Kübra Yurtsever Kargı

Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Girişimcisi: Kübra Yurtsever Kargı

Garanti BBVA’nın 2006 yılından beri düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması, 2023 yılında da KAGİDER ve Ekonomist Dergisi proje ortaklığında gerçekleşti. Yarışmada ödül kazanan kadın girişimcilerin tamamı çeşitli alanlarda fark yaratmayı başarmışlardı. Daha önce sizlerle yarışmanın kazananlarından Ayla Müstecaplıoğlu ve Müge Baltacı röportajlarını paylaşmıştık. Bu ayki konuğumuz ise Natuva Kokulu Üzüm markasıyla 2023 yılında Türkiye’nin Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi kategorisinde ödül kazanmayı başaran Kübra Yurtsever Kargı…

“Karadeniz üzümü ile eşimin anneannesinin yaptığı meyve sularıyla tanıştım.”

Kübra Yurtsever Kargı

Merhaba Kübra Hanım, Natuva Kokulu Üzüm markası nasıl doğdu?

Uluslararası bir firmanın pazarlama yönetiminde çalıştığım kurumsal hayatımın son yılında pazarlama stratejisi hazırlarken yeni işler üretmek konusunda faaliyete geçmek ve daha özgür bir yolculuk için sektörden ayrılmak; kısacası yeni bir sektöre geçmek için adımlar atmak istiyordum.  

Sekiz yıl çok severek çalıştığım kurumsal hayattan edindiğim tecrübelerimle sosyal alanlarda da fayda sağlayacağım işlere yönelmek istiyordum. Bu tutkuyla önce kendi isteğimle işimden ayrıldım. İki ay kadar kısa bir süre sonra da katıldığım bir girişimcilik eğitimiyle yeni ve farklı bir şeyler üreterek

çevreme sağlamak istediğim fayda odağındaki hayat amacımla, eşimin ailesinin yaptığı ve aromasını çok beğendiğim kokulu üzüm sularını araştırmaya başladım.  

Karadeniz Teknik Üniversitesinde okumama ve öğrenci kulüpleriyle aktif bir öğrencilik dönemi geçirmeme rağmen Karadeniz Üzümü (isabella, kokulu üzümün) ile evlendikten sonra eşimin anneannesinin yaptığı meyve suları ile tanışmıştım. Kısa sürede gıda ürünlerinin üretimi ve markalaştırması ile insan ve doğa sağlığına fayda sağlayacak yeni bir hikaye yazmaya karar verdim. Karadeniz’de saklı kalan, katma değerli üretimi ile arzı olmayan çok lezzetli ve aroması ile fark yaratan bir meyveyi  birbirinden çeşitli ürünleri ile tüm Türkiye’ye sunmak istiyordum. Marka stratejimizi belirledim… 

2021 yılı Ocak ayında da Ankara’dan Trabzon’a gelerek bölgede saklı kalan bu değeri gün yüzüne çıkartmak için insanlarla bir araya gelmeye ve katma değerli üretimi ve ürün reçeteleri için çalışmalarıma başladım. Şu an; her gün yeni bir şey öğrendiğim, birçok destek ve eğitimle yolculuğumuzu geliştirdiğim, ürettiklerimi kendine özgü markalaşan bir değerle tüm Türkiye’den insanlara ulaştırdığım bir dönemdeyim. Öğrendiklerimi paylaşarak başka insanların gelişimine de fayda sağladığım, çok zorlu olsa da özgür ve yeniliklerle dolu iş birlikçi ve sürekli gelişen, kendime ve çevreme fayda sağlayacağıma çok inandığım bir girişimcilik yolculuğundayım. 

Kurumsal hayatta planladığım kariyerimde rotayı kendi işimi kurmaya çevireceğimi hiç tahmin etmiyordum. Şu an tanıştığım insanları düşünüyorum da iyi ki yeni bir şeyler yapmak ve daha büyük bir aile olmak istemenin kararlılığı ile harekete geçmiş ve bu yolculuğu başlatmaya cesaret etmişim.

Kokulu üzüm ürününden biraz bahseder misiniz? Nerelerde kullanılabiliyor?

Kokulu üzüm (isabella, kara üzüm, ilaç üzüm, çilek üzüm), kendine has aromasıyla ve şifasıyla fark yaratan bir lezzet. Sinop’tan Artvin’e kadar Karadeniz bölgesinde endemik olarak yetişiyor. 

