Şehrin İçerisinde Bir Nefes: Hobi Bahçesi

Şehrin İçerisinde Bir Nefes: Hobi Bahçesi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

İçimizde bir yer doğa ile olan bağını asla koparmıyor. Modern hayata uyum sağlasak da evlerimizi çiçeklerle süslüyor, balkon bahçeciliği ile kendi sebzelerimizi yetiştirmeyi sürdürüyoruz. Tüm bunları yaparken keşke daha büyük bir alanımız olsa diye düşündüğümüzde ise hobi bahçeleri imdadımıza koşuyor. Son yıllarda sıkça duyduğumuz hobi bahçesi nedir birlikte bakalım.

Hobi Bahçesi Nedir? 

hobi bahçesi

Hobi bahçeleri ülkemiz için yeni bir kavram olsa da aslında tarihi çok daha eskiye dayanıyor. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan hobi bahçeleri, Birinci Dünya Savaşı sırasında insanların üretime katılması için düşünülmüş. Dönemin zor şartlarının üstesinden gelmek için halkın kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmesi planlanmış. Daha sonra Almanya’da Doktor Daniel Paul Schreber tarafından çocuklar için oyun alanı olarak bu bahçeler kullanılmış.

Günümüzde ise özellikle şehirlerde yaygınlaşmaya başlayan hobi bahçeleri, hem organik tarım yapmak isteyen hem de stresli hayatlarında bir molaya ihtiyacı olanların ilgisini çekiyor. Hani büyüklerimiz sinirli olduğumuzda biraz toprağa basman gerek der ya işte hobi bahçeleri bu nedenle aslında bir meditasyon zamanı olarak da değerlendirilebilir. 

Temel olarak hobi bahçeleri, belirli metrekarelere bölünmüş ve üzerinde küçük kulübeleri olan alanlar olarak tanımlanabilir. Bahçeyle ilgilendiğiniz sırada giyeceğiniz kıyafetler, tohumlar ve gereçleri bu alanda güvenle saklayabilirsiniz. Bu sayede sebze veya meyvelerinizi yetiştirirken zahmete girmeniz ve yük taşımanız gerekmez.

Hobi Bahçesi Nerede Bulunur?

sebzeler hobi bahçesi

Başta İstanbul olmak üzere tüm büyükşehirlerde hobi bahçeleri yaygınlaşmaya başladı. Özellikle belediyeler tarafından uygun alanların düzenlenemesi ile oluşturulan hobi bahçelerinin sayısı, özel işletmelerin de dahil olmasıyla arttı. Tarım için uygun arsası bulunan kişiler, bu alanı belirli metrekarelere bölerek ve gerekli izinleri alarak hobi bahçeleri oluşturabiliyor.

Yetiştiricilik yapmak isteyenlerin aklına ilk takılan ise hobi bahçesi nasıl alınır sorusu oluyor. Elbette yüksek bir bütçe ayırıp şehre yakın bir bölgede kendiniz için bir arsa alabilir ve burayı bir ekim alanına dönüştürebilirsiniz. Fakat belediyeler veya kişiler tarafından hobi bahçeleri kiralama yöntemi ile kullanılabiliyor. 

Hobi Bahçesi Fiyatları

tarım

Hobi bahçeleri, büyüklüklerine ve verilen hizmete göre farklı fiyat politikaları ile kiralanıyor. Bazı bahçeler ücretsiz sulama ve çapalama hizmetleri sunarken, bazıları siz orada olmadığınızda bahçeniz ile ilgilenmek için ücret alıyor. Oldukça cüzi olan bu fiyatlar, yoğun olduğunuz zamanlarda bitkilerinizin bakımsız kalmamasını sağlıyor.

Şimdi gelelim asıl merak ettiniz konuya. Bir hobi bahçesi kiralamak ne kadar? Aslında bu sorunun tam bir cevabı yok. Çünkü belediye veya özel işletme olması, şehre uzaklığı, sunulan hizmetler ve bahçe metrekaresine göre hobi bahçesi fiyatları değişebiliyor. Fakat genel olarak 1000-1500 TL gibi fiyatlara hobi bahçeleri bulunabiliyor. 

Hobi Bahçesi Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir şeyler ekmek için toprağın verimli olması oldukça önemli. Kendiniz için bir arsa alıyorsanız bunu dikkate almanız gerekiyor. Fakat hobi bahçeleri sizin için bu sorunu ortadan kaldırıyor. Her bahçe, ekim için uygun toprağa sahip. Peki bunun dışında nelere dikkat etmeniz gerekiyor? 

  • Hobi bahçesi için ayırabileceğiniz zamanı göz önünde bulundurun. Ektiğiniz şey ne olursa olsun yetiştiricilik için zamana ve emeğe ihtiyaç olduğunu unutmayın.
  • Bütçenizi iyi belirleyin. Yalnızca bir hobi bahçesi kiralamak yetiştiricilik için yeterli değil. Her zaman göz önünde bulundurmadığınız ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. 
  • Hobi bahçenizin fiyatı kadar kolay ulaşılabilir olması da oldukça önemli. Eğer özel aracınız yoksa toplu taşımalarla rahatça ulaşabileceğiniz bir hobi bahçesi edinin.
  • Hobi bahçelerinin izne tabi olduğunu unutmayın. Eğer hobi bahçenizi özel bir işletmeden kiralıyorsanız yasalara uygun olarak düzenlendiğinden emin olun.