Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Sonbahar Hobi Önerileri

Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Sonbahar Hobi Önerileri

Kızıla çalan ağaçlar… Sarı ve turuncunun her tonunu görebileceğiniz bir bitki örtüsü. İşte karşınızda ekim. Melankolik ama muhteşem bir sonbahar ayı. Peki bu sonbahar aylarında keyfimize keyif katacak birçok etkinlik gerçekleştirebiliriz ancak bizim için önemli olan ekolojiye zarar vermeyen, doğal hayatı koruyan ve sürdürülebilir aktiviteler içinde olmak. O halde bizi ve dünyamızı iyileştirebilecek sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri listemize birlikte bakalım. 

El Emeği Göz Nuru Ürünler Üretin

Sürdürülebilir çevre dostu hobi önerileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Örgü örmek

Fotoğraf: Miriam-Alonso

Sürdürülebilir modanın önemli bir unsuru olan el emeği göz nuru ürünler örmeye ve üretmeye başlamak, sürdürülebilir bir hobi edinmek için güzel bir adım olabilir. Özellikle havaların soğumaya başlaması ile daha yerleşik bir düzene geçiyoruz. Evinizin rahat ortamında çeşitli el işleri ile uğraşmak son derece keyifli olmaz mı? Örneğin maskenizi kendiniz üretebilir, tekstil ürünleri örebilir, amigurumi bebekler hazırlayabilir ya da çocuklarınızın okul ihtiyaçları için keçelerden kalem kutusu ve mini çantalar yapabilirsiniz.

Balkon ve Teraslarınızda Mevsime Uygun Düzenlemeler Yapın

Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Sonbahar Hobi Önerileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Yaşam alanlarınızda düzenleme yapın

Fotoğraf: Ylanite Koppens

Bu melankolik havaların psikolojinizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermeyin. Aksine şahane sonbaharın tadını çıkarın. Yaşadığınız alana ruh katmak için bazı küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Balkon veya teraslarınızı sonbahar konseptine uygun dekore edebilir, bal kabakları ile süsleme yapabilir, minderlerin rengini hardal, turuncu, kızıl tonları ile değiştirebilirsiniz. Işıklandırmalarınızı daha loş tutabilirsiniz.

Kitap Okuyun

Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Sonbahar Hobi Önerileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Kitap okuyun

Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Bombardıman şeklinde gelen enformasyon kirliliğinin dışında kalmanız mümkün. Bunun için sonbahar hobi önerileri arasında öne çıkan ve tüm yıl uygulayabileceğiniz bir yöntem var; Kitap okumak! Sadece uyumak için değil esas uyanmak için kitap okumak, sonbahar aylarına ayrı bir yakışıyor.

Sürdürülebilir Yaşam İçin Bisiklet Kullanın

Sonbahar hobi önerileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Bisiklet sürmek

Yaşadığınız yerin bisiklet rotalarını belirleyin. Birçok işinizi halletmek için bisiklet ile ulaşımı tercih edebileceğinizi unutmayın. Ayrıca spor sizin için asla vazgeçemeyeceğiniz bir alan ise spor için bisiklet kullanmak da çok iyi bir seçim. O halde daha fazla vakit kaybetmeyin ve yola çıkın. Karbon ayak izi neredeyse sıfır olan bu ulaşım şekli, size hem sağlıklı bir dünyanın kapısını aralıyor, hem de en sürdürülebilir aktivitelerinizden biri oluyor.

Trekking Turlarına Katılın

Sürdürülebilir sonbahar hobileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Trekking turlarına katılmak

Fotoğraf: Karolina

Henüz kış gelmemiş ve bunaltıcı sıcaklar etkisini kaybetmişken doğa ile baş başa kalıp trekking yapmak için ekim harika bir ay. Ulaşım araçlarının yaydığı karbon salınımından uzak, sadece yürüme üzerine dayalı bir aktivite olan trekking, tamamen sürdürülebilir bir ruha sahip. Kendinizi bırakın ve doğanın sesini dinleyin. Bakalım size neler anlatacak?

Doğayı Resmedin, Fotoğraf Çekin

Sürdürülebilir sonbahar hobileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Fotoğraf çekmek

Fotoğraf: David Bartus

Söz konusu ekim ayı ise hepimizin içinden bir sanatçı çıkabilir. Sonbahar aylarının güzelliği ve göz alıcı manzaraları size ilham verebilir. Böyle bir hissiyat içindeyseniz duygularınıza ket vurmayın. Bir göl kenarına gidin, ormanda vakit geçirin, piknik yapın. Tabii tuvaliniz, boyalarınız ve fotoğraf makineniz yanınızda olsun. Uygun konuma geçin ve kolları sıvayın. İlginiz var ama pratiğiniz yoksa bir resim ya da fotoğraf kursuna yazılarak, bir ömür keyifle yapabileceğiniz sürdürülebilir bir hobi edinin. 

Sürdürülebilirlik ve Ekoloji Üzerine Çekilen Belgeselleri İzleyin

Sonbahar hobi önerileri arasında evimizde yapabileceğimiz neler var diye düşünüyorsanız, işte bu bölüm sizin için. Doğamız artık kırmızı alarm verilmiş durumda. Ekolojik farkındalık düzeyini artırmak için haftanın belirli günlerini belgesel izlemeye ayırabilir, daha sorumlu ve daha bilinçli hareket edebilirsiniz. 

STK’ların Doğayla İlgili Yürüttüğü Aktivite ve Kampanyaların Destekçisi Olun 

Doğa ve çevre için bir şeyler yapmaktan daha güzel bir hobi olabilir mi? Hayır dediğinizi duyar gibiyiz. Çevre dostu hobi arayışındaysanız doğa için, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için hazırlanan ciddi oluşumlara destek verebilir, varlığınızla organizasyonlara güç katmayı seçebilirsiniz.

Bonus: Yaşadığınız Çevrenin Sonbahar Gönüllüsü Olun

Sürdürülebilir ve Çevre Dostu Sonbahar Hobi Önerileri
Sürdürülebilir ve çevre dostu sonbahar hobi önerileri: Yaşadığınız çevrenin sonbahar gönüllüsü olun

Fotoğraf: Scott Webb

İşte size kendinizi harika hissettirecek bir fikir. Hem de çevreye katkısı büyük. Oturduğunuz mahalle, semt ya da sokağın sakinleri ile görüşerek bir gönüllü tayfası oluşturabilir, özellikle ekibe çocukların dahil olmasını sağlayabilirsiniz. 

Bu gönüllü ve duyarlı ekiple çevrenizdeki park ve dinlenme alanlarının temiz tutulmasını sağlayabilir, mevsim kaynaklı yere düşen yaprakları toplayabilir, sokaklardaki atıkları toplayabilir, çöp ayrıştırma bilincine dikkat ederek geri dönüşüme destek verebilirsiniz. Evet! Bu iş belediyelerin görevi olabilir ancak rutin kamu hizmetinin çoğu zaman yeterli gelmediği aşikar. Bireysel sorumluluk almadığımız sürece dünyamızı iyileştirmemiz mümkün değil!

Gün geçtikçe iyileşen bir dünya dileğiyle…

Kapak Fotoğrafı: Rula Sibai