İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023

İstanbul’un En İyi Hobi Bahçeleri – 2023

Doğaya duyduğumuz özlem, büyük kentlerde daha çok kendini gösteriyor. İstediğimiz zaman kendimizi yeşil bir alanda bulmak veya toprakla ilgilenmek çok da kolay olmuyor. Bu gibi durumlarda şehrin hemen içerisinde imdadımıza yetişen ve günden güne popülerleşen bir çözüm mevcut: İstanbul hobi bahçeleri… 

İstanbul Hobi Bahçesi Önerileri

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Francesco Gallarotti

Kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmek ve ailenizle toprakla iç içe bir hafta sonu geçirmek için İstanbul hobi bahçesi kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Neredeyse İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşılabilen hobi bahçeleri nerelerde ve size en uygun olan seçenek hangisi gelin birlikte bakalım. 

Beykoz Belediyesi Hobi Bahçesi

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Beykoz Belediyesi

Kiralık hobi bahçeleri arasında en uygun olanlarının belediyelere ait olduğunu söylemekte fayda var. Eğer Anadolu Yakası’nda oturuyorsanız Beykoz Belediyesi tarafından hazırlanan hobi bahçelerinden yararlanabilirsiniz. 20 dönüm bir alan üzerine kurulan ve 100 parselden oluşan hobi bahçelerinde, her parsel için 50 metrekare ayrılmış durumda. Cüzi bir ücretle 2 yıllığına kiralayabildiğiniz bahçeler için Beykoz Belediyesine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bahçeler; Çubuklu mahallesi, Kiremitdere caddesi üzerinde yer alıyor. 

Arnavutköy Belediyesi Hobi Bahçesi

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Arnavutköy Belediyesi

78 metrekarelik 200 hobi bahçesi ile Avrupa Yakası’nda İstanbullular için bir kaçış alanı sunan Arnavutköy Belediyesi, ailelerin birlikte keyifli zaman geçirmesi için her şeyi düşünmüş. Sazlıbosna Mahallesi Hadımköy Yolu Caddesi üzerinde yer alan hobi bahçesinde çocuk oyun alanları, kafeterya ve çay bahçesi de bulunuyor. Siz gidemediğiniz zaman bahçenizle ilgilenecek personeli de tahsis eden belediye, cüzi bir ücret karşılığında sulama ve çapa hizmeti de sunuyor. Hobi bahçesine sahip olmak için elbette belediyeye başvurmak gerekiyor ve web sitesinde tesisle ilgili ayrıntılı bilgiler sunuluyor. 

Sultangazi Belediyesi Hobi Bahçesi

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Sultangazi Belediyesi

Mimar Sinan Şehir Ormanı’nda yer alan hobi bahçeleri, Sultangazi Belediyesi tarafından kullanıma sunuluyor. 12 tanesi seralı olmak üzere toplam 56 bahçenin bulunduğu alanda damla sulama yapmak için uygun altyapı da mevcut. Her yıl başvuru için belediyenin web sitesinde yapılan duyuruların takip edilmesi ve gerekli şartların karşılandığından emin olunması gerekiyor. Belediye, düzenli kullanıma önem verdiği için bahçe ile ilgilenilmediğinde sözleşmeyi iptal etme hakkını da saklı tutuyor.

Cavidan Hanım Çiftliği

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Aaron Burden

Özel bir işletme olan Cavidan Hanım Çiftliği, size isterseniz kulübeli isterseniz de kulübesiz tarla kiralama imkanı sunuyor. Sürdürülebilirliğe oldukça önem veren bahçe işletmesi, ekim sırasında kimyasal gübre veya zirai tarım ilacı kullanımına izin vermiyor. Eğer dilerseniz ek bir ücret karşılığında tesis size gübre, çit, tohum veya fide desteği de sunuyor. Hobi bahçesi fiyatları da işletmenin web sitesinde güncel olarak veriliyor. 

Pendik’te Kurtdoğmuş Köyü Yolu, Lale Çiçeği Sokak’ta bulunan işletmede, hobi bahçeleri dışında bahçe sahiplerinin kullanabileceği bir piknik alanı da mevcut. Ziyaretçiler bu alanda başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde mangal yakabiliyor ve ailece vakit geçirebiliyor. 

Beylikdüzü Belediyesi Hobi Bahçesi

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Beylikdüzü Belediyesi

İstanbul hobi bahçeleri arasında ücretsiz sunulması ile dikkat çeken Beylikdüzü Belediyesi Hobi Bahçeleri, 2018 yılından beri yalnızca ilçede ikamet edenlerin hizmetine sunuluyor. 15 metrekarelik 133 adet hobi bahçesinin kullanımı için her yıl başvurular toplanıyor ve çekiliş yapılıyor. Çekiliş sonucu hak kazandığınız hobi bahçesi ile ilgilenmezseniz belediye tarafından sözleşmeniz iptal edilebiliyor ve yedek isimlere devredilebiliyor. 

Dereağzı mahallesinde yer alan hobi bahçelerinden birinde bir yıl süreyle ekim yapmak için belediyenin web sitesi üzerinden duyuruları takip edebilirsiniz. 

İmrahor Bostanı

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023

Üsküdar’ın tam merkezinde Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi’nde bulunan bostan, 2017 yılından beri hobi bahçesiyle uğraşmak isteyenlerin hizmetine sunuluyor. Üsküdar Belediyesine ait olan bostanda bir kuyu ve aromatik bitki alanları bulunuyor. Mevsimler ürünler yetiştirmek için oldukça elverişli olan bahçe, kolay ulaşılabilir bir noktada olmasıyla da dikkat çekiyor. 

Meşelidere Hobi Bahçesi

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023

Şile’de bulunan tesis, kiralanabilen hobi bahçelerinin yanı sıra eğitimler ve atölyeler de sunuyor. 36 ve 54 metrekarelik parsellere ayrılmış alanlarda, sulama için gerekli altyapı da mevcut. Ayrıca ortak piknik ve dinlenme alanları bulunan tesiste aileler sakin bir hafta sonu geçirebiliyor. Meşe ormanları ile çevrili bahçede sebzelerinizi ektikten sonra güzel bir doğa yürüyüşüne çıkabilir veya organik tarımın inceliklerini öğrenebileceğiniz eğitimlere katılabilirsiniz. 

Detaylı bilgi almak ve bahçenizi kiralamak içinse tesisin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Kuzguncuk Bostanı 

İstanbul'un En İyi Hobi Bahçeleri - 2023
Fotoğraf: Üsküdar Belediyesi

Kuzguncuk’ta yaşayan bir tanıdığınız varsa sık sık bostana gittiğini duyabilirsiniz. Nedir bu bostan diye aklınızdan geçirirseniz, burasının sadece bir İstanbul hobi bahçesi olmadığını ve Kuzguncuk halkı için bir yaşam alanı olarak görüldüğünü söyleyebiliriz. Söylentiye göre bu alan, İlya adında bir Rum’a aitmiş. Varisi olmadığı için İlya öldüğünde bostan boş kalmış. Buraya farklı inşaatlar yapılmak istense de Kuzguncuk haklı bostanımızı betonlaştırmayız demiş ve bu alana sahip çıkmış. İlya’nın Bostanı olarak da anılan bölge nihayetinde Üsküdar Belediyesi tarafından kiralanmış ve halkın kullanımına sunulmuş.

Her yıl çekiliş ile 50 parsel Kuzguncuklulara veriliyor ve ekim yapmaları sağlanıyor. Alanda yer alan 65 parsel ise okullar ve bilgi evleri tarafından kullanılıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Paige Cody