Mutlaka İzlemeniz Gereken Sürdürülebilirlik Belgeselleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken Sürdürülebilirlik Belgeselleri

Dünyadaki tüm canlılar birbirine bağlı… Bu nedenle sürdürülebilir ve birbirimizle dost bir hayat sürmeliyiz. Bunu en iyi anlamamızı sağlayan şeyler ise genellikle görmediğimiz yerlerle ilgili anlatılan hikayeler, diğer bir deyişle sürdürülebilirlik belgeselleri oluyor. 

Nereden başlayacağınıza ve ne izleyeceğinize karar veremiyorsanız listemize göz atabilirsiniz… 

Sürdürülebilirlikle İlgili En İyi Belgeseller

Mutlaka İzlemeniz Gereken Sürdürülebilirlik Belgeselleri

Fotoğraf: Photo Boards

Hayatımızı değiştirmek ve doğa dostu bir yaşam sürmek için ihtiyacımız olan ilham için sadece birkaç saatimizi ayırmamız yeterli olabilir. Yaşadığımız gezegene bakış açımızı değiştirecek sürdürülebilirlikle ilgili en iyi belgeseller listemiz karşınızda… 

Demain (Tomorrow) (2015) | IMDB: 7.9 

“Büyümek için küçük adımlarla başlayın, gelecek nesiller için bir hikaye yazın.” sloganıyla ortaya çıkan Tomorrow, yarın için kurulan felaket senaryolarına yer vermiyor. Bunları zaten biliyoruz ama ne yapabiliriz diyen sürdürülebilirlik belgeseli, çözümün bir parçası olmayı hedefliyor ve neler yapabileceğimize odaklanıyor. Tarım, enerji, ekonomi ve eğitim konularında yaratıcı çözümlere parmak basıyor. 

Waste Land (2010) IMDB: 7.8 

Pasifik Çöp Adası’nı duymuşsunuzdur. Peki, dünyanın en büyük çöp sahası Jardim Gramacho’yu hiç duydunuz mu? Rio de Janeiro’da yer alan bu bölgede, kadın ve erkekler yaşamak için bu çöpleri eliyorlar. Geri dönüştürülebilir malzemeleri toplamak için yapılan bu eleme sonucu elde edilen çöpler, sanatçı Vik Muniz iş birliği ile bir sanata dönüşüyor. Bu dikkat çekici dönüşüm yolcununun yanı sıra bölgedeki insanların yaşamı ve ürettiğimiz çöplerin büyüklüğü de gözler önüne seriliyor. 

The True Cost (2015) | IMDB: 7.7

Bir tişört almak için ne kadar ödüyorsunuz? Peki, bu tişörtün aslında gerçek bedelinin ne olduğunu biliyor musunuz? 

The True Cost, moda endüstrisini ele alan bir belgesel. Sürdürülebilir moda anlayışının dışında kalan ve tüm dünyada önemli bir yeri olan giyim sektörü, aslında çevremize çok büyük zarar veriyor. “Peki, bu maliyeti kim ödeyecek?” sorusunu da soran belgesel, dünyanın birçok yerinde çarpıcı röportajlarla moda ile ilgili bilmediklerimizi bize aktarıyor. 

The Cove (2009) | IMDB: 8.4 

Ünlü yunus eğitmeni Ric O’Barry bir grup aktivistle birlikte Japonya’nın Taiji kasabasına doğru yola çıkıyor. Amaçları ise burada yaşanan yunus katliamını engellemek. Bu bölgede gerçekleştirilen avlanma ve insan sağlığını tehdit eden tüm unsurları ortaya çıkarmak için yola çıkan O’Barry, hazırladığı sürdürülebilirlik belgeseli ile oldukça çarpıcı bir istismarı gözler önüne seriyor. 

Final Straw: Food, Earth, Happiness (2015) | IMDB: 7.6 

Gıda ve sürdürülebilirlik konularına eğilen belgesel, izleyiciyi Kore, Japonya ve Amerika’ya götürüyor. Masanobu Fukuoka’nın The One Straw Revolution kitabından ilham alınarak hazırlanan yapım, gıdanın yolculuğunu basit ve sanatsal bir dille anlatıyor. 

The 11th Hour (2007) | IMDB: 7.2 

Sürdürülebilirlik belgeselleri listemizde sırada yayınlandığı sene oldukça ses getiren bir yapım var. Anlatıcılığını, doğa dostu yaklaşımını çok iyi bildiğimiz Leonardo DiCaprio’nun üstlendiği belgesel, insanlığın kendi yaşamını yok ediş hikayesini anlatıyor. Küresel ısıtma, nesli yok olan türler, açlık, aşırı iklim olayları ve kuraklık gibi konulara mercek tutarken ekosisteme verilen zararları da çarpıcı bir şekilde aktarmayı başarıyor. 

Minimalism: A Documentary About the Important Things (2015) | IMDB: 6.6 

“Less is More” yani az aslında çoktur. Minimalizm felsefesinin yapı taşı olan bu söz, aslında bu konuya aşina olmayan kişiler için oldukça anlamsız gelebilir. Fakat minimalizm nedir konusuna eğilen bu belgesel, bize alışveriş çılgınlığının hangi boyutlarda olduğunu ve neden sadeleşmemiz gerektiğini oldukça etkili bir şekilde anlatıyor. 

Planet Earth (2006) | IMDB: 9.4 

Sahip olduğumuz tek evimiz: Dünya! BBC yapımı olan belgesel, bize yaşadığımız yuvayı daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. 4 dalda Emmy kazanan yapım, dünyanın birçok yerinde farklı canlıların hayatlarına değinirken bize aslında unuttuğumuz bir gerçeği de hatırlatmayı başarıyor. Bu gezegen hepimizin ve hep birlikte yaşamaya devam eden için sürdürülebilir bir hayat tarzı benimsemeliyiz. 

Into the Okavango (2018) | IMDB: 7.5 

Afrika’da geçen sürdürülebilirlik belgeseli, dört ay boyunca süren ve Angola, Botsvana ve Namibya ülkelerini kapsayan bir keşif hikayesi. Bozulmamış vahşi bir doğaya sahip olan Okavango Deltası ile ilgili muhteşem görüntüleri izleyiciye aktaran belgesel, bu bölgeyi korumak isteyen insanları da bir araya getiriyor. 

More Than Honey (2012) | IMDB: 7.5 

Sürdürülebilirlik belgeselleri listemizin son sırasında ise katıldığı festivallerde toplam 9 ödül kazanmış bir yapım var. Kaliforniya, Çin, İsviçre ve Avustralya’da yer alan arı kolonilerine yakından bakan belgesel, arıların yok oluşlarını da gündeme getiriyor. Peki, milyarlarca arı neden kovanlarına dönemiyor? Bu sorunun cevabı ve arıların dünyamıza etkisini Markus Imhoof yapımı belgeselde bulabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Noah Buscher