Gezegenimizin Süper Kahramanları: Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Gezegenimizin Süper Kahramanları: Ağaçların Faydaları Nelerdir?


Ağaçların faydaları hakkında ilkokul yıllarımızdan beri pek çok şey öğrendik. Doğanın ve dolayısıyla yaşamın devamlılığı için gezegenimizdeki ağaçların çok önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Ancak çocukluğumuzdan beri öğrendiğimiz bu bilgiler yavaş yavaş zihinlerimizde önemini kaybetmeye başlıyor olacak ki ormansızlaşma her geçen yıl tüm dünyada artıyor. Üstüne bir de iklim değişikliğinin etkileri ile sıklığı artan orman yangınları eklenince, gezegenimizdeki bu emektar canlıların sayısı giderek azalıyor. O halde gelin, ağaçların faydaları hakkında zaten bildiklerimizi tekrar hatırlayalım, hafızamızı tazeleyelim…

Ağaçların Dünyaya 10 Faydası

Gezegenimizin Süper Kahramanları: Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Ormanlar ve ağaçların önemi hakkında bir liste hazırlarken uçsuz bucaksız bir bilgi deryasıyla karşılaşabileceğimizi biliyoruz. İnsanların yaşamı, farklı hayvan veya bitki türlerinin yaşamlarının devamlılığı ya da doğal kaynakların kendini yenileyebilmesi gibi pek çok farklı konuda ağaçlara olağanüstü derecede ihtiyacımız var. Sınırı olmayan bu faydalar havuzundan gezegenimiz için en önemlileri olduğunu düşündüğümüz 10 tanesini seçtik.

Sera Gazlarıyla Mücadelede Süper Kahramanlarımız: Ağaçlar

Tüm dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri iklim değişikliği. İklim değişikliğinin fazlasıyla öne çıkan sebebi ise gezegenimizdeki sera gazı salımlarının giderek artıyor olması. Sera gazları arasında ilk sırada ise tahmin edebileceğiniz üzere karbondioksit var. İlkokul yıllarımızdan beri ağaçlar ile ilgili aklımızda kalan temel bilgi ise tam olarak bu aşamada devreye giriyor: Ağaçlar karbondioksiti emiyor ve bu sayede Dünya’daki sera gazlarının azalmasına katkıda bulunuyor.

Ortalama büyüklükteki bir ağaç, her yıl 167 kg karbondioksit tüketiyor. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise Türkiye’deki bir kişinin ortalama karbon ayak izi miktarı 4.61 ton. Yani bir diğer deyişle ülkemizdeki her bir kişi için 27 ağaca ihtiyacımız var. 

Ağaçlar Önemli Oksijen Kaynaklarından Bir Tanesi

Dünyanın Oksijen Kaynağı Ağaçlar

Her ne kadar kalıplaşmış düşünce olan “Dünya’nın en önemli oksijen kaynağı ağaçlardır.” bilgisi gerçeği yansıtmasa da gezegenimizdeki en önemli oksijen kaynaklarından bir tanesinin bu canlılar olduğu bir gerçek. Dünya’daki oksijen üretiminin %28’i başta yağmur ormanları olmak üzere ağaçlar tarafından gerçekleştiriliyor. Oksijen üretimi konusunda en büyük pay olan %70’lik dilim ise okyanuslar ve buralarda bulunan planktonlara ait. Kalan %2’lik kısımdan ise diğer canlılar sorumlu.

Ağaçlar Erozyonu Engeller

Toprağın aşınmasının önüne geçen bitki örtüsünün yok olması ve bu nedenle savunmasız kalan toprağın sel, rüzgar ya da yer çekimi gibi etkiler neticesinde hareket etmesi veya aşınması erozyon olarak adlandırılıyor. Ağaçlar, bu doğal afet ile mücadele konusunda da en önemli dayanaklarımızdan biri. Bulundukları toprağın su tutma kapasitesini artıran, sağladıkları bitki örtüsüyle toprağın koruyuculuğuna destek olan ağaçlar, erozyonla mücadele konusunda hayati öneme sahip olarak değerlendiriliyor.

