iskoçların yaşam felsefesi

İskoçların Yaşam Felsefesi: Coorie

Türkiye kış mevsimini kucaklamışken İskoçların kucaklayan feslefesi ile tanışmaya hazır mısınız? Yağmurlu havaları, gürültülü şimşekleri, lapa lapa karları, fırtınalı geceleri İskoç felsefesi ile sarsak… Sizi İskandinavların yaşam stili olan Hygge ile tanıştırmıştık. Mevsim kış iken, sarılmamız ve kucaklamamız gereken bir Avrupa felsefesi daha var. Şimdi rota İskoçya, konu: Coorie felsefesi… 

Coorie Felsefesi Nedir? 

iskoçların yaşam felsefesi
Fotoğraf: Unsplash | Matthew Feeney

Kelimenin sözlükteki karşılığı İskoççada sarılmak ve sokulmak anlamlarına geliyor. Doğayı, yeryüzünü, evreni, dış dünyayı kucaklamayı öğütleyen coorie yaşam felsefesi, “dünya ile bir aradayız” cümlesini kuruyor. Hygge ile farkları da burada başlıyor. Hygge daha çok iç ortamlarda aranan bir konfor anlayışı iken Coorie evreni gezmeyi öğütlüyor. 

The Art of Coorie adlı kitabın yazarı Gabriella Bennet’e göre ise coorie, sevdiklerinizle aranızda oluşturduğunuz sessiz, ufak, küçük aktivitelerle sağlanan tatlı mutluluklar. Yazar, İskoçya’nın eski gelenekleri ile günümüz modern yaşamını bir araya getirmeyi savunuyor. Coorie ilkelerinin altında, sürdürülebilir bir hayat felsefesi ile birlikte fazlalıktan uzak kalma, yaşamı sadeleştirme, olan ile yetinme yatıyor. İskoç yaşam felsefesi, gereksiz tüketime karşı çıkmanın gerçek mutluluğa ulaştırdığını savunuyor. 

Coorie Felsefesinin İlkeleri Nedir?

iskoçların yaşam felsefesi
Fotoğraf: Unsplash | Connor Mollison

Coorie’nin ana fikri mutluluğu ve huzuru keşfetmek. Bir şöminenin başında ekoseli pijamalar giymişken sevdiklerinizle samimi, içten sohbet yapabilmenin doyumuna ulaşmak coorienin maddelerinde saklı. 

  • Soğuk bir iklim yapısına sahip olan İskoçyalılar, bu havalarda geniş ve yemyeşil yaylalarında yürüyüş yapıyorlar. 
  • Soğuk sularda yüzmeyi ihmal etmiyorlar. İlginç ve ürpertici geliyor, biliyoruz. Fakat verdiği dinçlik hissini de İskoçlardan duyuyoruz. Ek olarak belirtelim göl ve denizlerde yüzmek bir coorie aktivitesidir. 
  • Dağ tırmanışları için ne düşünüyorsunuz?  Deniz seviyesinden 300 metre yüksekteyken de gözümüzde büyüttüğümüz pek çok durum gibi değil midir sizce de? Tırmanışlara başladığınızda alacağınız keyif, yolda karşılaşacağınız canlılar size şimdiden heyecan vermiş olmalı.

Coorie Felsefesini Denemek İçin Tavsiyeler

iskoçların yaşam felsefesi
Fotoğraf: Unsplash | Zhi Xuan Hew

Uçsuz bucaksız bir gökyüzü. Filmlere, dizilere konu olmuş dağları ve doğası ile İskoçya… Bir tablodan bile daha canlı! Avuçlarınız altında iken hissedeceğiniz eşsiz yaşama arzusunu bir düşünün. Dilediğiniz egzersiz hareketleri sizinle, dilerseniz yalnızca adımlamak bile o ana kadar yaşadığınız tüm sinir ve gerginlikleri azaltıyor. Çünkü coorie, sizinle daha sakin daha iyi yaşamayı amaçlıyor. 

Elbette doğayla bütünleşmek ve coorie’yi felsefeniz hâline getirebilmek için yalnızca İskoçya’da yaşamak gerekmiyor. Şartları evinize de taşıyabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeyi, yaşadığınız şehrin doğasını tanıyarak coorie’nin ilk adımını gerçekleştirebilir, sayacağımız tavsiyelere uyarak felsefeyi hayatınızla bütünleştirebilirsiniz:

  • İskoçya’nın soğuğu malum demiştik. Soğuk malum olunca yün kıyafetler de modası oluyor. Örgü örmenin İskoçlarda bir kültür olduğunu biliyor muydunuz? Coorie ilkesi gereğince mağazadan almak yerine el emeği göz nuru desek ne dersiniz? Sabır gerektiren bu hobiyle keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 
  • Coorie, sevdiklerimizle geçirdiğimiz her anın kıymetinden söz ediyor. Bu ilkesinin Türk kültürüyle ortaklığı epey mevcut. İskoçlar, uzun sofralarda davetler vermeyi ve birlikte yemekler yerken bu sofralarda hikâyeler anlatmayı epey seviyor. Davetlere her misafir yaptığı bir yemekle geliyor. Sonunda gece başlıyor. 
  • Bireyin kendisine iyi gelmesi için, etrafındaki canlılara da iyi gelmesi gerekiyor. Bitkiler tam da bu noktada devreye giriyor. Kış aylarında kış bitkilerini evinize misafir ederek onlarla geçireceğiniz zamanlar sizde büyük farklar yaratacaktır. Bizden söylemesi. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Jack Anstey