Hem Doğa Dostu Hem Yaratıcı Nikah Şekerleri

Hem Doğa Dostu Hem Yaratıcı Nikah Şekerleri

Sevdiğiniz kişiyle yeni bir hayata adım attığınız en mutlu gününüzde, abartılı kutlamalardan ve gösterişli süslerden uzak, doğa dostu bir düğün organize edebilirsiniz. Bunu yaparken masa düzeninden davetiyeye kadar birçok ayrıntıyı düşünebilirsiniz. Fakat elbette en önemli konulardan biri misafirlerinize vereceğiniz hediyeler. Yaratıcı nikah şekerleri ile hem sıradanlıktan uzaklaşabilir hem de konuklarınızın doğa dostu hoş bir anıyla evlerine dönmelerini sağlayabilirsiniz. 

Elbette ne hediye edeceğiniz konusunda tek sınır sizin hayal gücünüz. Yalnızca hediyenizin çöpe atılmayacağından emin olmanız çok önemli. İşte sizin için derlediğimiz birkaç doğa dostu nikah şekeri fikirleri…

Tohum Topu

Tohum Bombası nikah şekeri

Fotoğraf: Çekül

Tohum bombası da denilen bu ilginç nikah şekerleri, son yıllarda oldukça popüler. Meyve çekirdekleri veya bahar çiçekleri tohumlarıyla oluşturulan topları, misafirleriniz isterlerse bahçelerine isterlerse de doğaya bırakabilir. Sert bir toprak karışımıyla kaplanmış olan toplar, yağmurla temas ettiğinde hızla toprağa karışır ve tohumlar büyümeye başlar. Böylece hem siz hem de sevdikleriniz büyük bir çaba sarf etmeden doğada bir ağaçları olduğunu bilmenin huzurunu yaşar. 

Bu topları evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) aracılığıyla satın alabilir, böylece bağışınızın da doğa koruma faaliyetlerinde kullanılmasına vesile olabilirsiniz.

Hediye Keseleri

hediye kesesi nikah şekeri

Fotoğraf: Hermes Rivera

Düğünlerde lavanta keseleri uzun süredir kullanılıyor. Fakat bu lavantalar genelde tüllere sarılıyor ve yazık ki sonları çok iyi bitmiyor. Değişik nikah şekerleri ile misafirlerinizi şaşırtmak istiyorsanız bu keseleri dönüştürerek işe başlayabilirsiniz. 

Öncelikle tüller yerine kullanabileceğiniz ve hediye edildikten sonra da kullanılmaya devam edileceğinden emin olduğunuz bir materyal seçmeniz gerekiyor. Bizim önerimiz çok da ince olmayan bir kumaş seçmeniz. Fakat kumaşı seçerken satın alma yoluna gitmeyin. Dilerseniz kullanmadığınız kıyafetlerinizi veya artan kumaşlarınızı kese için değerlendirebilirsiniz. Elinizde hiç kumaş yok mu? Üzülmeyin, bir veya birkaç terziyle konuşup artan kumaşları sizin için biriktirmesini isteyerek işe başlayın. Sonra bu kumaşları küçük çantalar şeklinde dikin. İsterseniz bir fermuar veya çıtçıt ile ağzını kapatabilirsiniz. Daha sonra içerisine isterseniz lavanta, isterseniz kahve çekirdeği veya kullanılacağından emin olduğunuz bir hediye yerleştirin. Misafirlerinize hediyelerini verirken bu keselerin bozuk para cüzdanı olarak kullanılabileceğini hatırlatmayı unutmayın. 

Saksı Çiçekleri

saksı çiçeği

Fotoğraf: Galina N

Çevre dostu ve yaratıcı nikah şekerleri arıyorsanız, konuklarınızın hayran olacağını yemyeşil bir fikrimiz var: Onlara canlı çiçekler hediye edin. 

Yeni bir iş tebriğinde ilk olarak aklımıza bir çiçek hediye etmek geliyor. Bu fikri kendi düğününüz için de kullanabilirsiniz. Mesela herkesin seveceği sukulent veya farklı kaktüsler seçin. Bunları minik ve renkli saksılara koyun. Dilerseniz seramik saksıları kişiselleştirmek için bir seramik kalemi alabilir, baş harflerinizi saksıların üzerine yazabilirsiniz. Daha renkli bir görüntü isterseniz saksıları rengarenk boyayabilir, neşeli bir hediye masası yaratabilirsiniz.

STK Bağışları

Birçok doğa koruma kurumu, yeni evlenecekler için çeşitli nikah şekerleri sunuyor. Aynı zamanda yaptığınız bağışı simgeleyen bu hediye aracılığıyla doğa koruma faaliyetleri yürütülüyor. Bağışınız karşılığında alacağınız magnetler, kitap ayraçları veya sertifikalarla konuklarınıza ilginç ve unutulmaz bir hediye verebilirsiniz. WWF-Türkiye veya Tema tarafından hazırlanan ürünleri inceleyebilir, hangi hediyeyi seçeceğinize karar verebilirsiniz.