Sürdürülebilirliğin Yalın Hali: Plastiksiz Temmuz

Sürdürülebilirliğin Yalın Hali: Plastiksiz Temmuz

Güncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2022

Plastiksiz Temmuz, daha temiz sokaklara, okyanuslara ve sağlıklı bir doğaya sahip olabilmemiz için milyonlarca insanın plastik kirliliğine yönelik çözümün bir parçası olmasına yardımcı olan küresel bir hareket. 

Bu hareket, dünya çapında milyonlarca kişiye evde, işte, okulda ve hatta kafede her gün tek kullanımlık plastik atıkları azaltmanıza yardımcı olacak kaynaklar ve fikirler sunuyor.

Plastiksiz Temmuz hareketi, 177 ülkede tahminen 326 milyon katılımcıya ilham vermiş. Siz de temmuz ayında (ve sonrasında) tek kullanımlık plastikleri kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. 

Plastiksiz Temmuz’un bir parçası olmak, yeni alışkanlıklar haline gelebilecek sağlıklı alternatifler bulmanıza yardımcı olabilir.

Plastiksiz Bir Dünya İçin Neler Yapabilirsiniz?

plastiksiz temmuz

Fotoğraf: Abillion

Aşağıdaki Plastiksiz Temmuz ipuçları ile yaşamınızda ve dünyada köklü değişiklikler yapabilirsiniz.

Karton/Plastik Kahve Bardakları

Çoğu kahve bardağı geri dönüştürülemez. Yeniden kullanılabilir kahve termosu kullanarak veya kahvenizi en sevdiğiniz restoranda içmeye zaman ayırarak büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Meyve ve Sebzeler

Birçok market, meyve ve sebzeleri plastikle önceden paketler ve ürünler için plastik ambalajlar sunar. Çevre üzerindeki etkinizi azaltmaya yardımcı olacak bez çantalara geçiş yapabilirsiniz. 

Plastik Poşetler 

Plastik poşetler, vahşi yaşam ve çevremiz için inanılmaz derecede tehlikelidir. Bu tehlikeyi yeniden üretmemek için kendi çantalarınızı yanınızda taşıyabilir ve bu plastik atıkların kullanımına son verilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Plastik Pipetler

Birçok bar ve kafe, her içeceğine plastik pipet koyuyor. Plastik pipet olmadan içeceğinizi talep ederek ve kendi kağıt pipet alternatifinizi getirerek plastik atıkları azaltabilirsiniz. 

Plastik Su Şişeleri

Pek çok kişi, plastik su şişelerini dışarıdayken satın alıyor ve yalnızca bir kullanımdan sonra atıyor. Bunun yerine termos ya da cam bir su şişesi satın alarak ve tek kullanımlık plastikten kaçınarak dünyayı korumaya katkıda bulunabilirsiniz.

Fırın

Ne yazık ki birçok fırın ekmeklerini ve diğer unlu mamullerini plastikle paketliyor. Plastik olmasa bile kağıt kullanıyorlar. Bunun yerine fırına kendi alışveriş çantanızı götürerek tek kullanımlık ambalajlardan kaçınabilirsiniz.

Et, Balık ve Şarküteri

Et, balık ve şarküteri ürünleri genellikle polistiren tepsilerde satılıyor ve bu da geri dönüşümü son derece zor bir plastik türü. Ayrıca insan sağlığına zararlı olabilecek kimyasallar içeriyor. Önceden paketlenmiş et, balık ve şarküteri ürünlerini, özellikle polistiren tepsilerde satılanları almamayı seçerek kasaptan ya da balıkçıdan alışveriş yapabilirsiniz.

Geri Dönüşüm, Yeniden Kullanım

Bu ilkeyi takip ederek gezegenimiz için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya yardımcı olabilirsiniz. Satın aldığınız her şeyi azaltın. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, kendinize gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını veya sahip olduğunuz diğer şeyleri yeniden kullanıp kullanamayacağınızı sorun. İkinci el giysi ve ürünler satın almak daha az israfa katkıda bulunuyor. Ayrıca plastiğe sarılı ürünlerden kaçının ve daha sürdürülebilir alternatifler arayın.

Regl Ürünleri

plastiksiz temmuz

Fotoğraf: Nefeli Kavvada

Tek kullanımlık tampon ve pedlerin olumlu bir etki yaratmanıza yardımcı olabilecek birçok uygun maliyetli alternatifi var. Böylece tek kullanımlık tamponları ve pedleri kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Günümüzde, tek kullanımlık regl ürünlerinin birçok alternatifi mevcut. Örneğin, giderek daha popüler hale gelen adet kaplarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Banyo

Banyo için plastik atıkları azaltmakla kalmayıp aynı zamanda bütçeniz üzerinde de olumlu bir etkisi olabilecek birçok çözüm bulunuyor. Plastik ambalajlı banyo ürünlerini kullanmayı bırakabilirsiniz. Giderek daha fazla kişi, kendi güzellik ve kişisel bakım ürünlerini yapmayı tercih ediyor. Bu düşündüğünüzden daha kolay. Sabun, şampuan, duş jeli, diş macunu ve losyonlar için çok sayıda tarif ve eğitim bulabilirsiniz. Basit, doğal malzemelerden yapılan bu ürünler, dünya için daha faydalı ve plastik kullanımınızı azaltıyor.

Daha fazla ipucu ve bilgi için plasticfreejuly.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Anna Tukhfatilluna