Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri

Sürdürülebilirliğe önem veriyor ve günlük yaşantınızda çevreye duyarlı tercihler yapıyorsanız düğününüz de sizin sürdürülebilir fikirlerinizi yansıtmalı! Misafirlerinize düğün organizasyonunun her adımında çevre bilinci aşılayabilir, en özel gününüzü en az atıkla tamamlayarak doğa dostu düğün organize edebilirsiniz. İşte sürdürülebilir düğün için önerilerimiz…

Çevre Dostu Düğün Nasıl Organize Edilir?

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Samantha Gades

Düğün mekanından nikah şekerlerine, ulaşımdan kıyafetlere kadar detaylı bir plan ile doğa dostu düğün organize etmek mümkün. İşte en unutulmaz gününüzde doğa dostu düğün için 8 öneri!

Düğün Mekanı Seçiminde Doğallığa Önem Verin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Matthew Essman

Doğa dostu düğün organize etmeye düğün mekanı seçiminden başlayabilirsiniz. Doğa içerisinde yapacağınız düğünler enerji tasarrufu için önemli olacağı gibi; kır düğünü, sahil kenarı, havuz başı gibi zevkinize uygun herhangi bir konsepti tercih edebilirsiniz. Açık alanda yapacağınız düğün hem aydınlatma hem de ısınma için harcanacak elektriği azaltacağı için kapalı mekana göre çevreye daha duyarlı olacaktır. Mekan seçiminde dikkat etmeniz gereken nokta, seçtiğiniz düğün mekanının geri dönüşüme önem veren ve karbon ayak izini azaltmış bir işletme olması!

Konuklarınıza Doğa Dostu Davetiyeler Gönderin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Artsy Vibes

Düğün davetiyesi seçerken kağıt israfını önlemek adına tercihinizi e-davetiyeden yana yapabilirsiniz. Basılı davetiye göndermek isterseniz geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Çevre Dostu Düğün Çiçeklerini Tercih Edin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Marisa Morton

Çiçekler bir düğünün olmazsa olmazı! Düğününüzde mekan süslemesi ve gelin buketi için kullanacağınız gerçek çiçekler düğün sonrasında çöpe atılacağı için koparılmış çiçek kullanmayarak doğaya saygılı olabilirsiniz. Kaliteli yapay çiçekler ile gelin buketinizi tasarlayabileceğiniz gibi, mekan süslemesi için de saksı çiçeklerini tercih edebilirsiniz. Böylece doğaya zarar vermeden istediğiniz tasarımı oluşturmanız mümkün. Masa ve mekan süslemesinde saksı çiçeği kullanmak isterseniz; mevsime uygun, yerel çiçekleri tercih etmeniz tedarik sürecinde karbon ayak izini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Süslemeler için doğaya zarar veren kokulu spreyler yerine, su bazlı doğal aromaları kullanabilirsiniz.

Nikah Şekerinde Sürdürülebilirliğe Dikkat Çekin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Photos by Lanty

Nikah şekeri için seçebileceğiniz ekolojik alternatifler çok fazla! Nikah şekeri yerine misafirleriniz adına Tema, WWF gibi kuruluşlara doğaya katkı sağlayacak bağışlar yapabilirsiniz. Ya da fidan tohumları, organik çaylar ya da kuru meyvelerden hazırladığınız keseleri nikah şekeri olarak kullanabilirsiniz. 

Düğün Menüsü ve İkramlarda Doğal Ürünleri Tercih Edin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Luigi Pozzoli

Düğün menüsünü seçerken, doğal ve organik ürünlerin kullanımına özen gösterin. Menüde yerel gıdaları tercih etmeniz karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. İçki ikramı düşünüyorsanız, bölgede üretilen yerel şarapları tercih edebilirsiniz. Açık büfe ikramlardan kaçınarak da israfı azaltabilirsiniz. 

Düğün Kıyafetlerini Seçerken Doğaya Önem Verin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Jonathan Borba

Mekan ve organizasyon sürecinde doğa dostu düğün anlayışını benimsediyseniz, düğün kıyafetlerinizde de tercihlerinizi bu yönde yapmanız uygun olacaktır. Sürdürülebilir, organik kumaşlar ile tasarlanmış doğal bir gelinlik ve damatlığı tercih edebilirsiniz. Satın almak için ikinci el gelinliklere göz atabilir ya da aile büyüklerinin gelinliklerini tercih ederek düğününüze nostaljik bir hava da katabilirsiniz! Düğün makyajı için çevreye duyarlı, organik makyaj malzemeleri kullanmaya özen gösterip kozmetik parfümler yerine doğal kokuları tercih edebilirsiniz.

Karbon Ayak İzini Azaltabilecek Ulaşım İmkanlarını Değerlendirin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Thomas Curryer

Düğün gününüzde ulaşım için otobüsler kiralayarak misafirlerinize kolaylık sağlayabilir, kişisel araç kullanımının önüne geçerek oluşabilecek hava kirliliğini azaltabilirsiniz! Ayrıca misafir sayısınızı sınırlı tutmanız, karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır!

Düğün Yerinde Geri Dönüşümlü Çöp Kovaları Olmasına Dikkat Edin

Doğa Dostu Düğün Organize Etmek İçin 8 Öneri
Fotoğraf: Unsplash | Pawel Czerwinski

Düğün mekanı ile anlaştığınızda, atık yönetimi konusunda bir plan belirleyebilirsiniz. Düğünde oluşacak atıkların ayrışması ve geri dönüştürülmesi, en az atıkla doğa dostu düğün organize etmek için çok önemli! 

 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Jeremy Wong Weddings