Dayanıklı ve güçlü bir bitki. Ve ne yazık ki günümüzde ekonomiye katılmamış bir değerdi. NATUVA ile bunu nasıl başaracağımızı anlatıyoruz. 

Eskiden sadece Trabzon’da 1200 adet bağı olsa da bölgeye çay, fındık ve mısırın gelmesiyle üretimi yok denecek kadar azalmış. Günümüzde her hane önünde bir asma mevcut. Bazı kadınlar kokulu üzümü sadece kendi evleri için taze meyve, pekmez, üzüm suyu ve köme olarak değerlendiriyor. Birçok kişi ise üzümlerini değerlendirmeyerek kesmeyi düşünüyor. 

Kokulu üzümün bölgede modern bir bağı olmadığı için çoğu kök, ağaç dallarına sarılmış ve toplanması mümkün olmadığı için ağaçlarda çürüyor. Bunları araştırdığımda kokulu üzümü bölgede tekrar hak ettikleri bağlarına kavuşturmayı ve katma değerli üretimiyle doğaya, sağlığa ve insana iyi gelmeyi hayal ettim. 

Natuva markasıyla şef restoranlarında ve niş marketlerde gurme lezzetlere eşlik eden, kendilerine has lezzette reçeteleri ile meyve suyu, marmelat, sirke, koruk turşusu, koruk ekşisi, salamura yaprak, pepeçura, karışık meyve suyu (mor meyveler), kokulu üzümlü fındıklı şeker ilavesiz çikolata ve pepeçura yapımında kullanılması için ata tohumlarından elde edilen mısır unu üretiyor ve tüm Türkiye’ye sunuyoruz.

“Üç yıldır bölgeden 30 tona yakın kokulu üzüm topladık.”

kübra yurtsever kargı

Bir bölgenin ekonomik sürdürülebilirliğini sağlamak için yerel üretim son derece önemli. Natuva Kokulu Üzüm markası bölgenin ekonomisinde nasıl bir etki yarattı?

Genel olarak üzüm, çok bereketli bir meyve… Güzellik, sağlık, can ve hatta aşk sembolü… Ben de böylesine güzel bir gıdanın Karadeniz’de gün yüzünde olmayan bir çeşidini fark etmişken onu daha iyi tanımak ve tanıtmak istedim. 

Meyve suyunun lezzetine çok inanıyordum. Bölge halkı tarafından şifa kaynağı olan ve ‘İlaç Üzüm’ olarak da adlandırılan kokulu üzümün insanlara ve çevreye nasıl iyi geleceğini merak ediyordum. Bu yüzden Trabzon Maçka’da yaşayan eşimin anneannesinden ve Karadenizli kadınlardan geleneksel lezzetlerini öğrenmek, kokulu üzümü yeni lezzetleri ile çeşitlendirmek, katkısız üretimini belgelendirerek, modern ve şık sunumları ile markalaştırmak istedim. 

Kokulu üzümlü lezzetleri; sağlıklı yaşamı önemseyen, kendisi ve ailesi için yeni ve katkısız lezzetler arayan, gurme tarifler hazırlayan, kültürel lezzetleri merak eden ve sağlıkları için şifa bulmak isteyen insanlarla buluşturarak NATUVA’nın onlara çok iyi gelmesini hayal ediyorum. Bu yüzden yıl içerisinde çok büyük emekle hazırlanarak 2021 Aralık ayında yedi ton kokulu üzümden yedi çeşit (meyve suyu, marmelat, sirke, koruk turşusu, koruk ekşisi, salamura yaprak, dondurulmuş kokulu üzüm) ve 17.500 adet ürünle yola çıktık. NATUVA olarak hangi ürünleri ürettiğimizle birlikte, kokulu üzümün birbirinden çeşitli ürünlerini kendi coğrafyasında neden ürettiğimizi yeni ailelerimizle paylaşmaya başladık. 

Üç yıldır bölgeden 30 tona yakın kokulu üzüm topladık, bu sayede bölge insanının ekonomisine katkı sağlamış olduk. 2023 yılı itibarıyla 13 çeşit ve 50.000’den fazla ürün üreterek şu an altı kadına istihdam sağladığımız üretim kapasitemizi artan taleple birlikte çeşitlendiriyor ve büyütüyoruz.

