Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım

Güncelleme Tarihi: 9 Temmuz 2024

2023 yılının eğitim öğretimine başlamışken siz de herkeste oluşan heyecanı hissediyor musunuz? Eğitime uzun müddet online devam etmenin etkisi olsa gerek diye düşünüyoruz. Mahalle marketlerinden kırtasiyelere değin her yer okul ihtiyaçlarıyla zirvede. Trafik çılgınlığı sabah saatlerinde yaka silktiriyor, biliyoruz. Bu karışıklıklar içerisinde seneyi çevre bilinci ile bitirmemiz gereken durumlar var. Sürdürülebilir bir eğitim yılı için yapmanızı önereceğimiz 10 tavsiyemiz bulunuyor. 

İlk Adım 3R Kuralı 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | Kiy Turk

Reduce, Reuse, Recycle!  Azalt, tekrar kullan, geri dönüştür. Bireysel yaşamın temel kuralı 3R, benimsenmesi gereken ilk adımlardan olmalı. Eğitim öğretim hayatına başlamadan önce odanızı şöyle bir dip bucak kontrol etmenizi öneriyoruz. Çünkü muhakkak bir sene önceden kalan henüz kullanılmamış veya az kullanılmış eşyalarınız ile karşılaşacaksınız. Sırt çantaları, kırtasiye malzemeleri, beslenme çantaları hatta giysiler bunlardan yalnızca birkaçı… 

Malzeme Listesi Hazırsa Rota Alışveriş 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | Jase Bloor

Bundan sonraki adım, ihtiyaçları bir liste hâline getirerek harekete geçmek olacaktır. Normal zamanda aslında almayacağınız bir eşyayı listeniz olmadığında anlık bir istekle edinebilirsiniz. Bu durum gerçekten ihtiyacınız olmayan ürüne fazladan harcama yapmak olarak sonuçlanır. Düzenli bir liste oluşturmak alışverişiniz esnasında size maksimum zaman ve nakit sunar.  İhtiyaçlarınızı geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir malzemelerden seçmeye çalışmanızı da özellikle tavsiye ediyoruz. 

Yemekler Evden Olsun

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | Hillshire Farm

Ders programları sabah saatlerinden öğleden sonraya sarkacağı gibi öğleden itibaren akşam saatlerine de uzayabiliyor. Kafeterya veya yemekhanede bulunan yiyeceklerin her gün size hitap etmemesi ne demek, biliyoruz. Bu durumda bir AVM’ye kendinizi atmaktansa evde hazırlayabileceğiniz aperatif menü ile gününüz hem sağlıklı hem de verimli geçecektir. Organik yiyecekler listenizin başında olsun. 

Gıda Atığına Dur Deyin  

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | simon peel

Birleşmiş Milletler’in 2021 Gıda İsrafı Raporu’na göre, dünyada her yıl 931 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Bu israfın %61’i evlerde gerçekleşirken %26’sı gıda hizmeti veren yerlerde %13’lük kısmı ise gıda satıcılarında gerçekleşiyor. Hâl böyle iken gündelik yaşamınızda ilk adımınızı atarak harekete geçebilirsiniz. Yalnızca tüketebileceğiniz, sevdiğiniz, fazla gelmeyeceğini düşündüğünüz yiyecekleri yanınıza alabilir bununla kendinize bir menü oluşturarak gıda israfına dur diyebilirsiniz. 

Tekrar Kullanılabilir Kaplar Tercihiniz Olsun  

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | Mi Min

Sıradaki adım, yiyecekleri muhafaza etme yönteminde. Sürdürülebilir diyorsak plastik poşet hayatımızdan tamamen yok olmalı. Onun yerine çeşitli bez çantalar tercih etmelisiniz. Yiyecekleriniz için tekrar kullanılabilir veya geri dönüştürülebilir kaplar kullanabilirsiniz. Ambalaj dükkanlarında bu kapların envai çeşitlerini bulabilirsiniz. Oldukça da uygun fiyatlı. Kâğıt peçete seçeneği için ise bez mendilleri özellikle öneriyoruz. 