Doğal Sakinleştirici Etkisi

Ağaçların faydaları yalnızca doğal afetlerin önüne geçmek ya da iklim değişikliğiyle mücadele etmekle sınırlı değil. Yaşamımız boyunca her birimizin fark ettiği üzere yeşil alanların insan sağlığına etkileri de üst düzeyde. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar da bu tecrübeyi bilimsel olarak destekliyor. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre ağaçlandırılmış bölgelerde yaşayanlar ya da sık sık yeşil alanlarda zaman geçirenlerde depresyon ve anksiyete görülme sıklığı azalıyor. 

Gezegenimizin Klimaları Ağaçlar

Ağaçların Önemi

İklim değişikliğinin hem nedenleri hem de sonuçları arasında yer alan yerküremizdeki hava sıcaklıklarının yükselmesi durumu, pek çok farklı alanda ekolojik soruna neden oluyor. Ağaçların yararları arasında öne çıkan konulardan bir tanesi de bu noktaya devreye giriyor. Dünya’nın doğal klimaları olan ağaçlar, serinletici bir etkiye sahip. 

Ağaçlar, kimi dönemlerde yapraklarından su buharı salıyor. Bu buharlaşma işlemi için ise bulundukları bölgedeki sıcak havayı emiyorlar. Bu sayede ağaçların yer aldığı bölgelerdeki hava ısısı düşüş gösteriyor.

Ağaçlar Toprağın Verimi Artırır

Verimli topraklar hayal ettiğinizde gözünüzün önüne yemyeşil ağaçların gelmemesi çok düşük bir ihtimal. Verimlilik ve ağaçlarla kurduğumuz bu bağdaşım hiç de haksız değil. 

Ağaçlar, bulundukları bölgelerdeki biyolojik çeşitliliği artırarak toprağa pek çok faydalı bakteri veya organizmanın karışmasını sağlıyor. Bu sayede ağaçlık alanlarda toprağın verimliliği artıyor ve bitki veya hayvanların yaşamı için gerekli koşullar sağlanmış oluyor.

Ağaçlar Havayı Temizler

Ağaçların sera gazlarını emmek konusundaki başarıları, yalnızca iklim değişikliğiyle olan mücadelemizde bize fayda sağlamıyor. Aynı zamanda soluduğumuz havanın temizlenmesi ve her canlının temel ihtiyacı olan oksijenin sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için de ağaçlara ihtiyacımız var. 

Karbondioksit başta olmak üzere havadaki nitrojen dioksit gazını ve partikül maddeleri atmosferden uzaklaştıran bu süper kahramanlar, güvenle solunabilecek temiz bir havaya ulaşmamızı sağlıyor.

Ağaçlar Sayesinde Enerji Tasarrufu 

Gezegenimizin Süper Kahramanları: Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Söz konusu ağaçların faydaları olunca her bir madde, bir diğerini ortaya çıkarıyor. Bulundukları bölgeyi serinleten ağaçlar, soğutma için harcadığımız enerjinin azalmasını sağlıyor. Aynı zamanda kış aylarında da rüzgarlar veya soğuk hava dalgaları önünde bir bariyer oluşturarak dünyadaki en önemli enerji tüketimi kalemlerinden biri olan ısınma kaynaklı enerji harcamalarında tasarruf oluşmasına imkan tanıyorlar.

Farklı Türlerin Yuvaları: Ağaçlar

Binlerce yıllık medeniyetimiz sonunda biz, yuva seçimi konusunda doğadan uzaklaşmış olsak da gezegenimizi paylaştığımız pek çok tür bu konuda bize katılmadı. Mikroskobik canlılardan kuşlara, dev pandalardan sincaplara kadar çok sayıda farklı tür için ağaçlar vazgeçilmez bir yuva. Dünyadaki biyoçeşitliliğin devamı ve farklı türlerin güvenle yaşamlarını sürdürebilmeleri için ağaçlarımızı korumamız ve ormansızlaşmanın önüne geçmemiz çok önemli.

Ağaçlar Su Tasarrufu Yapar

Ağaçların Önemi: Su Tasarrufu

Ekolojik anlamda bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biri olan susuzluk sorunuyla mücadele konusunda da ağaçların desteğine ihtiyacımız var. Ağaçlar, bulundukları bölgelerde yağmur sıklığını artırmanın yanında suyu tutma yeteneğine de sahip. Aynı zamanda yapraklarının ve köklerinin yardımıyla su kalitesini iyileştirici bir etki de gösteriyorlar.