Toprak Ana Günü’nde Doğaya Teşekkür Etmek İçin 10 Neden

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

“Adem’den bu deme neslim getirdi

Bana türlü türlü meyve yetirdi

Her gün beni tepesinde götürdü

Benim sadık yarim kara topraktır..” demiş Aşık Veysel. 

Onun yari, kiminin toprak anası, bazılarının gaia’sı, adı ne olursa olsun, bu dünyada ihtiyacımız olan her şeyi bize ve tüm canlılara veren, bu mavi gezegeni yuva yapan bir güç var. 

Toprak Ana’nın nazarında tüm canlılar eşittir. İnsan hayvana, hayvan bitkiye üstün değildir. Hepsi gereklidir, hepsi kendi içinde büyük bir değer taşır. Hepsi onun çocuklarıdır. Fakat bizler zamanla, doğaya sahip değil ona ait olduğumuzu, toprak ananın var ettiği tüm canlarla uyum içinde yaşamayı, toprağa, suya, havaya şükretmeyi unuttuk. Bu unutuş, bizimle birlikte tüm diğer canlıların da sonunu hazırlıyor. Oysa teşekkür edecek öyle çok şey var ki! 

Bu Gezegeni Yuva Yapan Şeyler

Fotoğraf: Omid Armin
  1. Gezegenimizi çevreleyen atmosfer ve atmosferdeki gaz dengesi, nefes alabilmemizi sağlar. Doğduğumuz andan beri nefes alıyoruz. Bize yaşam katan nefeslerimizi, atmosferdeki gaz dengesini sağlayan döngülere borçluyuz.
  1. Gezegenimizde, toprağın içinde ve altında yaşayan canlılar, üstünde yaşayanlardan, insanlar dahil, daha fazladır. Bir avuç toprakta milyonlarca mantar, böcek ve başka mikroorganizma yaşar ve dünyada yaşamı mümkün kılan azot, karbon, fosfor döngüsününü tamamlanmasını da bu minicik yaratıklar sağlar. Toprak Ana’nın bağrında yaşayan bu canlılar olmasaydı gezegenimizde yaşam olmazdı.
  1. Gıdamızın %95’i topraktan geliyor. Bizi ve tüm diğer canlıları besleyen, topraktır.
  1. İçme suyu kaynaklarımızı yağmur ve kar besler. Son 10 yılın en kurak sonbaharını ve kışını geçirdiğimiz bugünlerde, yağmurun kıymetini çok daha iyi anlamalıyız.
  1. Çiçek tozundan bal yapan, bitkilerde tozlaşmayı sağlayan ve gıdamızın bereketini artıran arılar ve tozlaşmayı sağlayan diğer canlılar olmasaydı, tarlalarımız çorak kalırdı.
  1. Ormanlar, gezegenimizin akciğerleri. Tertemiz havayı, bol oksijeni onlara borçluyuz. 
  1. Yazın hiçbir klima, bir ağaç gölgesi ya da bir orman kuytusu kadar serin olamaz. Kışın ise bir evi saran bitki örtüsü, doğal yalıtım sağlar. 
  1. Doğada sonsuz renk vardır. Sonbaharda yaprakların sıcacık renkleri, denizlerde ve okyanuslarda mavinin tonları, gün batımı ve gün doğumunda gökyüzünün, kelebeklerin ve bitkilerin renkleri… Tüm bu renkler ve formlar insana ilham ve dinginlik verir.
  1. Hastalandığımızda kullandığımız ilaçların kaynağı da doğadır. Tıbbi bitkiler ilaç yapımında kullanılır, doğa şifa verir.
  1. Doğadaki canlıları, sistemleri ve olayları taklit edip teknolojiye uyarlayarak bugün pek çok fayda sağlıyoruz. Enerjimizi güneşten, denizden, rüzgardan sağlayabiliyor, toprak ananın yaşam süreçlerini izleyerek ilham alıyoruz.

Yıldızlar Arasında Yüzen Gemi: Dünya

Fotoğraf: Greg Rakozy

Tabiata Veysel aşık

Topraktan olduk kardaşık

Aynı yolcuyuz yoldaşık

Sen yolcusun ben bac mıyım

Hepimiz aynı gemideyiz. Dünya denen gemide, yıldızların arasında yüzen kozmik yolcularız, hepimiz birbirimize bağlıyız ve yaşamlarımızı Toprak Ana’ya borçluyuz.