Pet Şişe Kullanımını Bırakın 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | tanvi sharma

Pet şişelerle aramıza ne zaman uzak bir mesafe koyacağız bilinmez, ancak artık zamanı geldi diyelim. Eğitim öğretim yılı için toksinlerden uzak, temiz ve sağlıklı seçenek deyince aklımıza ilk cam şişe gelebilir, evet. Bizim önerimiz ise buna ek olarak çelik bir matara. Bu paslanmaz seçenek sizi okul hayatınızda yalnız bırakmıyor. Dilerseniz çay ve kahve seçeneklerini de ekleyerek gününüzü keyifli hâle getirebilirsiniz. 

Dijital Kaynaklara Yönelin 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | Samuel Bryngelsson

Mecburi kalmadıkça ders kitaplarını ve çalışma makalelerini satın almadan da yılınızı oldukça başarılı tamamlayabilirsiniz. Teknoloji çağının en güzel yanı tek tuşla e-kitaplara, çevrim içi çalışma araçlarına ulaşımın kolaylığı… PDF hâlinde edinebileceğiniz birçok kaynağı hem uzun süre dijital belleğinizde yıpranmadan tutabilir hem de muhafazasını daha kolay sağlayabilirsiniz. Bu seçenek ayrıca son dönemde artan kitap fiyatlarına karşı öğrenci dostu da olacaktır. 

Zaman Tasarrufunu Siz Ayarlayın 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Pxhere

Yenilenebilir en önemli kavramın zaman olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğitim hayatınızda kalabalık şehirlerin etkisiyle bazen zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden günden verim almayabilirsiniz. Bu durum hem maddi hem manevi olarak sizi yoracaktır. Gününüzü planlamadan adımlamamanızı öneriyoruz. Kurtarıcı bir liste ile hangi öğretim aşamasında olursanız olun, gün bittiğinde daha enerjik ve daha iyi hissedeceğinizden eminiz. 

Ulaşım Seçenekleriniz Çevre Dostu Olsun 

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash

Kalabalık şehirlerin ulaşım hayatı her sabah şahit olduğumuz yoğun manzaradan ibaret, malum. Tüm bu yoğunluğun içerisinde ufak seçenekler oluşturarak hem kendinize hem de çevreye fayda sağlayabilirsiniz. Okulunuz ve evinizin arasındaki mesafe az ise toplu taşımada bulunma sürenizin de az olmasını öneriyoruz. Bu hemen her gün size egzersiz imkânı da sunuyor. Bir şoför olarak okulunuza gitme imkânınız var ise, seçeneğiniz toplu taşımaya yönelmeli. Zira, okula gidiş ve gelişlerde gününüzün çoğu trafikte geçerken duman salınımına aracınızın egzozunu katmak isteyeceğinizi düşünmüyoruz. 

Geleceğe Yön Verecek Topluluklar Kurun

Sürdürülebilir Bir Eğitim Yılı İçin 10 Adım
Fotoğraf: Unsplash | CDC

Sürdürülebilir ve yaşanabilir bir dünyanın anahtarı için bireysel adımlar atarken ayrıca bilinçli topluluklar da kurabilirsiniz. Çeşitli sivil toplum modellerinde henüz sürdürülebilir kavramının ne olduğunu bilmeyen pek çok kişi için oluşturabileceğiniz bu topluluklar, geleceğinizde de birçok konuda size kapı açacaktır. Tartışmalar, konferanslar; gıda, temizlik, hijyen ve giysi ürünlerini bağış olarak toplayarak ayrıştırma, kampüslerde ilgili sinema geceleri düzenleme gibi pek çok fikirle çevre sorunlarına ses olan bir toplum kuruluşunun içerisinde olmak sizin elinizde. 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Kenny Eliason