Kır Düğünü Gelinlikleri ile Düğün Konseptiniz Stilinize Yansısın

Kır Düğünü Gelinlikleri ile Düğün Konseptiniz Stilinize Yansısın

Yaz aylarının en çok tercih edilen düğün konsepti kuşkusuz ki kır düğünleri. Doğa ile baş başa bir mekanda; mumlar, çiçekler ve romantik aydınlatmalar eşliğinde gerçekleştirilen bu düğünler gerçekten de masal tadında geçiyor. Elbette ki her konseptte olduğu gibi kır düğünlerinde de iş sadece mekan seçimi veya süslemelerle bitmiyor. Giyeceğiniz gelinlikten tercih edeceğiniz ayakkabıya, yapacağınız makyajdan takacağınız aksesuara kadar her detay, konseptinizle uyumlu olmanız açısından önem taşıyor. Şimdi gelin, kır düğünü gelinlikleri nasıl olmalı hep birlikte inceleyelim. 

Kır Düğünü İçin Hangi Gelinlik Seçilmeli?

Kır düğünü gelinliği

Fotoğraf: Dimitri Kuliuk

Vücut tipinize uygun gelinlik modeline karar verdikten sonra gözeteceğiniz ilk şey, natürel bir görünüm yakalamaktır. Bu tarz düğünlerde giyilen gelinlikler, otellerde veya salonlarda giyilenlere nazaran her zaman daha sade ve gösterişsizdir. Kır düğünü gelinlik tercihinin terlemeye neden olmayacak, ince bir kumaştan yapılmış olması da son derece önemlidir. 

  • Kır düğünü gelinlikleri içinde en çok tercih edilen bohem gelinliklerdir. Doğallığı ve rahatlığı ile ön plana çıkan, özgür ruhları simgeleyen bu gelinlikler, genellikle ince dantel, uçuşan şifon kumaş ve gösterişten uzak katlı volanlar ile tasarlanıyor. Gelinliklerin asimetrik etekleri ve dökümlü kolları, yazın enerjisini muhteşem bir şekilde yansıtıyor.
  • “Bohem gelinlikler benim tarzımı yansıtmıyor” diyor ve biraz daha iddialı bir gelinlik giymek istiyorsanız, A kesim gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Gelinlikte en gösterişli modellerin prenses kesimler olduğunu biliyoruz ancak emin olun ki bu kıyafetler kır düğünü konseptinin çok dışında kalacak ve rahat hareket etmenizi engelleyecektir. A kesim modeller, görünüm açısından prensese yakın olduğu için seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz.
  • Kuyruklu bir gelinlik giymek istiyorsanız, rahat hareket edebilmek ve gelinliğin daha az kirlenmesini sağlamak için sweep tarzındaki kısa kuyruklu gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. 
  • Kır düğünü gelinlikleri içinde bohem gelinliklerden sonra en çok dar kesim gelinlikler tercih ediliyor. Neden mi? Çünkü bu modeller genellikle hafif bir yapıda oluyor ve gelinlerin tüm gece boyunca gönüllerince oynamalarına olanak sağlıyor. Eğer bu modelde bir kır düğünü gelinliği tercih edecekseniz bizim önerimiz dantel kumaşların kullanıldığı, retro görünümdeki bir tasarım olur. Yine bu gelinliklere sırt dekoltesi de çok yakışıyor. 

Kır Düğününde Ayakkabı Tercihi Nasıl Olmalı?

kır düğünününde ayakkabı seçimi

Fotoğraf: Sinitta Leunen

Ayakkabı denerken kendinize sadece şu soruyu sorun: “Ben bu ayakkabılarla çimlerin üzerinde rahatça hareket edebilecek miyim?” Hayır cevabını duyduğunuz anda o ayakkabıyı hemen rafa geri koyun.

  • Boyunuz uzunsa topuklu ayakkabı bakmanıza gerek bile yok. Gelinliğiniz ile uyumlu şık bir babet veya spor ayakkabı tercih edebilirsiniz. Boyunuzu uzatmaya ihtiyaç duyuyorsanız seçiminizi ince topuklu ayakkabılar yerine dolgu topuklu olanlardan yana yapmalısınız. Bu ayakkabılar toprak zemine batmanızı engelleyecektir. 

Kır Düğünü Saçı Nasıl Yaptırılmalı? 

kır düğünü için gelinlik seçimi

Fotoğraf: Andrew Stapleton

Aynı gelinliğiniz ve ayakkabınız gibi saçınız da doğal görünmeli. Eğer bohem bir gelinlik tercih ettiyseniz hafif dalgalı saçlar veya bol örgüler size çok yakışacaktır. Minik kır çiçeklerinden yapılmış bir taç da konseptinizin tamamlayıcısı olacaktır. 

Gelinliğiniz A kesim gibi biraz daha kabarık ve gösterişli bir modelse çok sıkı olmamak şartıyla ense topuzu veya bir at kuyruğu yaptırabilirsiniz. Saç tasarımınızı hafif ışıltılı bir taç ile tamamlayabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte elbette ki yüz şekliniz de oldukça önemli. Öncelikli olarak yüz şeklinize yakışacak modele karar verin, sonrasında o modeli düğün konseptinize uyarlayın.

Kır Düğünü Makyajı Nasıl Olmalı?

düğün için gelinlik seçimi

Fotoğraf: Nathan Kefal

Bu düğünlere en çok yakışan makyaj hiç şüphesiz, nude makyaj. Eskiden nude makyajlar sadece günlük hayatta yapılırken şimdilerde en şık davetlerde bile karşımıza çıkıyor. Cildin canlı ve sağlıklı gözükmesini sağlayan toprak tonlarında bir far, ıslak görünümlü hafif pembe dudaklar ve blush renkte bir allık, kır düğününüz için en muhteşem makyaj olabilir.