Sahibinden.com "İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı" Raporu Yayımlandı

Sahibinden.com “İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı” Raporu Yayımlandı

Türkiye’nin en önde gelen internet alışverişi ve ikinci el satış platformlarından olan sahibinden.com, bu yıl üçüncüsünü hazırladığı İkinci Elin Sürdürülebilirlğe Katkısı raporunu yayımladı.

Tüketim ekonomisinin karşısıdna önemli bir alternatif olarak öne çıkan ikinci el alışverişin çevre ve iklim değişikliği perspektifinde incelendiği rapor, Türkiye’deki kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları ile ilgili önemli verilere sahip.

Döngüsel Ekonominin Faydası Metriklerle Göz Önüne Serildi

Sahibinden.com "İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı" Raporu Yayımlandı
Fotoğraf: Unsplash | QuackyMcduck

İklim aktivistleri ve bilim insanları tarafından tüketim çılgınlığına karşı doğayı korumamız için yegane çözümlerden biri olarak görülen döngüsel ekonomi, eşya ve ürünlerin tekrar tekrar kullanılarak düzenli bir şekilde ekonomik döngüye katılmasını içeriyor.

Döngüsel ekonomi yalnızca geri dönüşüm ile sağlanmıyor. Aynı zamanda ikinci el alım-satım işlemlerinin yaygınlaşması ve eşyaların daha uzun süre boyunca kişiler tarafından kullanılması, döngüsel ekonominin en önemli yapıtaşlarından biri.

Ülkemizde ikinci el alışveriş denildiğinde ilk akla gelen şirketlerden biri olan sahibinden.com’un İsveç merkezli araştırma kurumu IVL iş birliği ile hazırladığı rapor, kullanıcıların 2022 yılı içerisinde yaptıkları alışverişler neticesinde tasarruf edilen karbondioksit oranlarını ortaya koyuyor.

Sahibinden.com "İkinci Elin Sürdürülebilirliğe Katkısı" Raporu Yayımlandı

Ev elektroniğinden vasıta ve saatlere kadar toplamda 24 ayrı kategori ve 206 alt kategorinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkan verilere göre sahibinden.com kullanıcıları, 2022 yılı içerisinde 10,6 milyon ton karbondioksit salımının önüne geçti.

Ayrıca elde edilen veriler ışığında 172 bin ton plastik, 617 bin ton yeni çelik ve 116 bin ton alüminyum üretiminin engellendiği belirtiliyor.

Raporun formülü ise ürünlerin yeniden üretilmesi sırasında lojistik faaliyetler, hammadde tüketimi ve atık üretimi kaynaklı olarak ortaya çıkan metriklerin, IVL veri tabanından elde edilen karbondioksit değerleri çerçevesinde yeniden işlenmesiyle ortaya çıktı. Ayrıca sahibinden.com üzerinde “satıldı” olarak beyan edilen ürünlerin ortalama karbon ayak izi değerleri de tespit edilerek hesaplamalara dahil edildi.

Rapor hakkında daha fazla bilgi almak ve karşılaştırma yapmak için: Buraya tıklayın!