“Kadın kadına bir olmaya ve keşfettiklerimizi özgürce üretmeye devam etmek istiyoruz.”

navuta üzüm

Garanti BBVA’nın 17 yıldır düzenlediği Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda, Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi ödülünü aldınız. Birbirinden değerli girişimlerin yarıştığı bir platformda ödüle uzanmak nasıl bir duygu?

Ödülümüz sayesinde girişimimizin üçüncü yılında Karadeniz hazinesi kokulu üzümden ürettiklerimizi şimdi daha çok kişiyle paylaşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sürekli fark yaratmaya, çok çalışmaya, kadın kadına bir olmaya ve keşfettiklerimizi özgürce üretmeye devam etmek istiyoruz. Bunları yaptıkça biz kadınları kimse tutamaz; bunu ödülümüzü alırken çok daha iyi hissettik. 

Karadeniz üzümünün muhteşem lezzeti ile ürettiklerimizi deneyerek bu değere eşlik eden, muhteşem yorumlarıyla bizi hep heyecanlandıran, emeğimizin yanında olan insanlara Türkiye’nin Yöresinde Sürdürülebilir Fark Yaratan Kadın Girişimcisi ödülümüzle bir kez daha teşekkür ettik. Bu organizasyonla amacımıza inanların sayısını daha da artırdık. Emeğimizi muhteşem bir deneyimle taçlandırdığımız için çok şanlı ve daha cesaretli hissediyoruz.

Birbirimize cesaret veren bu gecedeki birbirinden muhteşem kadın girişimcileri, yolculuğumuza inanan insanların muhteşem bakışlarını hiç unutmayacak, daha kararlı, daha cesaretli, daha ikna edici olarak ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.

Yarışma sonrası hayatınızda neler değişti? Yarışmanın size ve iş hayatınıza etkisi ne oldu?

Yarışma sonrasında aldığımız ödül, 2023 dönemi üretim ihtiyaçlarımıza güzel bir katkı sağladı. Kazandığımız, KAGİDER üyeliği ile gelişimimize fayda sağlayan eğitimlere katılma fırsatı yakalarken, kaliteli bir network’e daha sahip olduk. Bu sayede çeşitli iş birlikleri ile yolculuğumuzu geliştirmeye devam ediyoruz. Ödülümüzle fark edilirken marka bilinirliğimizi artıran, hikayemizi anlatan röportajlarla markamızı daha fazla kişiye anlatma fırsatı yakaladık. Tabii ki biz ve bizim gibi genç kadınlar daha da cesaretlendik.

Natuva Kokulu Üzüm markasının gelecek hedefi nedir?

Hedefimiz, bölgede kokulu üzüm üretimini artırarak çok daha çeşitli ve sağlıklı gıda ürünleri üretmek. Bu ürünler için ar-ge çalışmaları yapıyoruz. Ürünlerimizin test ve analiz süreçleri ile ilgili laboratuvarların, üniversite hocalarımızın, alanında uzman gıda mühendislerinin ve ürün çeşitliliğimize benzer katkısız gıda üretimi yapan markaların kapılarını çalıyoruz. 

Kokulu üzümlü lezzetlerimizi natuva.com.tr sitesinde, @natuvakokuluzum adresinde ve dijital mağazalarımızda tüm Türkiye’de ulaşılabilir kıldık. Önümüzdeki süreçte, Karadeniz Bölgesi’nde sözleşmeli üretici modelinde kurmaya başladığımız yaklaşık 20 dönüm örnek bağı ile üretimi artırarak çeşitli ürünlerimizi de dünyaya ulaşılabilir kılmak istiyoruz. 

NATUVA ile ilk beş yıl içinde hedefimiz, sadece Karadeniz bölgesinde saklı kalan şifa ve doğal enerji kaynağı kokulu üzümün çeşitli ürünlerine odaklanmak… Bahçelerimizin verimliliğe ulaşması ile birlikte (2025’te) ihracata başlamak da bir diğer amacımız.  

İlerleyen yıllarda ise üretim kapasitemizi artırarak Karadeniz’de saklı kalan ve sağlığa faydaları ile bilinen diğer meyve ve bitkileri ve birbirinden çeşitli otları keşfetmeyi onları da NATUVA’nın katma değerli üretimine dahil etmeyi planlıyoruz. Sürdürülebilir olarak, eşsiz ve katkısız lezzetlerini modern ve şık sunumları ile insanlara ulaşılabilir kılmayı ve bölgesinde saklı kalan bu değerlerin ekonomiye katılarak gün yüzüne olmasını hedefliyoruz.