Tehlike Çanları Çalıyor: Okyanusun Plastik Olmayan Noktası Yok!

Tehlike Çanları Çalıyor: Okyanusların Her Yerinde Plastik Var!

Dünyanın en prestijli yelken yarışı olarak bilinen geleneksel Ocean Race yapılırken aynı zamanda denizdeki plastik konsantrasyonu da ölçüldü. Alınan her su örneğinde mikroplastik bulunduğu ortaya çıktı. Uzak okyanus bölgelerinden geçen dünya turu yarışında plastik konsantrasyonları, bir önceki etkinliğe göre 18 kat daha yüksek seviyelere ulaştı.

Bazı bölgelerde, bir metreküp deniz suyunda 1.884 mikroplastik parçacığı bulundu. Bu rakam, 2018’de sona eren bir önceki Ocean Race’te yapılan benzer testlere kıyasla 18 kat daha yüksek. Bilim insanlarına göre bu sonuç, artan hassasiyet kapasitesinden kaynaklanıyor.

Okyanusun En Uzak Noktalarında Dahi Plastik Var!

Tehlike Çanları Çalıyor: Okyanusun Plastik Olmayan Noktası Yok!
Fotoğraf: Flickr | Choo Yut Shing

Rhode Island Üniversitesi’nden misafir bilim insanı Victoria Fulfer, yaptığı açıklamada, “Kıyı bölgelerinden okyanusun en uzak bölgelerine kadar her örnekte mikroplastik bulmamız gerçekten endişe verici. Bu yıl çok daha yüksek konsantrasyonlar görüyoruz, bu artan kirliliğin bir göstergesi olabilir ve aynı zamanda analiz yöntemimizin daha hassas hale gelmesiyle de ilişkili olabilir.” dedi.

Örnekler, ocak ayında başlayan ve temmuz ayında sona eren yarışın ilk aşamasında Güney Atlantik Okyanusu’ndan geçen ve dünyadaki bir karaya en uzak bölge olarak bilinen Point Nemo’ya yakın bir alandan toplandı. İkinci aşama Cabo Verde’den Güney Afrika’ya uzanırken, toplanan 45 örnekte mikroplastik konsantrasyonları 92 ila 1.884 arasında değişti. Üçüncü aşama ise Cape Town ile Itajaí arasında gerçekleşti ve konsantrasyonlar metreküp başına 160 ila 1.492 arasında değişti.

Plastik, En Fazla Kıyılarda Birikiyor

İşlem, teknede yer alan filtre sayesinde gerçekleşiyor. Önceki yıllara kıyasla daha da geliştirilen filtre, 0.03 ile 5 mm boylarındaki plastikleri toplayabiliyor. Toplanan numuneler, Rhode Island Üniversitesi’nin desteğiyle günlük olarak Ulusal Oşinografi Merkezi’ne gönderiliyor ve analiz ediliyor.

En yüksek mikroplastik konsantrasyonları, kıyılara ve kentsel alanlara yakın bölgelerde, ayrıca denizdeki “çöp adası” bölgelerinde bulundu. Güney Afrika kıyılarında, metreküp başına 816 ila 1.712 arasında mikroplastik tespit edildi. 2017-2018 Ocean Race’te ise konsantrasyonlar metreküp başına 50 ila 100 arasında değişiyordu.

Konu hakkında açıklamarda bulunan bilim insanı Victoria Fulfer, konstrasyonun seviyesiyle ilgili, “Bu gerçekten endişe verici çünkü kıyı bölgeleri balıkçılık üretimi ve mavi ekonomi için hayati öneme sahip. Tüm bu mikroplastikler organizmalar tarafından tüketilebilir ve bu da sağlığımızı etkileyebilir.” dedi.

Mikroplastik araştırması kapsamında Ocean Race sırasında toplanan veriler, bilim insanlarıyla paylaşılıyor ve iklim araştırmalarına dair ortak veri havuzuna aktarılıyor.

Kaynak: The Guardian

Kapak Fotoğrafı:Pixnio