklerinin kullanıldığı yenilebilir ürünler üretiliyor. Bu da yeni dönem doğal makyaj ürünlerinin hem toksin içermediği hem de cildimiz için faydalı vitaminler ve besinler içerdiği anlamına geliyor!

Toksinler Yok Meyveler Var !

Fotoğraf : Noah Buscher

Aslında hiçbir yeni dönem markası makyajınızı kasıtlı olarak yemenizi kesinlikle tavsiye etmiyor, fakat günümüzde doğal ve yenilebilir ürünler üretiliyor. Ayrıca diğer kozmetik ürünleri de içlerinde bulunabilecek toksinlerden tamamen arınmış durumda tüketiciye sunuluyor. Güzellik firmaları, cildi iyileştirmek için yenilebilir kozmetik ürünlerine yeşil çay, deniz yosunu, böğürtlen ve diğer doğal bileşenleri dahil ediyor. Yani ürünler sağlıklı bir cilt için yaşlanma belirtilerinden akneye kadar her şeyle doğal bileşenlerin desteğiyle mücadele ediyor.

Böğürtlenden Ruj, Kakaodan Maskara!

Fotoğraf : Carolyn Delacorte

Kozmetik sektörünün şüphesiz en çok yenilen ürünleri rujlar. Yenilebilir ruj üretimi yapan markalar bu rujların içeriğinde böğürtlen ve ahududu meyve pigmentleri kullanarak  doğal renklendirme yapıyor. Bu formülün içinde kimi zaman besleyici  E vitamini ve kakao yağı da bulunması sayesinde kremsi ve pürüzsüz bir yapı elde ediliyor. Böylece kullandığınız ruj hem dudaklarınızı nemlendiriyor hem de size sağlıklı bir içerik sunuyor.

Fotoğraf : Sharon McCutcheon

Kirpiklerinizi daha hacimli ve uzun göstermek için kullanacağınız maskara da yenilebilen bileşenler oluşabiliyor. İçeriğinde kakao ve böğürtlen bulunan maskaralar sadece lezzetli kokmakla kalmıyor, aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengin oluyorlar. Böylelikle yenilebilen maskaralar temiz içerikleriyle sağlığınız için tehdit oluşturmuyor. Nazik ve leke tutmaz yapıları olan maskaraların bileşenleri  ProVitamin B5 ve Vitamin E içeriyor.

Yenilebilen kozmetik ürünleri hem cildinizin hem de sürdürülebilir içerikleriyle doğal dengeyi bozmadıkları için doğanın dostlarıdır.